zdroj: pixabay.com
Všichni bez rozdílu pohlaví, věku nebo společenského postavení touží po krásných a hustých vlasech. Za přípravky, které nám slibují bujnou kštici, jsme ochotni utratit nemalé peníze v lékárnách a drogeriích. V některých civilizacích jsou vlasy symbolem sexuality, proto je jim věnována opravdu velká péče. My si zde napíšeme něco o tom, jak své vlasy posílit pomocí potravin a jak se o ně starat na přírodní bázi.
Potraviny pro lepší kvalitu vlasů
Jestliže do své stravy zařadíme dostatek potravin bohatých na vitamin A a E a omega-3 mastné kyseliny, prospějeme tím naší pokožce i vlasům. Vlasy jsou velmi náchylné k poškození vlivem povětrnostních podmínek nebo našeho životního stylu. Proto je důležité chránit vlasy jak zvenku, tak zevnitř - to znamená dodávat jim dostatek živin a minerálů, které potřebují, aby měly co nejlepší podmínky pro zdravý růst a mohly být v tom pravém slova smyslu naší korunou krásy. Potraviny, které je dobré přidat do svého jídelníčku a dostat tak naše vlasy do lepší kondice, jsou: vejce, citrusové plody, hnědá rýže, ústřice, zelená listová zelenina, některé druhy ořechů, losos, čočka, jogurt.
Asi nejčastějším problémem, s jakým se setkáváme, je vypadávání vlasů. Může jej způsobit hormonální nerovnováha, stresové situace nebo nedostatek vitaminů a minerálů. Což vlastně také souvisí se stresem, protože ten je velký pohlcovač hořčíku, draslíku a křemíku. Dalším problémem, který řešíme, bývá pomalý růst vlasů. I to se dá řešit prostředky, které je vyživí, aby byly delší a hustší. Abychom vlasy ochránili proti volným radikálům, působení stresu a nedobrým povětrnostním podmínkám, je důležité najít ve svém jídelníčku místo pro výše zmíněné potraviny, ale také k nim přidat zinek, selen, vitamin C (kyselina L-askorbová) a biotin.
Vitamin C je silný antioxidant a měl po staletí velmi rozšířené využití při léčbě kurdějí. Kyselina askorbová je krystalická látka, která má dobrou rozpustnost ve vodě. Lidské tělo je nastaveno na to, aby dokázalo dobře přijímat vitamin C ze stravy. Najdeme ho hlavně v citrusech, jahodách, kiwi, černém rybízu, zelenině, kyselém zelí, kapustě, paprice, brokolici, listové zelenině. Jelikož se ničí vařením, nejlepší cesta, jak ho získat v co nejkvalitnější podobě, je konzumace tepelně neupraveného ovoce a zeleniny.
Nedostatek vitaminu C vede ke zvýšené koncentraci škodlivého cholesterolu, rozvíjí se oxidační stres, srdeční a cévní choroby, v těle vznikají chronické zánětlivé reakce. Naše ledviny dokáží bez problému vyloučit jeho přebytek. Správné dávkování vitaminu C nám pomůže při aktivaci látkové přeměny v buňkách, podpoří naši obranyschopnost, stimuluje tvorbu kolagenu, který je důležitý pro naše zuby, klouby, vazivové tkáně a hlavně vlasy. Napomáhá lepšímu vstřebávání železa a dobré funkci oběhového systému.
Selen je jeden z nejvýznamnějších stopových prvků s antioxidačním účinkem. Je nezbytný pro zachování správných funkcí organismu. Působí proti zánětům a bolesti, používá se jako prevence nádorových onemocnění. V České republice bohužel nemáme půdu, která by byla bohatá na selen, a naše lokální kuchyně tomu také odpovídá, takže pokud jste zvyklí jíst „hezky česky“, moc selenu do sebe nedostanete. I když je tento antioxidant tak důležitý, měl by se konzumovat pouze v přiměřených dávkách, protože jeho zvýšený příjem by mohl způsobit otravu. Selen najdeme v mořských rybách, masu (ale ne ve vnitřnostech), mléčných výrobcích, vejcích, obilovinách, zelenině, ovoci, luštěninách, para ořeších. Na nedostatek selenu nás upozorní vyčerpání. Je důležitý pro ženy, které plánují těhotenství.
