Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zažeňte nachlazení přírodními šťávami

Zažeňte nachlazení přírodními šťávami Posilte svou imunitu šťávami a sirupu z rakytníku, trnky či mladého ječmene. A vsadit můžete i na guaranu.
Zuzana Holmanová
5,0 5
2

Zažeňte nachlazení přírodními šťávami zdroj: biooo.cz

První říjnové plískanice si na mnohých z nás vyberou svou daň v podobě rýmy a nachlazení. Pobolívá nás hlava, kašleme a celkově si přijdeme bez energie. Naše imunita zkrátka nefunguje úplně tak, jak by měla. Pokud se však nechcete ládovat různobarevnými „lentilkami“ obsahujícími koktejl syntetických látek, vsaďte na pomocníky z přírody. Třeba na chutné šťávy z plodů podzimu, které nejen báječně chutnají, ale hlavně vašemu tělu dodají množství vitaminů i dalších prospěšných látek, abyste byli zase brzo fit. A nebojte, nemusíte si je vyrábět sami doma.

Nakřápnutá imunita

Imunitní systém má v našem organismu důležitý úkol. Chrání nás před působením různých vnějších vlivů, které jsou pro nás škodlivé. Patří sem třeba bakterie či viry, které zdravý imunitní systém dokáže zničit. Pakliže je ale oslabený, nefunguje správně, a tím pádem nás mohou nevítaní návštěvníci ohrozit. Jejich působení v našem těle se pak projeví únavou, škrábáním v krku, kašlem či rýmou, ale i svalovou únavou nebo bolestmi hlavy. Pro posílení imunity je vhodné se pravidelně otužovat a mít dostatek pohybu, ale to platí spíše preventivně.

Jak své imunitě pomoci v případě, kdy už je na prevenci pozdě, protože padáte vyčerpáním, kašlete a smrkáte? V první řadě nezapomínejte na to, že za imunitu zodpovídají přátelské bakterie žijící v našich střevech. A těm rozhodně neprospívá nadbytek cukru, kravského mléka a pšenice. Nic tak rozhodně nezkazíte tím, když tyto potraviny z jídelníčku na nějakou dobu vyškrtnete, nebo je alespoň výrazně omezíte. Svou imunitu naopak posílíte dostatkem kvalitního spánku a zdravou stravou. V jídelníčku by v dostatečné míře nemělo chybět ovoce a zelenina, protože to jsou ty nejlepší, tedy přírodní, zdroje vitaminů a minerálů. Pro správnou činnost imunitního systému jsou pak zásadní vitaminy A, B6, B12, C a D, a kromě toho mu prospívá dostatečný příjem zinku a železa.

Vsaďte na ovocné šťávy

Ve chvíli, kdy vás skolí bacily, je nejlepší zalézt si pěkně do pelíšku, dopřát si pořádný hrnek horkého čaje a začít se dopovat vitaminy. A kde je vzít, abyste tělu současně nedodaly spoustu zbytečných aditiv? Sáhněte po ovocných šťávách a sirupech, třeba těch z podzimních plodů, jako jsou trnky nebo rakytník. Vybírejte takové produkty, které mají co nejčistší složení. To znamená žádná barviva, dochucovadla či konzervanty.

Vyzkoušejte například Rakytníkovou šťávu či Rakytníkový sirup od Weledy. Ty obsahují šťávu a dužinu z plodů rakytníku, získanou šetrným lisováním. Sirup je navíc oslazen cukrem a medem, což zpříjemní jeho užívání hlavně dětem. Rakytník je šťavnaté, spíše kyselé ovoce, ale především patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitaminu C. A ten imunita potřebuje. Nachází se v něm ale i nezanedbatelné množství vitaminů A a D, které jsou pro imunitu též prospěšné.

Při nachlazení si ale můžete dopřát i trnky, konkrétně v podobě Trnkového sirupu Weleda. Trnky jsou stejně jako rakytník výborným zdrojem vitaminů C a A. Nechybí v nich však ani vitamin E, který je mocným antioxidantem. Trnky obsahují ale i různé minerální látky či množství pektinů. Protože je trnka chuťově poměrně trpká, je sirup doslazen cukrem a ochucen trochou citronové šťávy. Sirup je tak příjemně sladký a lehce nakyslý. Nejenže posílí imunitu, ale také působí příznivě na metabolismus nebo činnost střev.

Další pomocníci z přírody

Pakliže máte pocit, že pro vás rakytník a trnka nejsou tím pravým ořechovým, protože vás ovocné šťávy moc neberou, můžete místo nich sáhnout po mladém ječmenu. Například Naturalis nabízí sušenou šťávu z mladého ječmene. Ta má formu jemně mletého prášku, který se pohodlně užívá. Můžete ho jednoduše přidat do snídaňové kaše, smoothie nebo si ho prostě jen rozmíchat s vodou. Mladý ječmen obsahuje až 9x více vitaminu C než pomeranč. Najdete v něm i vitaminy B6 či E, které, jak už víme, jsou imunitě prospěšné, a obsahuje také vysoký podíl železa. Když už jsme u těch prášků, zmíníme ještě guaranu, taktéž od Naturalis. Extrakt z guarany nejen zahání únavu, ale rovněž celkově posiluje organismus. A to při nachlazení určitě oceníte. A vlastně nejen při něm, ale i v jakémkoliv zátěžovém období. Guarana posílí činnost imunitního systému díky obsahu vitaminů B a C, ale i díky antioxidantům. Jako bonus působí příznivě na trávení, a díky tomu, že podporuje metabolismus tuků, je vhodná i při redukčních dietách. Podobně jako mladý ječmen můžete guaranu přidávat do kaší, jogurtů apod.

Související produkt
BIO Mladý ječmen, sušená šťáva 200 g
Naturalis / 459 Kč
Sušená šťáva z mladého ječmene je ideální na přípravu nápoje nebo ho můžete přidat do kaší apod.
Detail produktu