Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak menstruační cykly ovlivňují vnímání vůní

Jak menstruační cykly ovlivňují vnímání vůní Každá fáze ženského cyklu se na ženské psychice projevuje trochu jinak, stejně tak ženě v každé fázi voní jiné vůně, které doplňují její momentální naladění.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Jak menstruační cykly ovlivňují vnímání vůní zdroj: unsplash.com

Znáte to. Chcete si koupit novou vůni. Chodíte ji očichávat třeba i denně, hrozně se vám líbí a těšíte se, až si ji koupíte. Konečně si na ni našetříte, jdete si k ní přivonět a nechápete, co se stalo, protože místo zamilovaného aroma vás do nosu udeří podivný smrad. Ale nebojte, je to ta samá vůně, která se vám tak líbila. Akorát se nám mění čich v závislosti na nášupu nebo poklesu hormonů. Ženy jsou obecně citlivější na vůně, ale víte, jak s nimi pracuje naše tělo během různých částí menstruačního cyklu?

Přirozeně cyklická žena má schopnost větší pachové citlivosti než ta, která užívá hormonální antikoncepci. Jak vlastně funguje menstruační cyklus a jaké jsou jeho fáze? Přechod mezi nimi nemusí být vždy zrovna procházka růžovou zahradou.

Menstruační fáze

První fáze cyklu je doba samotné menstruace, kdy se žena uzavírá do sebe sama. Tato fáze trvá od 3 do 7 dní. Po neoplodnění vajíčka se hladina progesteronu snižuje, klíčové pohlavní hormony prudce klesají a nastává krvácení. Není náhodou, že u některých kmenů žena odešla, když měla své dny, do samoty a prožila je oddělená od ostatních členů rodiny nebo kmene. Nastává pocit úlevy a uvolnění. Žena se spíše stahuje do sebe, odpočívá.

V menstruační fázi žena vyhledává vůně, které jí dovolují pustit se problémů, nabízejí duchovní osvobození - konejšivé a ochranitelské. Je to meditativní doba, kdy jí pomáhají pryskyřice, balzámové, kořeněné, hluboké, květinové a bylinné tóny, např. šalvěj, kadidlo, benzoe, myrha, skořice, hřebíček, růže, ale může také použít vysoce čisticí bergamot. Některé éterické oleje se mezi fázemi překrývají, např. růže nebo vanilka, které mohou být použity i v době ovulace a premenstruační fázi.

Dynamická fáze

Folikulární fáze začíná po menstruaci a trvá 7-10 dní. Je známá jako folikulární fáze, protože hypofýza uvolňuje folikulostimulační hormon neboli FSH. FSH stimuluje folikuly v jednom z našich vaječníků, aby uzrály. Hypofýza pak začíná uvolňovat luteinizační hormon, který je zodpovědný za ovulace, uzraje pouze jeden z těchto folikulů. Na začátku druhé fáze je naše hladina estrogenu a testosteronu nízká, ale zvyšuje se podle toho, jak se blíží ovulace. Tyto hormony mají také vliv na stav naší pokožky a na naše sociální chování. Zvyšuje se hladina estrogenu, který potlačuje chuť k jídlu, takže v této fázi můžeme zhubnout a cítíme se lehčeji.

V rámci 2. fáze cyklu je vhodný čas pro zahájení nových projektů v práci nebo doma a pro důležitá rozhodnutí. Naše tělo se během této doby lépe dokáže vypořádat s namáhavým cvičením. V prvním týdnu cyklu dáváme přednost svěžejším tónům a jemným květinám, jako je jasmín, levandule, konvalinka nebo gardénie, a citrusům, které podporují kreativitu.

Ovulační fáze

Pokud chcete vybírat novou vůni, naplánujte si její výběr buď na druhou (dynamickou), nebo třetí (ovulační) fázi svého cyklu podle toho, jakou vůni chcete kupovat. Náš čich je tehdy v nejlepší možné kondici, protože se žena připravuje na oplodnění a je vnímavější k vůni partnera. Vyhodnocuje kvality možného otce svého dítěte. Je schopná detekovat nejjemnější vůně, které ji obklopují. Její čich je ostrý a náležitě vybíravý. Vnímá aroma jako celek, umí ho dobře vyhodnotit.

V ovulační fázi je žena asertivní, důvěřuje si a díky tělesnému pachu, který ovulaci provází, se zvyšuje hladina testosteronu jejího partnera. Naopak, když ovulace pomine, hladina testosteronu u muže přirozeně klesne, protože to je signál, že není potřeba zvýšit plodící úsilí. Při samotné ovulaci vám může i ten nejlepší parfém zapáchat, protože období jsme naprogramované pouze na přirozené tělesné pachy a nechceme, aby je něco překrývalo.

Fáze ovulace je nejkratší fáze a trvá 2-3 dny. Je to vyvrcholení veškeré práce našeho těla, která se udála během předchozích týdnů. Těsně před ovulací dochází k nárůstu luteinizačního hormonu, což způsobuje, že se dominantní folikul roztrhne a uvolní vajíčko. Ve dnech ovulace se dostávají testosteron a estrogen na ještě vyšší hladinu. Při kulminaci hladiny estrogenu nám jsou mnohé parfémy vysoce nepříjemné, obzláště nám mohou vadit mainstreamové vůně, založené na chemicky vyrobených přísadách. Měli bychom používat hlavně čistě přírodní parfémy. V době ovulace sneseme vanilku, pižmo, také květiny, jako je např. růže, ylang-ylang, geránium, tymián a dřeviny.

Premenstruační fáze

Těsně po ovulaci nastává předmenstruační fáze. To znamená, že se více soustředíme na čichovou detekci tuků a nezdravých věcí, více vyhledáváme restaurace, bistra a stánky s rychlým občerstvením. Ládujeme do sebe koblihy, hranolky nebo zmrzlinu. Náš čich nás vede neoblomně k tomu, abychom se vrhali po tom, co má velkou energetickou hodnotu, protože se tělo připravuje na důležitou práci. Proč se vrháme po tom, co si jsme tak dlouhou dobu byly schopné odepřít a najednou se z nás stává „nenažraná saň“? Může za to růst hormonu progesteron, jehož hladina začne narůstat po ovulaci. Tento hormon nás nutí ke spotřebě hutných a na kalorie bohatých pokrmů, protože tělo dosud neví, jestli nejsme těhotné.

Čtvrtá fáze cyklu trvá obvykle od 12 do 16 dnů. Při optimálním plodném cyklu je to dní 14. Týden před menstruací anebo ještě déle se může objevit premenstruační syndrom a změny nálad, doprovázené úzkostnými stavy. Straníme se lidí, jsme raději doma, protože střádáme energii na následující obtížný výkon našeho těla. Ve 23-28 dni cyklu jsme více citlivější na bolest, protože máme sníženou hladinu endorfinů. Proto není doporučeno podstupovat bolestné zkrášlující procedury např. depilaci voskem nebo ošetření laserem. Tyto úkony se naopak doporučují podstoupit ve 13-17 dnu cyklu, kdy jsou endorfiny na vrcholu. V premenstruační době saháme po výrazných a temnějších vůních, zemitých, které pomohou vyladit psychické rozpoložení z nevyužité příležitosti, jako je zázvor, vetiver, pačuli či šalvěj muškátová.

A co z toho všeho plyne? Že byste vůbec neměly být smutné nebo naštvané, když vám nevoní parfém, kterým jste byly nedávno unešeny. Ale je to také moc dobrý důvod, proč si pořídit více parfémů a používat je v souladu s vaším cyklem. :-)