Zinek obsahují všechny lidské tkáně. Patří mezi antioxidanty. Nachází se jak v živočišných, tak rostlinných potravinách. Má velký vliv na imunitní systém, pomáhá hojení ran. Jeho nedostatek působí kožní problémy, zhoršení zraku a větší náchylnost k infekcím. Nadměrný příjem může mít toxické účinky, proto je třeba jej užívat s mírou, stejně jako selen. Pokud chcete doplnit zinek, dejte si ústřice, červené maso, jehněčí játra, sýr nebo mořské ryby. Zkrátka nepřijdou ani vegetariáni a vegani, protože ti si mohou zajistit přísun zinku z kakaa, luštěnin, droždí nebo obilovin.
Velmi dobré jsou pro růst vlasů vejce, protože obsahují hodně proteinů, které jsou hlavní složkou lidského vlasu. Kromě toho jsou vejce důležitým zdrojem síry, železa, selenu a zinku. Železo zlepšuje vlasovou pokožku a zinek posiluje rostoucí vlasy. Když už mluvíme o vejcích, je dobré napsat, že zde jmenované prvky najdeme i v kuřecím mase, které obsahuje navíc ještě vitamin B.
Určitě by Vás ani nenapadlo, že pokud potřebujete vitaminovou bombu pro vlasy, měli byste vyzkoušet borůvky. Můžeme je zařadit do populárních superpotravin. Antioxidační fialové kuličky chrání vlasovou pokožku před volnými radikály a udržují ji zdravou. Jsou plné vitaminu C, stimulují produkci kolagenu, pomáhají zlepšovat krevní oběh.
Další v řadě potravin, které nám pomohou s lepší kondicí vlasů, je čočka. Proč? Můžeme říct, že je v potravinovém spektru jedním z nejlepších rostlinných zdrojů bílkovin a železa. Obsahuje také keratin a proteiny, takže po ní bude naše hříva bohatší a zdravější.
Neměli bychom zapomínat ani na oleje obsahující omega mastné kyseliny, které dodávají pokožce potřebnou hydrataci. Pokud chceme do těla dostat omega mastné kyseliny, měli bychom si dát k obědu lososa nebo jiné podobné ryby.
Výše jsme psali, že pro zdravé vlasy je důležitý biotin. Ten najdeme ve vlašských ořeších. Biotin je ve vodě rozpustný vitamin B7, potřebný k tomu, abychom udržovali zdravou pokožku hlavy i vlasy. Vlašské ořechy jsou také zdrojem omega-3 mastných kyselin. Pro posílení vlasů můžeme jíst prakticky jakékoli ořechy, protože obsahují měď - minerál dodávající vlasům hebkost a lesk.
Zelená listová zelenina je další bomba, která dodá našim vlasům množství potřebných živin. Patří do ní například špenát, kapusta, mangold. Jsou to dobré zdroje železa, folátu, vitaminu C a beta karotenu. Tyto druhy zeleniny obsahují také metylsulfonylmetan, který pomáhá tvorbě keratinu.
Jód: Mnoho vlasových problémů je zapříčiněno nedostatečnou funkcí štítné žlázy, která reguluje činnost hormonálních pochodů v našem těle. Řídnutí vlasů, jejich pomalý růst, to, že jsou suché a lámou se, může mít jako pozadí hormonální problémy. Jód je nejdůležitější pro ustálení činnosti štítné žlázy, takže je potřeba jíst třeba mořskou zeleninu (např. řasy wakame) a hlavně ryby.
Jogurt: Chcete-li zvýšit příjem vitaminu B (obzvláště B6 - pyridoxinu, další důležité složky, která pomáhá zdraví vlasů), začněte jíst více jogurtů. Je v něm i vitamin D, který zlepšuje zdraví vlasového folikulu. Pokud se nám folikuly ucpou, začínáme plešatět. Proto je důležité se o ně starat a dodávat jim impulzy k tomu, aby se tak nestalo.