zdroj: unsplash.com
Aromaterapie je disciplína, která získává na popularitě. Aromaterapie není jenom o tom, že si koupím éterický olej a nakapu si ho do aromalampy, aby mi to v bytě hezky vonělo. Je to celý systém, do kterého když nakouknete, musíte si ho zamilovat. Objevovat nové kombinace vůní, jejich účinky na tělo i ducha, je prostě natolik zajímavé a ohromující, že pokud berete své studium vážně, naprosto jí propadnete.
Aromaterapie jako lékařská disciplína
Na lékařskou aromaterapii se můžeme dívat z více úhlů pohledu, stěžejní jsou francouzský a anglický. U francouzského se hledí spíše na léčení těla, anglický se věnuje více léčení duše. Za zakladatele lékařské aromaterapie je všeobecně brán francouzský chirurg Dr. Walnet, který ve válečných letech používal éterické oleje místo antibiotik a položil základy farmaceutické aromaterapie. Dodnes se na něho ve Francii odvolává lékařská i lékárnická veřejnost. Postupně se i do francouzských luhů a hájů začal promítat duch Anglie a lékařská aromaterapie se začala více zaobírat propojením účinků éterických olejů na tělo i ducha. Specialitou Francie, která ale není braná jako diagnostická disciplína, je olfactothérapie.
Olfactothérapie
Olfactothérapie je poměrně nová součást praktické aromaterapie, jenž vymyslel v roce 1992 Gilles Fourmil. Olfactothérapie je psychoenergetická metoda, která používá vůně některých esenciálních olejů a jejich energetické vibrace v součinnosti s doteky. Jejím cílem je odblokování určitých zážitků z minulosti, které se nám nesmazatelně zapsaly do psychického rozpoložení a zůstaly v nás uvězněné. Snaží se nastolit psycho-emoční rovnováhu v aktuálním životě léčeného člověka. Fungování olfactothérapie je založeno na přímém spojení mezi čichovým poselstvím, nacházejícím se v éterickém oleji a sídlem emocí v limbickém systému mozku, vyvolávajícím emocionální paměť spojenou s minulostí. Tato léčebná metoda pomáhá srovnat se s vlastními dávnými zážitky a začít intenzívněji vnímat současnost. Používají se synergické esence, které harmonizují emocionální život, podněcují dovednosti v oblasti zvládání nastalých životních změn a podporují další průběh nastoleného seberozvoje.
Principy olfactothérapie napomáhají léčenému umět přijmout životní výzvy, koncentrovat se na ně, uvolnit se a rozvíjet jeho sebevědomí a kreativní schopnosti. Olfactothérapie se soustředí na přenášení informace pachy a vůněmi. Způsob vnímání zápachu se značně liší v závislosti na osobě a okolnostech. Chemický signál, který vyšle éterický olej, se přeměňuje na nervové impulzy. Ty se přenáší do limbického systému mozku a vyvolávají v nás určité emoční naladění, ovlivňují činnost endokrinního i centrálního nervového systému. Díky tomuto mechanismu vnímáme pachy a vůně jako příjemné, nepříjemné, dobré a špatné. Protože vůněmi dochází k aktivaci nevědomí, dokážeme s ním lépe pracovat, podporovat intuitivní cítění a proces vlastního růstu. Olfactotherapeut nemusí mít přímo lékařské vzdělání, ale je lepší, když se jedná o zdravotníky, zájemci o provádění olfactothérapie v praxi musí projít šestistupňovým kurzem a získat povolení k výkonu terapeutických úkonů. Nejčastěji olfactothérapii ve Francii věnují osteopati, neuropati, porodní asistentky nebo psychoterapeuti.
