Přejít na sekci článku:
Pampeliška
zdroj: shutterstock.com
Pampeliška neboli smetánka lékařská je typickým symbolem jara. Pohled na travnatý koberec posetý žlutými květy pampelišek na jaře pravidelně rozzařuje zbytkovou šeď odcházející zimy a zvedá náladu všem kolemjdoucím. Zároveň slouží květy pampelišek jako první potrava pro včely. Listy smetánky můžete sbírat po celý rok, květy však jen na jaře a brzkém létě, kdy kvetou. Pro kořen je pak nejvhodnější doba sběru v srpnu nebo říjnu. Stejně jako většina typických jarních bylin má i pampeliška silné očistné účinky. Příroda prostě dobře ví, co právě na jaře pro zbavení se zimních tukových zásob potřebujeme. Kromě očisty pampeliška posiluje ledviny, zlepšuje trávení, pročišťuje pleť, energizuje a pomáhá od zažívacích potíží.
Pampelišku můžete zužitkovat úplně celou. Pampeliškové květy jsou známé jako základ pro výrobu pampeliškového medu, který se používá místo klasického včelího medu, pokud se z nějakého důvodu chcete včelím produktům vyhýbat nebo nechcete používat živočišné produkty obecně. Listy jsou vynikající do salátů. Nasekejte je nadrobno a smíchejte s další listovou zeleninou. Do salátu můžete přidat také nasekaný nebo nastrouhaný pampeliškový kořen. Kořen i listy si můžete nasušit na zimu na čaj.
Sedmikráska
Krásné bílé květy sedmikrásek zdobí nejen trávníky, ale také se vytrvale probojovávají k neradosti zahrádkářů na okraje záhonů. Sedmikráska patří mezi jedlé květy, které kromě toho, že každý pokrm zkrášlí a ozvláštní, mají i léčivé účinky. Má močopudné a odvodňující účinky a díky tomu se doporučuje při otocích nohou i při revmatismu. Sedmikráskový sirup nebo čaj je zase výborný na kašel, zahlenění a různé virózy. Sedmikráska má blahodárné účinky i na pleť. Obklady z květů působí hojivě, květy macerované v rostlinném oleji jsou skvělým pěstícím pleťovým olejem. Květy sedmikrásek můžete přidávat jen tak jako ozdobu do polévek, salátů nebo na obložené pečivo.