zdroj: shutterstock.com
Kdo by neznal fenykl? Tato rostlinka je současně zeleninou i kořením. Sladce chutnající stonky, které připomínají celer, mají příjemnou příchuť anýzu a je možné je nakrájet do polévky či do salátu anebo užívat na ochucení dušených pokrmů nebo smažené zeleniny. Vějířovité listy lze zase použít do zeleninových jídel a jsou výborné k balkánským a řeckým sýrům. Semena lze použít do těsta na chleba i do jablečného koláče, zeleninových jídel a omáček, jejichž základem jsou rajčata. Kořeny se dokonce kdysi vařily jako zelenina. Fenykl slouží jako přísada do polévek, omáček, rybích jídel a má samozřejmě své upotřebení i v cukrářství i pekařství. Jeho příjemné anýzové aroma lze najít i v nejrůznějších likérech.
Fenykl se ale také velice často přidává do různých čajových směsí, a to nejen pro jeho léčivé účinky, ale i pro typickou chuť. Bývá součástí dětských čajů, protože pomáhá proti nadýmání a křečím v bříšku, najdeme ho v čajích určených pro kojící ženy, ale i v dalších lahodných čajových či bylinkových směsích.
Fenykl původně pochází z jižní Evropy, ale dnes se pro potřeby trhu pěstuje i v Egyptě nebo Číně. Jde o opravdu vysokou rostlinu, jejíž žluté květy dorůstají až do výšky dvou a půl metru. Fenykl poznáte také podle toho, že rostlina vydává sladkou, teple lékořicovou vůni. Jedlé jsou všechny části rostliny - semena, listy, stonek i cibule, ale používá se především plod a semena, která jsou poměrně bohatá na vápník a draslík.
Přejít na sekci článku:
Léčivá bylina
zdroj: shutterstock.com
Fenykl obsahuje celou řadu prospěšných látek, přičemž nejvíce jich je obsaženo v semenech. Je bohatý zejména na silice, které jsou asi nejvýznamnější substancí fenyklu. Způsobují uvolnění hladké svaloviny a působí tak proti křečím, odstraňují nadýmání, pomáhají uvolňovat hleny z horních cest dýchacích a zároveň mají dezinfekční účinky. Fenykl dále obsahuje vitaminy, stopové prvky, éterické oleje, draslík, který posiluje srdeční sval a vápník, působící na dobrý stav kostí a zubů.
Fenykl je velice populární bylinou, která se užívá již velmi dlouho. Po celá staletí byla semena užívána na povzbuzení chuti k jídlu a při trávicích problémech. Pomáhá tlumit křeče trávicího ústrojí, pomáhá při nadýmání, tlumí kašel, podporuje vykašlávání hlenů a zvyšuje tvorbu mateřského mléka, takže se s ním často můžeme setkat v kojících čajích. Zlepšuje trávení a tvorbu trávicích šťáv, zlepšuje peristaltiku gastrointestinálního traktu a také se používá při onemocnění urogenitálního traktu. Výtažky z fenyklu dokonce vykazují antimikrobiální aktivitu proti řadě bakterií, hub a kvasinek.
Fenykl je možné použít i zevně, zejména k výplachu unavených a podrážděných očí. Fenyklový nálev je možné také použít jako pleťovou vodu pro mastnou pleť a je častou přísadou vlasových vod určených k mytí vlasů. Silice izolované z fenyklu se také často přidávají do zubních past, ústních vod, mýdel i vod po holení, kterým dodává kromě svých účinků i příjemnou vůni.