zdroj: unsplash.com
Léto už je za námi a nastává čas sklizně. Mezi typické raně podzimní ovoce patří právě hroznové víno. Zdravotní účinky hroznů už dávno proslavila ona pověstná sklenička červeného denně. Hrozny však mají mnohem více k nabídnutí, a to nejen v té tekuté alkoholické podobě ☺. Hroznové víno tvoří neoddělitelnou součást především středomořské stravy, které její konzumenti vděčí za své zdraví. Úžasné účinky na zdraví mají nejen čerstvá a lehká, převážně zeleninová jídla, ale také některé specifické látky, které právě hroznové víno obsahuje.
Bobule hroznového vína jsou velmi bohaté na vitamin C a vitaminy skupiny B. Z minerálů jsou v nich ukrytý draslík, hořčík, železo či mangan. Hrozny jsou výborným zdrojem rychlé a zdravé energie, protože obsahují spoustu glukózy a fruktózy, jednoduchých cukrů, které pro své využití nemusí tělo štěpit, ale po konzumaci přecházejí ihned do krve. Nemusíte se ale bát propadu energie, vláknina z hroznové slupky trochu zpomalí jejich vstřebávání a prodlouží energizující účinek. Hroznové víno je však nejvíce unikátní svým obsahem antioxidačního resveratrolu.
Přejít na sekci článku:
Hrozny pro zdraví
zdroj: pixabay.com
Nejvíce resveratrolu se nachází v červené vinné révě. Nejvíce je ho obsaženo v semenech, ve slupce, ale také v hroznových listech. Resveratrol má velmi silné antioxidační a regenerační účinky, a to jak při vnitřním, tak i vnějším použití. Posiluje celkovou obranyschopnost organismu a podporuje obnovu (nejen) kožních buněk. Taktéž působí blahodárně na celý kardiovaskulární systém a je považován i za silný antikarcinogen. Má omlazující účinky a účinně tak bojuje proti stárnutí a chátrání organismu.
Kromě resveratrolu je hroznová slupka velice bohatá na vlákninu a glycerol, který má mírně projímavé účinky. Pravidelnou konzumací hroznů si tak zajistíte očistu střev, předejdete jejich ochablosti a zbavíte se zácpy. Hrozny mají navíc i odvodňující účinek, takže vás zbaví nadměrně zadržované vody a nepříjemných otoků. Zároveň skvěle pročistí ledviny i močový měchýř. Působí taktéž antibakteriálně – urychlují vyplavování škodlivých bakterií z těla ven. Díky vysokému obsahu železa hrozny podporují krvetvorbu, a jsou tak vynikající potravinou pro anemiky, těhotné ženy či dárce krve.
Hrozny jsou dále unikátní v tom, že obsahují speciální bílkovinu, která se stará o hladký průběh takzvané apoptózy neboli záměrné, tělem programované buněčné smrti. To je proces, kterým se tělo zbavuje starých, nemocných či poškozených buněk. Jestliže je apoptóza nějakým způsobem narušena, mohou se začít množit nádorové buňky.
Tipy jak využít hrozny v kuchyni:
Hroznové víno si můžete dopřát nejen v jeho alkoholické podobě. Kuličky hroznů výborně obohatí třeba takové smoothie nebo je můžete prohnat odšťavňovačem. Do salátových dresingů zakomponujte vinný ocet nebo olej. Hroznovým olejem si můžete pokapat třeba i pečivo. Chutná výborně i jen sám o sobě. Sušené hroznové víno – rozinky, jsou pak rychlou a skladnou svačinkou na cesty, především v zimním období, kdy se kvalitní a čerstvé hrozny špatně shání. Zkuste zaexperimentovat i s vinnými listy, které můžete použít například podobně jako listy zelí v zelných závitcích.