Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rozsviťme a provoňme si adventní čas

Rozsviťme a provoňme si adventní čas Pozvěte do svého domova vůni Vánoc a pořádně si na ně posviťte
Marcela Fröhlichová
5,0 5
3

Rozsviťme a provoňme si adventní čas zdroj: pixabay.com

Není snad domácnost, která by si krátké dny během adventního času neprozářila světlem svíček. Ten malý plamínek naděje k vánoční pohodě prostě patří a nejsou to jen ty čtyři svíčky na adventním věnci. Venku nám předvánoční čas připomíná všude přítomná umělá světelná výzdoba a někdy až žasneme, jaké nejrůznější veselé, vkusné i nevkusné světelné kreace se dají vytvořit. Ale tu pravou intimní atmosféru najdeme až doma, kde teplé světlo svíčky a její mihotavý odraz na stěně dokáže navodit klid po celodenním vánočním shonu a tlačenici v obchodním domě.

Zkusme si udělat každý den během adventního času chviličku pohody s dobrým domácím punčem, svařáčkem či jiným chutným hot drinkem, zapalme si svíčku v aromalampě a nechme vůni a světlo, aby nás uklidnily a odplavily stres a napětí všedního dne. Vůně totiž mají velkou sílu a umí léčit jak duši, tak tělo. Stačí pár kapek a bytem se ponese vůně Vánoc, která uzdravuje. Jakou vůni máme spojenou vlastně s vánočním časem? Je to vůně pomerančů a mandarinek, hřejivého koření jako hřebíček či badyán ve svařeném víně, vůně perníčků a vanilkových rohlíčků. Tak proč si takovou vůni nedopřát i prostřednictvím esenciálních olejů a svíček místo umělých parfemací a světýlek.

Vanilka – proč máme všichni tak rádi vanilkové rohlíčky? Troufám si říct, že hlavně kvůli vůni, vanilka je sladká esence určená k navození pohody a to nejen o Vánocích. V aromalampě dokáže vyčistit a dezinfikovat vzduch a sladké tóny zharmonizují unavenou duši.

Skořice – další vůně, bez které se prostě Vánoce a pečení neobejde. Ale není zdaleka vhodná jen na pečení či na vylepšení chuti horkého nápoje. Má silné antiseptické účinky a je to velký povzbuzovač, mimo jiné působí i jako afrodiziakum.

Citrusy – vůně pomeranče, mandarinky či grapefruitu taky neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře, ale tak pomáhají při horečce, při nespavosti i nadměrnému stresu, umí vyčistit vzduch a povzbudit ducha, působí antidepresivně.

Hřebíček – mistr lékař na bolest, má vynikající analgetické účinky, ale také umí pracovat s bolestí na duševní úrovni. V aromalampě je ideální na dezinfekci vzduchu, když všichni posmrkáváme a kašleme, ulevuje astmatikům a také pomáhá při celkové slabosti a svalovém vypětí.

Bergamot – úžasný osvěžující antidepresivní pomocník v období krátkých dnů. Pan Earl Grey moc dobře věděl, proč si vybral zrovna tuto esenci do stejnojmenného čaje.

Vůní je celá spousta a každý si určitě najde tu svou, ať už máme chuť na vanilkové rohlíčky či na procházku voňavým lesem. Každá vůně má své jedinečné účinky, ale v kombinacích pospolu mají ještě větší sílu a navzájem podporují své účinky. Určitě bychom sílu vůně neměli podceňovat, ale pečlivě vybírejme jak do aromalampy k provonění domova, tak k léčbě kvalitní esence a svíčky a nespokojme se s umělými náhražkami, které často udělají více škody než užitku. Vždyť naše zážitky určují hlavně vůně a o Vánocích to platí vícenásobně. Užijte si tak voňavý advent bez shonu a stresu.