Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Seznamte se s ekoterapií

Seznamte se s ekoterapií zdroj: unsplash.com

V současné době je stále více moderní vracet se k přírodě a spoléhat na alternativní směry jak už v péči o naši psychiku, tak i fyzické tělo. Můžeme si vybrat z nepřeberného množství různých nabídek a uzpůsobit si péči o tělo i ducha přesně na míru. Slyšeli jste už o ekoterapii? Třeba ji na sobě provozujete, aniž byste věděli, že má vaše konání speciální název.

Co je ekoterapie a jak vznikla?

Termín ekoterapie použil v roce 1996 pastorační asistent Howard Clinebell ve své knize Ekoterapie, léčení s přírodou v mysli, takže jde o poměrně nové označení. Clinebell dává přednost termínu ekoterapie, který zahrnuje jak práci s tělem, tak ekopsychologii - studium našich psychologických vztahů se zbytkem přírody. Ekoterapie je tedy brána jako aplikace ekopsychologie. Ukazuje na potřebu znovuobjevit psychoterapii a psychiatrii z jiného pohledu. Ekoterapie nebo ekopsychologie se liší od klasické psychoterapie tak, že je zaměřena na přeměnu našeho vztahu k přirozenému světu. Jde o unikátní systém k udržení psychického i tělesného zdraví.

Certifikát ekoterapeuta není povolen k provádění klasických psychoterapií. Nicméně ekoterapeutické techniky se vyučují i při vzdělávání psychoterapeutů. Ekoterapie bere v úvahu jak nejnovější vědecké poznatky, tak moudrost předků. Je zřejmé, že co se přírodě děje, má dobré nebo špatné dopady na lidi a naopak, což vede k vývoji nových metod individuální a komunitní psychoterapeutické diagnostiky a léčby. Ekoterapie jako aplikovaná ekopsychologie zahrnuje mnoho metod v disciplinovaných a systematických pokusech o opětovné propojení psychiky a těla s pozemskými, přirozenými zdroji léčení. Zahrnujeme do ní také terapii pomocí zvířat.

Ústředním předpokladem ekopsychologie je, že neblahé podmínky životního prostředí, včetně kulturních a politických procesů, ovlivňují naše nejintimnější osobní zkušenosti a pocity. Naopak naše myšlenkové stavy se projevují způsobem, který se vztahuje k přírodnímu světu. Vnější a vnitřní svět se vzájemně odrážejí a podporují, což znamená, že zdravý ekosystém je neoddělitelný od zdravé psychiky.

Pro koho se hodí ekoterapie?

Ekoterapeuti pracují hlavně s osobami, které jsou vystaveny nadměrnému stresu nejen po lékařských zásazích. Doporučují zahradničení nebo pobyt venku v přírodě například ženám po rakovině prsu, aby eliminovaly stres z prodělané léčby. Případně se ekoterapie doporučuje pro studenty, kteří tráví dlouhé hodiny ve škole a následně doma u počítače anebo televize, takže mohou trpět nadváhou a objevuje se u nich diabetes 2. stupně. Fyzická aktivita totiž snižuje hladinu cukru v krvi, na což stačí pouhá hodinová procházka. Což není takový problém, ani pokud nemáte zahradu, ale třeba se vyskytuje někde ve vaší blízkosti hezký park.

Seznamte se s ekoterapií

Případně do parku můžete vyrazit na schůzku s klientem, protože lidé více a lépe komunikují, když se pohybují v přírodě a cítí se uvolněněji. Pomocí ekoterapie se léčí různé zdravotní problémy, od únavy po onkologické léčbě až po obezitu, vysoký krevní tlak a cukrovku, sezónní afektivní poruchy. Pouhých pět minut v přírodě zlepší náladu, dodá nám sebeúctu a povzbudí motivaci. Ekoterapie se může používat také při závislostech na alkoholu a drogách.

Lze ekoterapii kombinovat s jinými alternativními terapiemi?

Ekoterapie je přímo stvořená pro kombinaci s jinými alternativními terapiemi. Bachovy esence můžeme zařadit do moderní ekoterapie, aniž bychom hnuli brvou. Síla rostlin, kterou dostáváme nejen zvenku, ale také zevnitř, podporuje zdraví těla i ducha, neboť z holistického pohledu odráží naše nemoci emoční stav, v kterém se zrovna nacházíme. Fytoterapie a aromaterapie jsou velmi vhodným doplňkem ekoterapie. Podle ájurvédy nese každá rostlina určitou vibrační frekvenci, která odpovídá jedné ze sedmi čaker. Vibrační vlastnosti bylin jsou prospěšné pro mysl, tělo a ducha. Byliny mohou být použity různými způsoby a pomáhají při uzdravování a stimulaci celého čakrálního systému. Některé byliny mají účinky, které jsou vhodné pro přímou léčbu určité čakry.

Byliny mohou být použity k otevírání a aktivaci čaker a k vyvážení jejich energie, k čištění a uvolnění negativních pocitů nebo k vymazání všech energetických bloků, aby lépe mohla tělem lépe protékat energie čchi. Toto uchopení terapeutické léčby se může využít jak v aromaterapii, tak ve fytoterapii. Čerstvé listy, květy, kůra a kořeny bylin mohou být použity buď v jejich přirozeném tvaru, nebo v sušené formě. Následně se aplikují v kapslích, tabletkách, tinkturách, silicích, prášcích, krémech či jiné kosmetické péči. Případně se promyšleně přidávají ve směsích do jídel. Je přirozeně výhodnější používat čerstvé, surové a organické bylinky, listy a kořeny, protože obsahují „živou energii“ a jsou tak tělu prospěšnější.

S ekoterapií jde velmi dobře kombinovat také terapie barvami, která také pracuje s naším tělesným energetickým systémem. Barva nás ovlivňuje přímo i nepřímo z kombinované psychologické, fyziologické a duchovní perspektivy. Barva se přenáší okem do emočního centra mozku, ovlivňujícího hypofýzu, která ovládá celý endokrinní systém, včetně štítné žlázy, nadledvinky, pankreas, ledviny, vaječníky a varlata. Endokrinní systém může ovlivnit nejen naše nálady, ale také milostný život a přírůstek hmotnosti.

Barevná terapie v rámci ekoterapie se zaměřuje na naše primární potřeby a instinkty, jež nám umožňují pracovat v prostředí, které jsme vytvořili. Jakmile budou tyto potřeby naplněny, jsme schopni dosáhnout pozitivních změn ve světě kolem nás. Například pouhá procházka v zeleném lese uklidňuje pocuchané nervy daleko lépe než psychofarmaka a navíc nemá vedlejší účinky. Modrá obloha a přirozené sluneční světlo pomohou potlačit denní produkci melatoninu a zlepšují spánek. Naše instinktivní reakce na přírodu jdou totiž opravdu ruku v ruce s tím, v jaké kondici je naše zdraví.