Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Je libo sušeného červíka nebo praženou kobylku?

zdroj: Shutterstock

Asi každý jsme o vcelku novém trendu pojídání hmyzu slyšeli, ale kolik z nás ho opravdu vyzkoušelo? Je asi jasné, že úplně přirozené to pro naši západní civilizaci není, ale to neznamená, že to musí být nutně špatné. My totiž z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že je to především o předsudcích a nic hrozného to rozhodně není. No a těch benefitů co konzumace hmyzu má? Pojďme se na ně podívat!

Opravdu to není tak hrozné

V posledních letech se stalo konzumování hmyzu, jako jsou červi, kobylky nebo třeba cvrčci, rostoucím trendem nejen v exotických zemích, ale i v západní kultuře. Hmyz se začíná objevovat na jídelníčcích restaurací i v obchodech s potravinami, a to v různých podobách. Červi a cvrčci jsou často pražení, marinovaní nebo sušení a podávají se jako svačinka, mlsání místo brambůrků případně jako přísada do různých jídel, jako jsou saláty, polévky nebo pokrmy s rýží a těstovinami. Kobylky se zase používají ve smažených úpravách, podobně jako například křupavé hranolky. Aby to nebyl takový chuťový šok, hmyz se často dokořeňuje, ať už na slané nebo sladké příchutě, čímž se minimalizuje jeho přirozená chuť, která by mohla být pro některé jedlíky nepříjemná. Tento způsob přípravy se tak přizpůsobuje západním chutím, a proto není divu, že se z hmyzu stává nový kulinářský trend.

V jaké podobě můžeme hmyz najít

Jedním z nejčastějších produktů z hmyzu je cvrččí nebo larvová mouka. Ta vzniká rozemletím sušeného hmyzu na jemný prášek, který je následně využíván k pečení chleba, pečiva, proteinových tyčinek nebo k přípravě těstovin. Výhodou takové mouky je její vysoký obsah bílkovin, který převyšuje i klasickou pšeničnou mouku, a navíc obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Díky tomu je hmyzí mouka oblíbená zejména mezi sportovci a zastánci zdravého životního stylu, kteří hledají kvalitní a udržitelný zdroj živin a především bílkovin. Navíc je produkce hmyzu výrazně šetrnější k životnímu prostředí než tradiční chov dobytka nebo drůbeže, což z ní dělá ekologicky příznivou alternativu k běžným zdrojům živočišných bílkovin.

Jaké výživové benefity hmyz nabízí

Nutričně jsou červi, kobylky a cvrčci mimořádně hodnotní, protože obsahují nejen zmíněné bílkoviny, ale také vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty, zdravé tuky, vitamíny skupiny B a minerály jako železo, zinek nebo hořčík. Jejich složení je srovnatelné s kvalitními mořskými plody nebo libovým masem, což z nich dělá vyváženou součást jídelníčku. Navíc hmyz díky své struktuře poskytuje pocit sytosti, což potěší zejména ty, co si hlídají váhu. Jíst hmyz už tedy dávno není jen výstřední záležitostí dobrodruhů nebo extrémních gourmetů, ale stává se zdravou a udržitelnou součástí moderní výživy. I když představa konzumace hmyzu stále mnohé odrazuje, díky kreativní přípravě a rostoucí nabídce různých produktů se pomalu mění povědomí veřejnosti, která začíná vnímat hmyz jako potravinu budoucnosti.