Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Houby jako superpotraviny

Houby jako superpotraviny Houby jsou nejen velmi chutné, ale obsahují také spoustu důležitých látek pro naše tělo.
Jana Konečná
5,0 5
2

Houby jako superpotraviny zdroj: pixabay.com

Houbařská sezona je tu! Chodíte na hřiby? A rostou? Z hřibů jsou nejen skvělé smaženice, houbové omáčky nebo polévky, mají nejen velmi osobitou vůni a chuť, ale také jsou nabité účinnými látkami. Obsahují vitamin A, D, vitaminy skupiny B a minerály jako draslík, vápník, hořčík a železo. Dnes se však nebudeme bavit o pravácích, babkách, bedlách a dalších houbových pokladech, které se v našich lesích nacházejí. Podíváme se na ty méně známé druhy hub, jež využívá tradiční čínská medicína a díky vysokému obsahu účinných látek a síle jejich léčivých schopností je můžeme považovat za komplexní superpotraviny.

Když se řekne tradiční čínská medicína a houby, tak se asi většině z nás vybaví názvy hub jako je reishi, shiitake nebo hlíva, kterou už dnes velice snadno seženete v supermarketech a je z ní mimochodem výborný guláš. Znáte ale houby jako jsou agaricus, hericium nebo auricularia?

Agaricus

Agaricus je velice speciální houba, která se od běžných hub odlišuje už jen tím, že neroste ve stínu, ale na slunci, což se projevuje i na jejím složení. Česky se jí říká brazilský nebo také mandlový žampion. Agaricus je velice bohatý na obsah polysacharidů, což se projevuje nejen na jeho nasládlé chuti, ale také na jeho mimořádných účincích. Zjistilo se, že v oblastech, kde tento žampion roste, je minimální výskyt rakoviny. Kromě prevence a podpůrné léčby rakoviny se však využívá i pro zmírnění různých alergií a autoimunitních onemocnění. Tradiční čínská medicína jej navíc nasazuje na vypuzení červů a dalších parazitů z těla.

Auricularia

Auricularia je u nás známá jako jidášovo ucho. Svým tvarem totiž opravdu připomíná ušní boltec a podle pověsti tato houba vůbec poprvé vyrostla na stromě, na kterém se Jidáš oběsil. Auricularia je naprosto nezbytnou surovinou v asijské kuchyni. Třeba taková miso polévka by se bez ní nemohla obejít. Má silné imunostimulační účinky, posiluje kardiovaskulární systém i cévní soustavu. Podobně jako většina léčivých hub má i tato protirakovinné účinky. Jidášovo ucho je velmi oblíbené hlavně v Japonsku. Například jej užívali a stále užívají zaměstnanci Fukušimy, aby zmírnili následky radiace po havárii a vyhnuli se rakovině.

Houby jako superpotraviny

Chaga

Chaga neboli rezavec šikmý pochází až z nehostinné ruské Sibiře. Je specifický tím, že roste výhradně na břízách, z nichž také čerpá vůbec nejúčinnější látku, kterou obsahuje – kyselinu betulovou. Ta má schopnost zabíjet rakovinné buňky a to tak, že je přímo naprogramuje k jejich sebedestrukci. Zdravým buňkám však neublíží, naopak je ještě více posílí. Tím působí mnohem šetrněji než chemoterapeutické a ozařovací metody. V tradiční čínské medicíně se navíc používá i na posílení ledvin, jater, srdce a pročištění a „oživení krve“.

Hericium

Česky se tato houba nazývá korálovec ježatý a na jeho střapatý vzhled odkazuje i jeho název v angličtině – lví hříva. Hericium je v přírodě hodně vzácné a chráněné. Používá se výhradně pro léčebné účely, ale třeba v Číně si na něm můžete výjimečně pochutnat jako na velmi luxusní kulinářské lahůdce. V tradiční čínské medicíně se používá k harmonizaci celého trávicího traktu. Pomáhá od drobnějších zažívacích problémů až po žaludeční vředy. V poslední době se zkoumá i jeho schopnost podpory růstu a tvorby nervových buněk. Pokud by výzkumy dopadly dobře, mohlo by se jednat o nový, čistě přírodní lék na Alzheimerovu chorobu či stařeckou demenci.

Konzumace hericia také pomáhá s obnovou přerušených nervů a je tak vhodné například pro rekonvalescenci po úrazech končetin či špatné hybnosti po mozkové příhodě. Hericium je taktéž skvělé na redukci tuku v organismu. A to nejen toho, co se nám formuje do podoby tukových polštářků, ale i toho mnohem nebezpečnějšího, který se nenápadně obaluje kolem vnitřních orgánů nebo koluje v krvi a zužuje a ucpává cévy.

Maitake

Maitake je velmi vzácná houba, na to ostatně odkazuje i její japonský název, který v překladu znamená tančící houby. Samou radostí totiž tančili lidé, kteří se v dřívějších dobách sběrem této houby živili, když na nějaký obzvláště pěkný kousek narazili. Houba byla totiž pořádně drahá a dostali za ni velmi dobře zaplaceno. Kromě vysokého obsahu minerálních látek je pro tuto houbu charakteristické i velké množství obsaženého ergosterolu, což je předstupeň vitaminu D, tolik potřebného pro to, aby bylo naše tělo silné a odolné. Je totiž naprosto nezbytný pro náš imunitní systém a jeho nedostatek často stojí za tím, že se cítíme bez energie, bez nálady, zkrátka úplně pod psa.