Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hřebíček – koření i přírodní lék

5.0 5
1

Přejít na sekci článku:

Hřebíčkový éterický olej

Hřebíčkový éterický olej zdroj: shutterstock.com

Hřebíčkový éterický olej je velice oblíbeným olejíčkem do aromalampy, protože dokáže navodit příjemnou atmosféru, krásně provoní interiér a navíc příznivě působí na psychiku a harmonizuje mysl, ale hodí se také jako příměs do masážních olejů či do krémů, jako první pomoc na štípance od hmyzu, nebo jako součást ústní vody.

Účinnou ústní vodu si můžete vyrobit jednoduše rozmícháním několika kapek hřebíčkového éterického oleje (nebo kávové lžičky tinktury) v deci vody. Touto vodou lze i kloktat při potížích a bolestech v krku, případně ji inhalovat při problémech se zánětlivými průduškami pro její dezinfekční efekt. Hřebíčkový éterický olej se navíc velice osvědčil při odpuzování hmyzu. Stačí nakapat pár kapek do mističky aromalampy, přidat vodu a zapálit pod ní čajovou svíčku. Nejen, že budete mít krásně provoněný byt, ale mouchy i komáři si návštěvu u vás zcela jistě rozmyslí. Hřebíček nevoní také mravencům, takže po přídavku lžičky éterického oleje nebo lžíce tinktury do kbelíku vody na mytí podlah vám mravenčí faraóni odmítnou pochodovat po umytých plochách.

Doma si také můžete připravit jednoduchý přírodní repelent, který vás bezpečně ochrání proti klíšťatům a dalšímu hmyzu. Stačí zředit čistý hřebíčkový esenciální olej lihem v poměru 1:10 a přelít do lahvičky s rozprašovačem. Při nebezpečí výskytu klíšťat je jako prevence vhodné vzít si lahvičku s hřebíčkovým sprejem do přírody s sebou a každou hodinu či dvě se jím pošplíchat. Je lepší to udělat několikrát zbytečně, než riskovat boreliózu nebo encefalitidu.

Biooo tip: Hřebíček ve směsi s tymiánem a černým či zeleným čajem představuje jeden z nejúčinnějších přírodních dezinfekčních prostředků, který je možno podávat vnitřně i zevně. Je účinný například při úplavici nebo střevních infekcích a hodí se i pro oplachy pokožky při akné.