Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Recept na jarní únavu

únava, jarní únava, spánek, energie, bez energie, postel, nechce se mi zdroj: Unsplash

Cítíte se často unavení, malátní, bez energie? S nastupujícím jarem tradičně přichází celková únava organismu. Ten potřebuje po zimě nastartovat. A kdy jindy začít s únavou něco dělat než právě teď? Máme pro vás několik tipů.

Dejte si studenou sprchu

Jak se říká, ráno dělá den. Nastartujte svůj den správně a hned po probuzení si dejte pěkně ledovou sprchu. Uvidíte jak vám level energie vyskočí vzhůru. Kam se hrabou 3 espressa.  

Zacvičte si

Dnes si můžete dát lekci s osobním trenérem rovnou z obýváku nebo ze zahrady a zdarma. Ať už vás láká jóga, pilates, HIIT, tabata nebo třebo fitbox, teď je ideální čas s pohybem začít. Lekce snadno najdete na Youtube, sociálních sítích trenérů nebo ve sportovních aplikacích na mobil.

Jděte na sluníčko

Vyražte na procházku na louku, vykoukněte na balkón nebo vyběhněte na zahradu. Vitamín D, tolik potřebný pro naší imunitu, získáváme hlavně ze sluníčka, po zimě je tedy potřeba ho doplnit - recept znáte, vykoukněte ven.

Nezapomínejte na pitný režim

Voda s citronem vás po ránu skvěle osvěží, rakytníková šťáva v průběhu dne probudí a kvalitní čaje (zelené, bylinkové, černé, kořeněné či ovocné) dodají vašemu tělu energii i hydrataci, jsou plné antioxidantů, a brání tak předčasnému stárnutí organismu. Pokud se navíc cítíte často unavení, zkuste klasickou kávu spíše omezit na dopoledne a odpoledne dejte prostor jejím alternativám - jako je káva pampelišková nebo ayurvédská

Doplňte vitamíny

Základem je vyvážený jídelníček, který zkuste při začátku jara odlehčit. Začněte s větším množstvím čerstvého ovoce a zeleniny. Kdo nerad čerstvé, zeleninové polévky jsou také skvělou volbou. Inspiraci na ně najdete třeba tady u nás v magazínu. Proti únavě pak doplňte přísun Vitamínu C, hořčíku, vápníku a železa. Pro celkové posílení imunity pak lékaři nejčastěji doporučují vitamíny A, D, C, E či zinek.

Vyzrajte na stres

Vyzkoušejte bylinkové esence proti stresu a úzkosti jako je levandule, heřmánek, jasmín nebo bachovky. Jako skvělá prevence působí medicinální houby jejich složení chrání buňky proti projevům oxidačního stresu. Navíc stimulují optimální imunitní funkce a napomáhají udržet tělo ve vyrovnané kondici. Zkuste Shitake, Reishi, Hlívu ústřičnou nebo Čagu

Dopřejte si relaxaci

Zapalte si svíčky a dejte prostor aromaterapii, která je sama o sobě plnohodnotný způsob péče o zdraví a prevence. Pro energizaci těla i mysli během dne zkuste grep, citron, mandarinku, mátu nebo borovici. Pro prevenci před nachlazením a viry tea tree, eukalyptus, bergamot, či oregano. Na bolesti hlavy a před spaním pak meduňku, levanduli nebo hřebíček

Zklidněte tělo i mysl

Omezte přísun každodenních katastrofálních zpráv a dalších věcí, které přímo nemůžete ovlivnit a věnujte svoji pozornost a energii věcem, které ovlivnit můžete. Zkuste dýchací techniky, mindfulness nebo meditaci.

Pročistěte tělo

Zkuste detox se zelenými potravinami či přerušovaný půst. Narozdíl od dietování má přerušovaný půst prokazatelné blahodárné účinky na lidský organismus. Jeho výhody skvěle popisuje i specialistka na zdravotní prevenci a výživu ve svém článku zde

Pamatujte, že základem úspěchu v boji proti únavě je vždy správná životospráva, odlehčený jídelníček založený na ovoci, zelenině a základních potravinách, pohyb, omezení alkoholu a dostatek spánku.