Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Milujete sladké? Oslaďte si život bez výčitek (a kil navíc)

zdroj: Shutterstock

Nedokážete se vzdát sladkého i když víte, že přemíra cukru našemu zdraví dvakrát neprospívá, bez lžičky bílého potěšení si svůj šálek kávy nebo čaje nedokážete představit? “Sladké k životu potřebuju” - mantra každého sladkomilce, pro něhož by den bez tandemu káva + něco dobrého na zub nedával smysl. Co takhle nahradit klasický bílý cukr zdravější alternativou

Sladký fakt: Proč se nedokážeme vzdát sladkého?

Cukr podporuje tvorbu serotoninu a dopaminu, což jsou hormony štěstí a dobré nálady. Jeho účinky jsou však jen krátkodobé, k trvalejší spokojenosti nám rychlé cukry nepomohou a rozhodně nejsou řešením věčného optimismu. Je to tak trochu bludný kruh. Jakmile klesne hladina cukru v krvi, snažíme se tento deficit vyrovnat a už saháme po kousku čokolády. Zažijeme chvilkovou euforii, než náš organismus hladinu cukru opět srazí. Pořád ale platí, že cukr je základním zdrojem pro fyzickou aktivitu.

Sladké chutě lidem už od dob prapředků signalizují, že je daná potravina zdrojem rychlé energie, která nás postaví na nohy. Tudíž nám evoluce kolující v našich genech dává jasně najevo, že cukry a sladké chutě jsou pro náš organismus důležité. Ve zdravých mezích, samozřejmě.  

Mimochodem, věděli jste, že míra závislosti na cukru je srovnatelná se závislostí na kokainu?

Kolik cukru denně potřebuje naše tělo ke správnému fungování?

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvádí, že cukr by měl tvořit nanejvýš 10 % denního příjmu potravy. Pokud tedy počítáme s osmi tisíci kilojouly za den, denní dávka cukru bude 40 - 50 g, což je přibližně 8 - 10 malých kostek denně.

Nejčastější příčiny chuti na sladké

STRES, ÚNAVA, NEDOSTATEK SPÁNKU

Pokud řešíte nepříjemné situace v práci nebo doma, je logické, že hledáte útěchu v jídle. Ne nadarmo se říká: “Dám si sladké na nervy”. S neodolatelnou chutí na sladké souvisí i nedostatek spánku. Dlouhodobě spíte mé. než 6 - 5 hodin? Pak za vaše chutě nejspíš může tzv. hormon hladu (ghrelin). 

KALORICKÝ DEFICIT - NEPRAVIDELNÉ STRAVOVÁNÍ

Jezte ideálně každé 3 hodiny, do jídelníčku zařaďte svačiny. Dodržujte pravidelnost ve stravování.

NEDOSTATEK BÍLKOVIN V JÍDELNÍČKU

Nemusíte nutně denně konzumovat maso, ke každému jídlu ale zařaďte bílkoviny. Například sýry, mléčné výrobky, vejce a nevynechávejte ani ryby. Záchranou během dne může být i kvalitní proteinová tyčinka nebo ovocná či zeleninová kapsička s vyváženými nutričními hodnotami. 

NADBYTEK SACHARIDŮ (JEDNODUCHÝCH CUKRŮ)

Jednoduše řečeno - čím více sladkého jíte, tím více se zvyšuje chuť na sladké. Omezte konzumaci slazených limonád, bílého pečiva, těstovin nebo brambor. Ačkoliv sladce nechutnají, jde o potraviny plné sacharidů.

MLSÁNÍ Z NUDY

Velice častý nešvar. Pozor na něj. Jezte až ve chvíli, kdy máte hlad a místo po bonbonech nebo čokoládové tyčince sáhněte třeba po oříšcích nebo (sušeném) ovoci

Ale zpět k cukru. Jaké jsou tedy nejvhodnější alternativy, jak si osladit život a přitom nehřešit vůči zdravému stravování a nebát se podívat na váhu, jestli vás nevyděsí nějaké to kilo navíc? A nezapomeňte, že ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří i pravidelný pohyb!

Přírodní sladidla jako zdravější alternativy bílého cukru

TŘTINOVÝ CUKR

Neplést s hnědým cukrem, který je, stejně jako bílá klasika, vyroben z cukrové řepy, akorát není rafinovaný (obarvený na bílo). Tmavý třtinový cukr se narozdíl od hnědého cukru vyrábí z cukrové třtiny, odlišuje se lehce karamelovou chutí a v základu obsahuje zdravou melasu, která se při zpracování třtiny neodstraňuje.

KOKOSOVÝ CUKR

Kokos kam se podíváš. Kokosový olej, kokosové mléko, dnes už celkem tradiční součást našich kuchyní. Velkou oblibu poslední dobou zažívá i kokosový cukr. Jeho hlavní výhodou je nízký glykemický index, obsahuje vysoký podíl vitamínů a minerálů a posiluje imunitní systém. 

STÉVIE

Jako sladidlo se používá extrakt z listů rostliny, která má svůj původ v Brazílii. Má až 300x vyšší sladivost, než cukr. Neobsahuje kalorie a má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak, zlepšuje trávení a působí protizánětlivě.

ERYTHRITOL

Nezvedá hladinu krevního cukru. Běžně se vyskytuje v ovoci nebo fermentovaných potravinách. Vyrábí se přirozenou fermentací glukózy. Sladivost je asi o 60 - 70 % nižší než řepný cukr.

AGÁVE SIRUP

Agávový sirup obsahuje vysoký podíl fruktózy na úkor sacharózy a glukózy, díky tomu má nízký glykemický index a lze jej doporučit i diabetikům. Vyznačuje se vysokou sladivostí (2x vyšší než u bílého cukru či medu) a neutrální chutí, která neovlivňuje aroma slazeného pokrmu či nápoje. Ovšem pozor, nadměrná konzumace fruktózy může zatěžovat játra, způsobovat průjem či nadýmání.  

DATLOVÝ SIRUP

Vyrábí se pouze z datlí, bez přídavku cukru. Hodí se pro teplou i studenou kuchyni. Má vysokou sladivost, stačí malé množství. Datlový cukr je ceněn pro nízký glykemický index, nepřekyseluje a nedráždí žaludek, barvou i konzistencí připomíná med. Je tradičním sladidlem na Středním Východě. 

ČEKANKOVÝ SIRUP

Jedná se o sladidlo nové generace vyrobené unikátní patentovanou metodou z kořene čekanky. Je ideální pro diabetiky, alergiky, milují ho i děti. Vyznačuje se výbornou sladivostí srovnatelnou s medem, harmonizuje střevní mikroflóru, podporuje imunitu. 

RÝŽOVÝ SIRUP

Má poměrně nízkou sladivost, ale téměř stejně kalorií, jako bílý cukr, proto opatrně s jeho množstvím. Disponuje neutrální chutí, díky tomu má poměrně široké využití, neovlivňuje výslednou chuť pokrmu. Je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, draslíku, hořčíku manganu a zinku.

JAVOROVÝ SIRUP

Vyrábí se z mízy javorů a jedná se o tradiční kanadský produkt. Obvykle se jím dochucují lívance, palačinky, ale hodí se i do kaší, dezertů. Je ideální pro studenou kuchyni. Vyznačuje se nízkým glykemickým indexem. Obsahuje množství draslíku, vápníku, manganu a zinku, poslední dva jmenované minerály jsou důležité pro naši imunitu.