Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Na zdraví: přírodní sirupy a šťávy

Na zdraví: přírodní sirupy a šťávy Pitný režim je vhodné doplnit o přírodní sirupy nebo šťávy.
Renata Ježková
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Živá voda

Živá voda zdroj: shutterstock.com

Pokud ale většina vašich přijatých tekutin tvoří voda (a měla by!), tak je jistě potřeba dbát na její kvalitu. Sice se často dovídáme, že voda z kohoutku je velmi kvalitní a vhodná k pití, ale i tak asi není od věci se v tomto ohledu trochu přičinit sami. Úplně snadný, uživatelsky příjemný a navíc dostupný způsob, jak zlepšit kvalitu vody a ještě ji obohatit o prospěšné látky, je použití šungitu. Šungit je poměrně záhadný minerál, který se nalézá pouze na jednom místě na světě - v Karélii. V podstatě se neví, jak se tam dostal a vzhledem k tomu, že má unikátní složení, které se neopakuje u žádného jiného minerálu, tak se spekuluje i o tom, že by se mohlo jednat o meteorit. Je to uhlíková hornina, ale uhlík je v něm obsažen v neobvyklé formě takzvaných fullerenů, což je specifická forma, která se jinak volně v přírodě nevyskytuje.

Jedná se o velmi silný antioxidant, díky kterému je voda zbavena případných choroboplodných zárodků nebo bakterií, absorbuje nečistoty a škodlivé příměsi, Zároveň do vody uvolňuje prospěšné stopové prvky. Použití je velmi jednoduché, na litr vody je třeba cca 100g šungitu, který jednoduše vložíme do nádoby a zalijeme vodou. Přibližně po dvou hodinách je voda vyčištěna od bakterií a choroboplodných zárodků, celkové působení šungitu by mělo být 12-15 hodin, během kterých vodu kompletně vyčistí a obohatí. Takto upravená voda je nejen chuťově lepší, ale zároveň velmi zdraví prospěšná. Je možné ji uchovat v lednici po tři dny než ztratí vlastnosti předané šungitem. Je možné z ní vařit či připravovat teplé nápoje a používat úplně stejně, jako bychom použili běžnou kohoutkovu vodu. Šungit je také skvělý jako filtr do turistických lahví v létě, kdy i v teple udrží vodu zdravotně nezávadnou. Takto funguje přibližně půl roku, pak jeho vlastnosti slábnou a je vhodné vyměnit jej za nový. Ten starý ale rozhodně není na vyhození - velmi jej ocení akvarijní rybičky nebo jakékoliv jiné zvíře, které má v ubikaci vodní nádrž, případně pokojové rostliny, kterým ho můžeme vložit přímo do květináče nebo do misky na vodu.