Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Afrodiziaka v kuchyni

Afrodiziaka v kuchyni zdroj: unsplash.com

Afrodiziaka jsou věčné téma, lidstvo se o ně zajímá od nepaměti. Najdeme je v širokém spektru literatury od milostných románů až po Bibli a nikomu to nepřijde ani v nejmenším divné. A přiznejme si, že tento název, spojovaný s řeckou bohyní lásky Afrodité vzbuzuje větší či menší zvědavost v každém z nás. Afrodiziakum je dnes termín používaný pro prostředek stimulující lidský chtíč, byly ale doby, kdy byl primárně vnímán jako lék při potížích v manželském soužití. My si v tomto článku napíšeme o afrodiziakách v kuchyni. Pokud bychom se snažili vypátrat, které národní kuchyně jsou nejvíce zaměřené na afrodiziaka, určitě bychom zavítali do Středomoří. Přiznám se, že jsem si sama pro sebe dělala rozbory řeckých a některých francouzských jídel z tohoto pohledu a pátrání bylo více než zajímavé. A co myslíte, je pravda, že láska prochází žaludkem?

Koření

Vavřín je symbolem vítězství. Ve starověkých civilizacích věřili, že když se podá ve formě infuze, je mírně narkotický a pomáhá nahlížet do budoucnosti. Přidaný v jídle podporuje lepší cirkulaci krve v oběhovém systému.

Máta uvolňuje mysl a stimuluje touhu. Staří Řekové měli v bojové pohotovosti zakázáno pít nápoje obsahující mátu, protože by se nemohli soustředit na bitvu.

Hřebíček je silným stimulem a jedním z nejvíce používaných afrodiziak. Jeho účinky se ještě zvyšují kombinací se skořicí a dalším kořením, s nímž je spojováno míchání nápojů lásky. Takže vlastně takový svařák se skořicí a hřebíčkem, pokud to s ním nepřeženeme, může nejen zahřát, ale udělá své pro zpříjemnění dlouhého zimního večera s partnerem.

Bazalka je posvátná v Indii. Používala se také do nápojů lásky pro zajištění věrnosti. Jeden list bazalky denně pomůže osvěžit manželský život. Obsahuje totiž vitamin A, beta karoten, hořčík, draslík a vitamin C, které jsou důležité pro správné funkce reprodukčních orgánů.

Afrodiziaka v kuchyni

Ovoce a zelenina

Avokádo bylo favoritem francouzského krále Ludvíka XIV., který přísahal na jeho skvělé afrodiziakální účinky. U Aztéků bylo bráno jako jeden z plodů lásky, dokonce jej měli za tak silné afrodiziakum, že při sklizni avokád nepouštěli z domu mladé ženy, aby nepřišly k úhoně. Avokádo obsahuje vysoké množství vitaminu A a E, které jsou vnímány jako vitamíny zlepšující plodnost.

Granátové jablko - kdo by neznal šťavnatý, mírně hořký plod s vůní, která potěší smysly? Dodávají výživu tělu a činí ho silnějším. Šťáva z granátových jablek je ve Středomoří dlouhodobě brána jako jedno z afrodiziak. Podle pověstí souvisí barva granátové šťávy s panenskou krví. Pití šťávy z granátového jablka snižuje hladinu kortizonu, což zvyšuje množství testosteronu v mužském těle.

Artyčoky měly zajistit narození syna. V 16. století dokonce panovala mezi muži davová hysterie, která vyvíjela snahu udržet ženy co nejdále od artyčoků, protože pak měly tendence si nacházet milence.

Chřest je plný vápníku, vitaminu E a draslíku, které podporují očistu ledvin a močových cest a dodávají energii urogenitálnímu systému. Kyselina asparagová, kterou chřest obsahuje, přispívá k neutralizaci přebytku amoniaku v našem těle. Amoniak způsobuje únavu a nezájem o intimní život.

Řepa je přirozeným zdrojem tryptofanu a betainu, obě látky, které podporují pocit uvolnění. Také obsahují vysoké množství bóru, což je stopový prvek, který zvyšuje hladinu pohlavních hormonů v lidském těle.

Nápoje

Kakao a čokoláda jsou také brány jako pochutiny, vyvolávající libé pocity, mající přímou souvislost s dobrou činností nervového systému a napomáhající touze. Čokoláda tvořila v mayské a aztécké kultuře jeden ze základních pilířů jídelníčku, připravovala se v tekuté formě a byla brána jako nápoj bohů. Mayové ji používali jako součást svatebních obřadů.

Med, případně medovina, byla ve starověkých kulturách brána jako nápoj, silně související se schopností žití kvalitního manželského života a plozením potomků. Zvyk pití medoviny na líbánkách sahá do staré Persie, od medových obřadů pochází anglický název líbánek honeymoon. Med obsahuje značné množství vitamínů skupiny B, bílkovin a oxidy dusíku, které podporují zdravý reprodukční systém.

Káva povzbuzuje, díky obsahu kofeinu a amfetaminů zvyšuje srdeční frekvenci, stimuluje centrální nervový a oběhový systém, čímž se zlepší lepší průtok krve. Alkaloidy v kofeinu mohou přispět udržení mužské intimní výkonnosti.

Další afrodiziaka

Lanýži byli doporučováni slavným lékařem Galénem, protože: „Lanýž je velmi výživný a podporuje smyslnost!“ Luštěniny jsou další kapitolou afrodiziak. Čočka a fazole jsou výborné pro dobrou kondici muže, jejich sílu ještě umocníte přidáním šafránu. Mezi afrodiziaka patří i žáby, mají halucinogenní a povzbuzující účinky, výtažky z žab byly používány k výrobě afrodiziak na poli čínské medicíny. Jedni z vyhynutím nejvíce ohrožených zvířat – nosorožci, se dostali do stádia hrozícího vyhynutí nejen díky lovcům trofejí, ale také protože byly jejich rohům připisovány účinky, zvyšující libido.