Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bílý čaj - Perla mezi čaji

Bílý čaj - Perla mezi čaji Bílý čaj je mezi všemi druhy čaje nejvzácnější a jeho pěstování je velmi náročné.
Ina Havránková
5,0 5
1

Bílý čaj - Perla mezi čaji zdroj: shutterstock.com

Pití čaje má dlouholetou tradici a v současné době máme v obchodech k dispozici nepřeberné množství čajů rozličné barvy i chuti. Černý a zelený čaj ochutnal snad každý, ale co takhle opravdovou perlu mezi čaji, kterou je bezpochyby čaj bílý? Jde o jeden z nejméně frekventovaných čajů vůbec a pochází z Číny. Byl po dlouhá staletí nazýván nápojem císařů, protože jeho pěstování bylo (a dodnes je) velmi náročné, a proto si ho mohli dovolit jen ti nejbohatší.

Pěstování a výroba bílého čaje prochází poměrně složitými procesy. Čaj se zpracovává z prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků, které se ručně sbírají na počátku vegetačního období. K výrobě tohoto čaje se skutečně používají výhradně mladé čajové pupeny pokryté jemnými, stříbřitě bílými chloupky, které také daly bílému čaji jeho jméno. Poté se pupeny nechávají zcela volně zvadnout a následně se suší na slunci. Protože se bílý čaj nepraží ani nefermentuje, uchovává si svoje typické aroma, které ho odlišuje od ostatních druhů čajů. Velice šetrné zpracování umožňuje poupatům udržet si vysokou koncentraci antioxidantů a díky tomu má tak blahodárné účinky na lidský organismus.

Jak správně uvařit bílý čaj, abyste si maximálně vychutnali jeho znamenitou chuť? Nejprve přiveďte vodu na čaj k varu a nechte ji zchladnout na 80 °C. Poté čaj zalijte a nechte louhovat po dobu 3 – 5 minut. Bílý čaj je možné zalít i opakovaně, vždy ale záleží na kvalitě čaje. Ty nejkvalitnější je možné opakovaně zalít dokonce pětkrát až desetkrát! Chcete-li si naplno vychutnat jeho skvělou chuť, vynechte veškerá sladidla, protože čaj má jemně nasládlou chuť sám o sobě. Správně uvařený bílý čaj má světlou, lehce zlatavou barvu. Je charakteristický svěží, lehkou vůní, znamenitou chutí a jemnou nasládlou příchutí.

Přejít na sekci článku:

Zázrak pro lidský organismus

Zázrak pro lidský organismus zdroj: shutterstock.com

Bílý čaj nemá jen lahodnou chuť, ale zároveň je díky přítomnosti účinných přírodních antioxidantů obsažených v tříslovinách velice prospěšný lidskému organismu. Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům, které způsobují předčasné stárnutí organismu, udržují lidské tělo v dobré kondici, činí nás odolnějšími proti bakteriím a virům, snižují hladinu cholesterolu, pomáhají udržovat krevní tlak v normě, prospívají zažívání, kostem i srdci a zlepšují funkci imunitního systému. Antioxidanty jsou také významným pomocníkem v prevenci i léčbě cévních onemocnění a působí jako prevence proti rakovinnému bujení.

Podle tradiční čínské medicíny pomáhá pravidelné pití bílého čaje proti podrážděnosti, nervozitě, hyperaktivitě a různým druhům zánětů. Kromě toho je bílý čaj vynikajícím termoregulátorem a pomáhá proti horečce. Jeho jedinečnost spočívá v nízkém obsahu teinu, který nezatěžuje trávicí proces v těle, ale naopak ho povzbuzuje.

Díky vysokému obsahu antioxidantů a omlazujícím účinkům je bílý čaj často využíván v kosmetice jako součást pleťových krémů či čisticích vod. Díky přítomnosti katechinů napomáhá bílý čaj ke snižování výskytu parodontózy a zubního kamene a celkově pomáhá udržovat zdravou ústní dutinu. Antioxidanty a fluoridy navíc snižují množství bakterií v ústech a brání jejich usazování na zubech. Kromě toho má bílý čaj mnohem méně barviva než čaj černý, takže nezpůsobuje nežádoucí zabarvení zubní skloviny.