Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Himalájská růžová sůl

Himalájská růžová sůl Sůl je pro chod lidského organismu naprosto nepostradatelná, s tou rafinovanou si však naše tělo nedokáže poradit.
Jana Konečná
5,0 5
12

Himalájská růžová sůl zdroj: shutterstock.com

Že je pro nás sůl velice důležitá, víme už od dětství díky pohádce Sůl nad zlato. Sůl naše tělo potřebuje pro správné hospodaření s minerálními látkami a také s vodou. Je nezbytná pro aktivitu buněk – pomáhá totiž s přenosem nervových vzruchů. Ovlivňuje také činnost svalů. Její důležitost si lidské pokolení uvědomuje už od pradávna. Sůl byla v minulosti velmi dobrým obchodním artiklem. Její cena byla vyvažována zlatem a pro distribuci byly budovány takzvané solné stezky po celém světě. V poslední době se však zvyšují nároky na potraviny. Je třeba, aby přečkaly v neměnném stavu přepravu a následné uskladnění. Tato opatření se bohužel dotkla i úpravy soli.

Přírodní mořská sůl bývá chemicky čištěna a bělena a při tomto procesu je ochuzena o mnoho svých minerálů a dalších živin. Následně je do ní zpětně přidáván jód a navíc i různé protihrudkující a protispékavé látky. Takto ošetřená sůl už nemá s tou původní přírodní už mnoho společného. A pro tělo je spíše zátěží. Je pro něj obtížnější ji vstřebat i vyloučit. Potřebuje k tomu až 23 hodin a spoustu vody. Místo klasické kuchyňské soli je tedy vhodnější se poohlédnout po některé z přírodních solí. Jednou z takových je i himalájská růžová sůl.

Přejít na sekci článku:

Proč je himalájská sůl prospěšná?

Proč je himalájská sůl prospěšná? zdroj: shutterstock.com

Himalájská sůl patří mezi nejčistší soli vůbec. Ani přírodní mořská sůl kvůli stále se zhoršujícímu znečištění oceánů nedosahuje takové kvality. Himalájská sůl je totiž ručně těžena z hloubky himalájského pohoří. Díky působení vrstev, které se v průběhu věků v pohoří usadily, obsahuje tato sůl přes 80 různých minerálů. Je prakticky stovky miliónů let stará, pamatuje ještě časy, kdy bylo na místě Himalájí moře. Není proto postižena současným znečištěním prostředí. Tato sůl se také díky své krystalické formě velice dobře vstřebává a tělo nemá problém s vyloučením případných přebytků. Je bohatá na železo, které jí dodává její typickou narůžovělou barvu. Kromě železa pak obsahuje také hořčík, draslík, vápník, sodík a fosfor. Přispívá k regulaci krevního tlaku a zvýšené hladiny cukru v krvi. Obsažené minerály pomáhají předcházet svalovým křečím a zároveň podporují činnost nervové soustavy a podporuje zdravý spánek.

Jaký je rozdíl mezi klasickou kuchyňskou solí a himalájskou?

Na první pohled je nejvíce viditelným rozdílem růžová barva himalájské soli. Když se ale podíváme blíž na složení, najdeme rozdílů mnohem víc. V himalájské soli nenajdete žádné umělé a zbytečné přídavné látky. Nedává se do ní uměle dokonce ani jód, který je často přidáván dokonce i do mořské soli. Klasická kuchyňská sůl je rafinovaná a tělo ji vnímá jako něco nepřirozeného a snaží se jí zbavit, což se mu daří ale velice obtížně. Stejně tak jako u kuchyňské soli platí i u té himalájské, že bychom si měli její spotřebu hlídat. Nemusíme být sice tak opatrní jako u klasické soli, ale přesto není vhodné to s její konzumací přehánět. Obecně se doporučuje zhruba 1/4 čajové lžičky denně.

A jak je to s jódem v himalájské soli?

A pokud přestaneme používat uměle jodizovanou nebo mořskou sůl a plně ji nahradíme himalájskou solí, nebudeme mít pak nedostatek jódu? Jód je přece nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy, která ovlivňuje činnost celého organismu. V himalájské soli sice nějaký jód je, ale je ho tam opravdu jen stopové množství, proto je dobré se zaměřit i na ostatní zdroje jódu, jako jsou třeba mořské řasy.