Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Divoce rostoucí superpotraviny

4.2 5
6

Přejít na sekci článku:

Bříza

Bříza zdroj: shutterstock.com

Bříza patří mezi stromy, které na náš organismus po zimě působí nejsilněji. Má opravdu silný očišťující a posilující účinek. Březová míza se stáčí z navrtaného březového kmene. Lze ji získat pouze v krátkém období během jarních měsíců, kdy se strom probouzí ze zimního spánku. Tato šťáva obsahuje rychle vstřebatelný přírodní cukr, je výborná pro detoxikaci, regeneraci a rekonvalescenci organismu a navíc zrychluje metabolismus. Dále pomáhá očišťovat a posilovat ledviny a působí také preventivně proti tvorbě ledvinových kamenů.

Mladé březové lístky můžeme nadrobno pokrájet do salátu, podusit je se zeleninou, nebo klasicky nasušit. Detoxikačních účinků břízy můžete využít i při ošetření pleti. Odvar z břízy lze použít jako čisticí pleťovou vodu na rychle se mastící a nečistou pleť. Pokud potřebujeme posílit vlasovou pokožku, urychlit růst vlasů, nebo se zbavit lupů, použijeme odvar z březových lístků na závěrečný oplach vlasů po mytí a na závěr pokožku hlavy ještě důkladně promasírujeme.

Medvědí česnek

Další z řady jarních detoxikačních bylin je medvědí česnek. Za svůj přívlastek „medvědí“ prý opravdu vděčí medvědům. Ti jej konzumují na pročištění a doplnění živin po dlouhém zimním spánku. Podle staré germánské pověsti zase medvědí česnek dodává medvědí sílu ☺. Medvědí česnek má typickou štiplavou chuť i aroma jako klasický česnek. A podobně jako kuchyňský česnek působí i ten medvědí jako přírodní antibiotikum. Obsahuje velké množství vitaminů a minerálních látek, zejména jód. Navíc čistí krev, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pročišťuje ledviny. Medvědí česnek můžete přidat na obložené chleby, posypat jím vařené brambory nebo si z něj vyrobit pesto.

Upozornění: Ať už se chystáte na sběr jakékoliv bylinky, vyhýbejte se znečištěným místům v okolí větších měst a podobně. Pokud nemáte možnost nasbírat si tyto lokální superpotraviny v čistém prostředí, raději si kupte nějaké výrobky, ve kterých jsou tyto bylinky obsaženy.