Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Amalaki - indický super angrešt

Amalaki - indický super angrešt Amalaki je univerzální superovoce, které dokáže pečovat o tělo zevnitř i zvenčí.
Iva Lhotská
5,0 5
2

amalaki - indický super angrešt zdroj: shutterstock.com

Oblíbenost amalaki, silně výživných plodů považovaných za "nebeské ovoce" a pocházejících z indického posvátného stromu, poslední dobou neustále stoupá. Už dlouhá staletí se toto ovoce využívá zejména v ajurvédské medicíně jako 1 z nejúčinnějších prostředků k udržení skvělého zdraví, pro celkovou regeneraci těla a k dosažení vysokého věku.

Amalaki se jinak též nazývá jménem indický angrešt, Amla, Amlaka, Amlaki, Embilika lékařská, latinsky Emblica officinalis nebo Phyllanthus emblica. Jde o ovoce ze stromu, vysokého 8 - 15 metrů a rostoucího v Indii v nadmořské výšce 200 - 2000 metrů. Listy má tento strom světle zelené, přisedlé a kopinaté. Drobné květy jsou zeleno-bílé a plod ve tvaru elipsoidu má světle žlutou až nazelenalou barvu. Tyto plody podobné našemu angreštu jsou však o něco větší - mají průměr cca 3 - 5 cm.

Amalaki oplývá pěticí chutí, jako jsou kyselost, trpkost, sladkost, hořkost a ostrost, čímž pomáhá vyrovnávat 3 energetické principy v ajurvédě, Vátu, Pittu a Kaphu. Amla společně s dalšími plody Bibhitaki a Haritaki tvoří známý a velmi účinný ajurvédský detoxikační přípravek Triphala, jenž zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost organismu. Amalaki obsahuje natolik zdraví prospěšné, důležité látky, že nám může pomoci při všelijakých neduzích a onemocněních.

Jaké látky amalaki obsahuje a v jaké podobě se dostane?

Amalaki je na celém světě známé pro svůj vysoký podíl vitaminu C, kterým je přímo "nadupané". Jen pro názornost - obsahuje asi 20x vyšší množství céčka než citrusové plody. Indický angrešt je využíván též jako přírodní zdroj antioxidantů. Dále jsou v něm přítomny karotenoidy, flavonoidy, aminokyseliny, vitaminy B1, B2 a E, minerální látky, např. vápník, fosfor, železo, zinek, chrom, měď, sacharidy, třísloviny - zejm. tanin, bílkoviny, vláknina, kyselina taninová, gallová, fytosteroly a další látky.

Amalaki u nás v čerstvé podobě seženete asi velmi těžko. Můžete však zakoupit sušené plody, prášek nebo amalaki v kapslích. Z amalaki se rovněž připravují džemy, tzv. "chavanprashe". Jedná se o bylinné zavařeniny nebo želé vycházející z ajurvédské medicíny. V zahraničí se dají sehnat i šťávy nebo džusy s obsahem amalaki.

Sušené plody indického angreštu se před konzumací doporučují namočit přes noc do vody - cca 5 - 6 ks či 5 g. Ráno pak můžete ovoce sníst, půlku vody vypít a zbytek použít na opláchnutí obličeje, což podporuje obnovu buněk a působí proti stárnutí. Amalaki má silně očistné vlastnosti, proto můžete v příp., že se necítíte dobře, snížit na 2 - 3 dny dávkování. Pokud jste zvolili prášek z amalaki, nasypte 1 lžičku do sklenice, přidejte 2 lžičky vody a pokuste se vytvořit pastu. Tu pak nařeďte libovolným množstvím tekutiny. V této podobě se užívá 2x denně. Kapsle se berou 2x denně po dobu nejméně 3 měsíců.

Co všechno amalaki umí jako superpotravina?

1. Především posiluje imunitu organismu.

2. Napomáhá detoxikaci těla, má dobrý vliv na zažívání.

3. Eliminuje viry, bakterie a parazity. Má protizánětlivé působení.

4. Zamezuje výskytu kvasinek, plísní, pomáhá předcházet alergiím.

5. Harmonizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, upravuje krevní tlak.

6. Podporuje tvorbu červených krvinek, což je přínosné při chudokrevnosti.

7. Má blahodárné působení na funkci ledvin a močových cest.

8. Čistí krev, posiluje játra, a tím pomáhá ke zlepšení zraku.

9. Ulevuje při žaludečních a střevních potížích, zácpě, eliminuje překyselení organismu.

10. Napomáhá ke zlepšení metabolismu a snížení nadváhy.

11. Má posilující účinky na srdce a mozek.

12. Celkově přispívá k lepšímu fungování kardiovaskulárního systému.

13. Působí preventivně před nádorovými onemocněními.

14. Díky vysokému množství antioxidantů napomáhá regeneraci tělesných tkání.

15. Příznivě ovlivňuje růst vlasů, posiluje zuby, kosti. Pomáhá při revmatoidní artritidě a osteoporóze.

Jak se uplatňuje amalaki v kosmetice?

Amla prášek rozemletý ze sušených plodů amalaki je využíván jako přírodní kondicionér a maska na vlasy. Když ho budete aplikovat pravidelně, za nějaký čas zaznamenáte zlepšení kvality vlasů. Amla totiž:

1. Činí vlasy poddajnými, pružnými a lesklými.

2. Působí proti vypadávání vlasů.

3. Stimuluje vlasové kořínky.

4. Omezuje tvorbu lupů.

5. Zpomaluje šedivění vlasů.

Amla prášek můžete přidávat pro zvýšení regeneračních účinků k henně, přírodní barvě na vlasy. Amalaki je též součástí práškových šamponů na vlasy.