Aromapsychologie
Aromapsychologie je terapeutická metoda, která spojuje lékařské poznatky z oboru psychologie a aromaterapie. Respektive se o ní často mluví jako o součásti tzv. holistické psychoterapie. Zaobírá se hlavně podpůrnou léčbou traumatických zážitků a jejich odbouráváním pomocí éterických olejů, nebere ale v potaz jejich energický náboj a neomezuje se jen na určité druhy éterických olejů. Praktikuje se od roku 1989. Nejčastěji se v aromapsychologii hovoří o užití esencí, jako jsou citrusy, levandule, růže, ylang-ylang, jasmín, neroli, dřeviny (santal, cedr) či pryskyřice. Aromapsychologie pracuje s celkovým rozpoložením člověka, zkoumá, jak vnímá vůně, pokud je hladový nebo naopak sytý, zda jsou tyto schopnosti ovlivněny hormonálními změnami. Zajímá se i o to, jestli jsme všichni schopní cítit určitou vůni, zda se objevuje rozdíl ve vnímání vůní podle toho, kolik vážíte (jste-li citlivější na pachy, pokud máte pár kilo navíc).
V aromapsychologii se pracuje např. s typickými příklady traumatu, jako jsou znásilněné nebo dlouhodobě zneužívané ženy, oběti psychického a fyzického teroru, u pacientů po těžkých operativních zákrocích, při nespavostech, dětské hyperaktivitě, ADHD nebo jiných poruchách, při sebepoškozování. V současnosti se aromapsychologie také věnuje výzkumu éterických olejů jako podpůrné léčby depresí a jejich analgetickému použití (např. při porodu). Aromapsychologie má sice styčné body s olfactothérapií (obě jsou založeny na základě biochemie), nicméně je provozována v čistě lékařském prostředí. Dvě nejběžnější metody podávání éterických olejů při úzkostech a depresích jsou inhalace a transdermální (kožní) aplikace, při akutním ataku se používají rozprašovače nebo hydroláty. Podle proběhlých výzkumů a zkušeností psychologů, kteří pracují s aromaterapií, se úspěšně daří snižovat dávky farmaceutických léčiv při úzkostných stavech např. díky esenci ylang-ylang. Právě díky lékařské aromaterapii, získáváme potvrzení psychosomatických účinků éterických olejů na konkrétní nemoci a psychické stavy a můžeme s nimi dále pracovat v praktickém životě.
Aromapsychologie v domácí praxi
Pokud jste do teď nepoužívali éterické oleje s nějakým konkrétním cílem, ale jen pro provonění bytu nebo vytvoření příjemné atmosféry, zkuste je vnímat jinak. Zaměřit na jejich působení na psychické rozpoložení. Ať už hobby aromaterapeuti anebo profesionálové vám potvrdí, že když začali vnímat provázanost účinků esencí na těla a ducha, začalo se jim s nimi pracovat daleko lépe. Je překvapivé, jak náš mozek pracuje s vůněmi, někdy sáhneme do kufříku s cílem vyndat nějaký konkrétní éterický olej, ale sáhneme po jiném, a tak ty dva zkombinujeme a zjistíme, že spolu působí dobře a zrovna je potřebujeme. Chcete-li cíleně používat éterické oleje na určité psychické stavy a rozpoložení, máme pro vás pár tipů.
Esenciálními oleji, které vám pomohou při psychické únavě, jsou neroli, petitgrain, mandarinka, pomeranč, bergamot, citrón, limeta, grep. Citrusy jsou skvělé i po prožitém šoku, z kterého se nějakým způsobem nemůžete dostat. Posilují, dodávají odvahu, odplavují starosti, uvolňují napětí, pročišťují. Jsou výborné i před zkouškami anebo pro hyperaktivní děti.
Potřebujete-li uzemnit a zklidnit, navodit stav, v kterém prostě a jednoduše vypnete, zkuste dřevité tóny. Éterické oleje santalové dřevo, růžové dřevo nebo cedr jsou esence uzemnění, sebeuvědomnění a stahují nás z přílišných výšin zpátky na zem. Pomáhají nám se soustředit na to, abychom se posunuli dopředu, skvělé je při této snaze i kadidlo, které ruší uvíznutí v obsedantních myšlenkách.
Pro ženy, které potřebují posílit sebedůvěru a pocit lásky k sobě samé i okolí, obzvlášť v období před menstruací a v jejím průběhu, jsou ideálními éterickými oleji jasmín, levandule, všechny druhy růží, ylang-ylang a šalvěj lékařská. Zkuste v tomto citlivém ženském období působení těchto éterických olejů, pomohou vám srovnat hormonální hladinu a omezí výbuchy vzteku, kterými trpí před nástupem menstruace vysoké procento žen.