Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Abeceda pro lepší imunitu

Abeceda pro lepší imunitu Jak posílit imunitu a předejít podzimnímu nachlazení?
Hana Bartušková
5,0 5
7

Abeceda pro lepší imunitu zdroj: pixabay.com

I když to tak venku zatím nevypadá, podzim se blíží. A s ním plískanice, studený vítr, deště i deštíky, kaluže, silný vítr, který zalézá až pod svetr. S podzimem pak většinou přichází i různé virózy, nachlazení, chřipky a jiné nemoci. Zkuste na to ale letos vyzrát a dejte svému tělu extra porci přirozené obranyschopnosti. Jak podpořit imunitu a vyzrát na každoroční období podzimu plného virů, bakterií a nemocí? No přece se správným jídelníčkem a přírodními doplňky stravy. Dejte si lžičku Maqui Berry, zapijte to Aloe vera šťávou a doražte se frťanem rakytníku nebo trnky. Co všechno pomáhá s imunitou? Vezmeme to pěkně od začátku a popořadě.

Aloe vera šťáva. Zlepšuje detoxikaci organismu a pomáhá jeho správnému fungování. Zlepšuje imunní systém a zvyšuje obranyschopnost. Dávkujte 50 ml šťávy nejlépe každý den na lačno.

Březová šťáva. Další šťáva, která vám pomůže s detoxikací a podpoří imunitu, je březová šťáva. Ta od Sealand Birk vám pomůže dodržovat pitný režim, je plná vitaminů, antioxidantů, tělu dodává energii a posiluje ho proti vnějším vlivům.

Camu Camu. Zní to cizokrajně a je to zdaleka. Prášek Camu Camu patří mezi populární superpotraviny, je plný vitaminu C, chrání organismus před stresem a před běžnými nemocemi. Bobule Camu Camu mají také protizánětlivé, antioxidační a protivirové účinky. Stačí jen jedna lžička denně.

Dostatek pohybu venku. Ono se to nezdá. Přece ve špatném počasí je lepší zůstat doma v posteli. Ale je to tak. Procházka na čerstvém vzduchu dokáže podpořit zdravou imunitu a posílit celé tělo. Stejně tak zdraví prospívá i dostatečný sociální kontakt, bylo dokázáno, že lidé, kteří se pravidelně setkávají s přáteli, jsou méně nemocní a mají lepší imunitu než ti, kteří jen sedí doma.

Echinacea. Tato malá rostlinka od Indiánů je proslulá tím, jak dokáže stimulovat imunitu a celkově zlepšuje přirozenou obranyschopnost našeho organismu. Je skvělá při začínající nemoci a pomáhá předcházet infekcím.

Fouká, ale neprofoukne. Naučte se nosit vrstvenou módu. Spodní tričko, jedno tričko, druhé tričko, košile, svetr, kabátek. Když je teplo, pár vrstev sundáte, když je zima, zase oblečete, takže chlad a nachlazení si na vás nepřijdou. A vypadá to pořád skvěle.

Grep. Citrony jsou plné vitaminů a do čaje si je při nachlazení dává každý. Co ale takový grep? Ten si sice nedáte do čaje, ale můžete si ho dát jen tak ke snídani nebo ke svačině. Doplníte tak vitaminy a navíc podpoříte i trávicí systém!

Hovězí. Nedostatek zinku v organismu často patří mezi hlavní důvody oslabené imunity. Jedna běžná porce hovězího dodá tělu zhruba 30 % doporučené denní dávky zinku, a podpoří tak imunitu. Pokud jste vegan nebo vegetarián, zaměřte se na rostlinné alternativy plné zinku, třeba ořechy, dýňová semínka nebo luštěniny a celozrnné obiloviny.

Chia semínka. Jsou plná minerálů, jsou výživná, dokáží zasytit na dlouhou dobu a podporují hydrataci organismu. Zlepšují odolnost při fyzické zátěži a mají antioxidační účinky. Posilují tak tělo a podporují jeho správné fungování i během chřipkového období.

Abeceda pro lepší imunitu

Inspirujte se zimním spánkem. No dobře, zimní spánek vám asi neprojde. Ale dny jsou stále kratší a dostatek spánku, alespoň sedm hodin denně, je základ pro správné fungování celého těla. A stejně tak i pro obranyschopnost. Máte pocit, že na vás něco leze? Vlezte brzy do pelechu a zkuste se z toho vyspat dřív, než vás nemoc donutí v posteli zůstat ještě déle.

Jogurt. Aktivní jogurtové kultury pomáhají se zažíváním a zlepšují funkce trávicího systému. To ví každý, ale to není vše. Nedávné studie totiž navíc i prokázaly, že lidé, kteří mají rádi jogurt a pravidelně si ho dopřávají v jídelníčku, méně stonají.

