Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nejlepší byliny pro ženy

zdroj:

Potřebujete povzbudit psychiku, harmonizovat tělo nebo vyladit menstruační cyklus? Trápí vás hormony? A nechcete konzumovat chemické léky? Zkuste se zaměřit na bylinky. Mnohé z nich jsou určené na různé neduhy právě ženám. Které vybrat a kdy je užívat? 

Bylinky pro dámy i děvčata

Děvčata

Mladé dívky v pubertě, které teprve začaly menstruovat, často trpí různými hormonálními výkyvy. Nepravidelná menstruace, bolesti, ale i akné jsou běžnou součástí tohoto věku. Mladým ženám udělá dobře kontryhel, měsíček či maliník nebo řebříček.

Těhotenství    

Čekáte miminko nebo kojíte? Pak buďte při výběru bylinkových čajů a nálevů opatrné. Vám bude prospěšná meduňka, fenykl, rakytník či kopřiva. Naopak se vyhýbejte rozmarýnu, majoránce, mátě či lékořici apod. Na začátku těhotenství pozor také na kontryhel. Naopak v pozdním stupni těhotenství vám prospěje. Pokud kojíte, tvorbu mateřského mléka podpoříte koprem vonným, pískavicí řecké seno nebo listy čerstvé bazalky, která navíc obsahuje spoustu kyseliny listové.

Klimakterium

 V tomto období s námi hormony opět zápolí. Nepříjemné pocity, jako jsou návaly horka, pocení, bušení srdce, ale i úzkosti či váhové výkyvy jsou zcela přirozené. Pomůže vám andělika, která je zmírňuje a také zvlhčuje poševní sliznici. Dobře působí kozlík, šalvěj či kontryhel. Doporučujeme také třezalku tečkovanou, která vyladí hormony a pomůže při nespavosti, depresích nebo úzkostech.

V čem spočívá síla právě těchto bylinek?

KONTRYHEL

Jeho listy připomínají sukénku. Však je to také snad nejznámější ženskou bylinkou. Ne nadarmo se mu říká „ženský plášť". Užívá se téměř při všech ženských problémech. Díky tomu, že posiluje dělohu, tak zlepšuje možnost početí a zároveň snižuje riziko potratu. Podává se v případě silného krvácení nebo zánětech vaječníků. Obsahuje rostlinné hormony, proto ulevuje i při klimakterických obtížích. Reguluje menstruační cyklus, zmírňuje menstruační bolesti a dokonce se užívá jako prevence před vznikem cyst. Doporučuje se ženám všech věkových kategorií

MALINÍK

Až budete v lese zobat maliny, natrhejte si i listy maliníku. Přinese vám mnoho užitečného. Nejen že obsahuje spoustu vitamínu C, A či E a minerálních látek, jako je vápník, hořčík nebo železo, hlavně však skvěle prospívá ženským orgánům. Jeho sílu oceníte, pokud se vám nedaří otěhotnět. Podporuje plodnost, pomáhá dozrávání a uvolňování vajíčka, ale užívá se také při zánětech dělohy či vaječníků. 

Ulevuje od menstruačních bolestí, zlepšuje hormonální činnost, ale i trávení a dokonce podporuje také hubnutí. Říká se, že usnadňuje porod, a tak ho můžete zkusit popíjet v závěru těhotenství. Jen buďte opatrná. Pokud máte jakékoliv těhotenské komplikace, raději se mu vyhněte. Naopak se doporučuje po porodu, protože stahuje dělohu. Neuděláte chybu, ani když ho budete popíjet jen tak, i když žádnými problémy netrpíte. Pochutnáte si na dobrém čaji s vědomím, že děláte něco pro prevenci.

ŘEBŘÍČEK

Svým působením šlape kontryhelu na paty. Ulevuje od menstruačních křečí a zmírňuje i krvácení. Působí protizánětlivě, podporuje trávení a odvodňuje, takže vám pomůže i s otoky. Sedací koupele se doporučují při hemoroidech, onemocnění močových cest či špatně se hojících ran. Pokud máte záněty zubů, zkuste ho jako kloktadlo. Jen pozor na to, že má velmi silné účinky, a tak s ním zacházejte opatrně. Užívat by se měl krátkodobě, ideálně ve směsi. Pokud čekáte miminko nebo kojíte, pak s ním nakládejte opravdu jako s homeopatiky. 

HEŘMÁNEK

Krásná luční květinka v sobě skrývá obrovskou sílu. Oceníte ji při menstruačních křečích či při zánětech močového měchýře. Ne nadarmo se mu přezdívá „matčina“ či „panenská“ bylinka. 

Uvolňuje tělo i mysl, navozuje vnitřní klid, má protizánětlivé účinky. Dezinfikuje tělo, hojí rány a působí močopudně. Oceníte ho, když se zapomenete na sluníčku, protože působí hojivě při spáleninách. Uleví vám při hemoroidech či vyrážkách. Užívá se při potížích s trávením, tlumí bolesti břicha, pomáhá při nadýmání, ale také ho lze inhalovat při rýmě a kašli. Bolesti v krku zklidní heřmánkové kloktadlo. A v neposlední řadě vám dodá krásu. I proto se odvar používá na proplachování vlasů.

TiP BiOOO.cz

Pokud preferujete vše, co je jen možné “domácí”, připravte si svou osobní směs bylin. Nemusíte se omezovat, připravujte si menší množství a pokaždé s jiným záměrem a za jiným účelem. Trápí vás například bolestivá menstruace, návaly horka, či byste si přála jemný vlastoručně namíchaný čaj při kojení? Základ si můžete sestavit podle našeho přehledu a doplnit čímkoli, co máte rády - měsíček, levanduli nebo meduňku.