Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Noni - superpotravina pro zdraví

Noni - superpotravina pro zdraví Superpotravina Noni podporuje pevné zdraví, odolnou imunitu a pomáhá i se závažnějšími problémy jako je zvýšený cholesterol či hladina cukru.
Martina Koubová
4,9 5
8

Noni - superpotravina pro zdraví zdroj: shutterstock.com

Vypadá to sice jako šišatá zvláštně zbarvená brukev, ale účinky jsou mnohem lepší, než nevalný první dojem. Řeč je o Noni, stáleplodícím tropickém keři z tichomořských ostrovů. Plody, vypadající jako divně svraštělá kedlubna, jsou plné vitaminů, aminokyselin a dalších esenciálních látek. Kromě toho, čerstvá šťáva působí antisepticky, podporuje zdraví, imunitu a tak dále. Prostě je to takový malý přírodní zázrak, jedním slovem superpotravina.

Účinky Noni jsou už od 50. let minulého století podrobovány vědeckým výzkumům, zájem je především o antiseptické a analgetické účinky ovocné šťávy, ale také její vliv na cukrovku, zvýšenou hladinu cholesterolu a podpůrnou léčbu rakoviny. Existuje tak řada studií doporučujících nám tuhle tropickou superpotravinu pro každodenní konzumaci jen tak pro posílení těla i mysli, proti civilizačním chorobám i na závažnější zdravotní problémy.

Přejít na sekci článku:

Co na tom Noni je?

Co na tom Noni je? zdroj: shutterstock.com

Noni nevypadá vůbec zajímavě, natož lákavě. Ono nebudeme si nic nalhávat, ani ta šťáva získaná plodů nechutná moc skvěle. Je lehce nahořklá až kyselá, takže pravidelná konzumace není žádná slast. Pokud máte problémy překousnout chuť třeba rakytníkové šťávy, věřte, že s Noni budete bojovat ještě víc. Ale můžete si být jisti, že se ten boj opravdu vyplatí.

Plody Noni se rodí po celý rok v oblasti Tichomoří i v jihovýchodní Asii a jižní Indii. Ze vzrostlého keře se používají primárně šťavnaté plody, ale lze využít i listy, které mají účinky velice podobné plodům. Zelené plody jsou doslova plné vlákniny, selenu, vitaminu C a také nenasycených mastných kyselin a množství aminokyselin. I když se přesnému složení plodů a jejich účinkům věnují vědecké týmy z Havaje a dalších částí světa, zatím se přesně nepodařilo přesně a s jistotou určit, co tyhle prazvláštní zelené plody přesně obsahují. Pokud ale budeme vycházet z doposud známých faktů, je Noni superpotravinou pro silnější imunitu a pevnější zdraví, a to jí už nikdo nikdy neodpáře.

Navíc, Noni je oblíbeným doplňkem stravy při diabetes a vysoké hladině cholesterolu, posiluje zdraví kardiovaskulárního systému, eliminuje riziko vzniku krevních sraženin a tím pádem i mozkových příhod. Vzhledem k obsahu peroxeroninu a xeroninu zvyšuje hladinu endorfinů v krvi a podporuje dobrou náladu, působí antidepresivně. Podporuje léčbu rakoviny a posiluje oslabený organismus proti infekcím. Kromě toho má antialergické účinky, pomáhá při astmatu a chronických onemocněních horních cest dýchacích a zvyšuje adaptabilitu organismu v novém prostředí. Také pomáhá snadněji se zbavit nejrůznějších zlozvyků a závislostí jako je kouření nebo vysoká konzumace alkoholu, ale přitom samo o sobě návykové není. A takhle bychom mohli pokračovat dál. Musíte uznat, že Noni je opravdu super superpotravina.