Kuřecí polévka. Domácí vývar, a nejlépe ten kuřecí, patří mezi babiččiny recepty jako první pomoc při nachlazení a chřipce. Zahřeje a dodá energii. To ale není vše. Takový masový vývar obsahuje i spoustu živin, které pomáhají organismu s imunitou, jako třeba aminokyseliny a minerály, které posilují tělo proti nemocem.

Lesklokorka lesklá. Nebo taky houba reishi. Pochází z Japonska a Číny, dodává tělu energii a sílu. Pár tabletek denně pomůže podpořit imunitu a podpoří správné fungování těla v období stresové nebo fyzické zátěže. Takže i na podzim během špatného počasí.

Maqui Berry. Vypadají trošku jako borůvky. Ale jsou z palmy maqui. K tomu jsou navíc plné vitaminů a minerálů, také vlákniny a antioxidantů. Posilují imunitu, zasytí, pomáhají detoxikovat. Stačí jedna lžička denně.

Naturalis. Že nevíte, kde všude ty super pomocníky plné vitaminů, jako je Camu Camu a Maqui Berry, sehnat? Zkuste se podívat u české značky Naturalis. Pro zdraví organismu toho nabízí ještě víc.

Ovesné vločky. Taková ovesná kaše ráno nejen zahřeje a zasytí. Ovesné vločky navíc obsahují beta-glukany, to je druh vlákniny, která má nejen pozitivní účinky na trávicí systém, ale také antimikrobiální a antioxidační účinky, a posiluje tak organismus proti vnějším vlivům.

Puer čaj. Dobrý je ale i zelený čaj. Nebo bílý čaj. Tyhle starodávné čaje jsou plné antioxidantů a pomáhají tělu bránit se proti nemocem a dalším nepříznivým vlivům. Puer čaje jsou zdravé, nahradí i kávu a chutnají skvěle.

Rakytník. Vždycky se to říká. Nejvíc vitaminu C najdeme v citronech. Ale není to tak úplně pravda. Ještě víc jich najdeme třeba v šípku a úplně nejvíc v rakytníku. Ať v sirupu, v plodech nebo ve šťávě, rakytník je céčkový zázrak. A proti nemocem, chřipce, nachlazení nebo rýmičce funguje spolehlivě a vždy.

Abeceda pro lepší imunitu

Santaverde. Santaverde je značka, která nabízí jednu z nejkvalitnějších Aloe vera šťáv. Primárně ji používají hlavně v kosmetice, ale tuto vysoce kvalitní Aloe koupíte i ve formě šťávy k přímé konzumaci. Ta posiluje imunitu, detoxikuje a podporuje celkově zdraví organismu.

Trnkový sirup. Dalším zázrakem plným vitaminu C jsou trnky. Ty stejně jako rakytník patří k dávným receptům našich babiček. Lžička sirupu proti chřipce, lžička proti rýmičce a lžička proti špatnému počasí. Stačí jedna lžička denně, klidně do čaje.

Ústřice. Nebo vlastně tak nějak ryby a plody moře všeobecně. Obsahují totiž nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají organismu bránit se proti všem nepříznivým vlivům. Že nemáte plody moře rádi? Zkuste alespoň rybí olej. Ten v tabletkách funguje stejně dobře a nechutná vlastně nijak.

Vitamin C. Ať už si dáte obyčejný citron. Nebo nějaké ty cizokrajné bobule od Naturalis. Nebo zkusíte nějaký ten recept od babičky s trnkami a rakytníkem. S vitaminem C nikdy nešlápnete vedle a na silnou imunitu není lepší recept. Problémem ovšem je, že naše tělo vitamin C přirozeně vylučuje a neshromažďuje si ho do zásoby. Proto na jeho doplňování rozhodně nezapomínejte.

Weleda. Kromě kosmetiky najdete u Weledy i spoustu zdravých přírodních šťáv. Rakytníková, trnková, březová. Dodávají tělu energii, pomáhají se zažíváním, jsou plné vitaminů pro silnější imunitu.

Zázvor. A když už dojde na nejhorší, tak pomůže zázvor. Zázvorový čaj vrátí tělu energii bojovat s nemocí, pomůže uvolnit dýchací cesty, působí protizánětlivě a má prohřívací účinky. Aby se chřipka lekla a rychle utekla.

Související produkt
Aloe vera šťáva 330 ml
Santaverde / 429 Kč
100% čistá organická šťáva z aloe vera přispívá k přirozené obranyschopnosti, je skvělým antioxidantem a přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi.
Detail produktu