Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Olivy a olivový olej, největší dar pro lidstvo

Olivy a olivový olej, největší dar pro lidstvo Olivy a olivový olej mají pozitivní vliv na zdraví, fungují protizánětlivě a pomáhají při léčbě celé řady onemocnění.
Pavlína Klaudová
5,0 5
9

Olivy a olivový olej, největší dar pro lidstvo zdroj: shutterstock.com

S olivovým olejem se setkal snad každý, u někoho se toto setkání proměnilo v lásku na celý život. Milovníci olivového oleje vědí, že investice do dobrého a kvalitního produktu se vyplatí, protože jeho vůně a chuť, závislá na šetrném zpracování a kvalitních olivách, stojí za to. Olivovník je podle řecké mytologie ten nejlepší dar, který pro lidstvo vymysleli bohové na Olympu.

Dává světlo a teplo, léčí, poskytuje stín v parnu a skvělou potravu. Díky tomu, že roste stovky let, je považován za symbol prosperity, moudrosti a míru. S olivovníkem se pojí báje o soutěži bohyně moudrosti Athény s bohem moří Poseidonem o to, kdo se stane ochráncem nově vybudovaného města v Attice. Město pak mělo nést jméno boha nebo bohyně, od něhož dostalo ten nejlepší dar. Zatímco Poseidon udeřil trojzubcem do skály, z něhož vytryskl pramen mořské vody jako dar síly pro námořníky, bohyně Athéna nechala dotekem oštěpu vyrůst ze skály olivovník, dar, který symbolizuje plodnost a mír. Občané města si vybrali dar bohyně moudrosti a tak vznikly nám všem dobře známé Athény.

Léčení s pomocí olivového oleje

Olivový olej je oblíbeným v řecké lidové medicíně díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům. K výrobě se používaly kamenné lisy a hliněné vany. Olivy se nechávaly nejdříve spařit v horké vodě, byly pak vylisovány a směs vody a oleje se přefiltrovala do pithosu (to je velká sběrná nádoba) a byla umístěna do pozice, v které jediné, co v nádobě zůstalo, byl olivový olej. Ten se následně uchovával v amforách.

Otec medicíny Hippokrates olej používal k léčbě pacientů. Mnoho těhotných žen si olivový olej nemůže vynachválit jako prevenci před vznikem strií. Je také ideální při hojení řezných ran, oděrek a celkové péči o pokožku. Pomáhá předcházet rakovině kůže. Má mnoho vitaminu A, E a K, které pomáhají svými antioxidačními vlastnostmi zpomalovat působení volných radikálů. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, má protirakovinné účinky, snižuje vysoký krevní tlak a riziko vzniku mrtvice. Je důležitý pro diabetiky, protože pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Zvyšuje citlivost na inzulín a pomáhá snižovat hladinu lipoproteinů v krvi, což může zabránit propuknutí druhého stupně diabetu.

Olivový olej také pomáhá předcházet osteoporóze, protože podporuje dobré vstřebávání vápníku, díky čemuž jsou naše kosti silné a zdravé, je tedy velmi vhodný při výživě dětí. Pomáhá při zácpě, protože působí jako projímadlo, ale má využití i při onemocněních žlučníku, trávicích obtížích a podporuje správné vylučování žluči. Napomáhá hojení zánětlivých reakcí v těle, hojí ekzémy.

Beauty tip: Pokud nechcete používat při depilaci syntetické pěny na holení, dobře vám místo nich poslouží právě olivový olej.

Olivové listy

Olivy a olivový olej, největší dar pro lidstvo zdroj: publicdomainpictures.net

Olivové listy byly poprvé použity jako lék ve starém Egyptě, kde byly součástí směsí, využívaných při mumifikaci faraonů, protože byly brány jako symbol síly nebes. Jsou jednou z nejdůležitějších částí přírodní lékárničky, protože obsahují oleuropein, polyfenol, velmi prospěšný našemu zdraví, který napomáhá zlepšovat paměť a zmírňovat kognitivní poruchy. Pomáhají chránit centrální nervový systém. Olivové listy jsou skvělé jako čaj. Dají se míchat do různých směsí, které vám svou středomořskou chutí zpříjemní chmurné dny a ještě tak uděláte něco pro své zdraví. Je dobré si ho smíchat třeba s citronovou trávou. Olivový list je také skvělým doplňkem pro snížení hypertenze, sráží se s ním horečka, pomáhá proti srdeční arytmii a svalovým křečím, snižuje bolest a má antibiotické a antimykotické účinky. Také extrakt z oliv je antimikrobiotický.

Při jedné ze studií, při kterých byl zkoumán protinádorový účinek olivových listů, se ukázalo, že po jeho aplikaci zmizely nádory u zvířat částečně po devíti, zcela po dvanácti dnech. Další výzkumy potvrzují, že olivový list má velmi dobrý podpůrný účinek na zdraví lidí nemocných virem HIV. Byl také úspěšně používán k léčbě malárie. Ničí viry, prvoky, bakterie. Podílí se na léčbě projevů kandidové infekce, meningitidy, má protiherpetické účinky, léčí EBV virus (virus, který se značně podílí na únavovém syndromu, je původcem infekční mononukleózy a vlasaté leukoplakie jazyka).

Olivový list může být také použit jako podpůrný prostředek u kapavky, hepatitidy typu B, zápalu plic, průjmových onemocnění a infekcí v dutině ústní, močových cestách a uších. Výluh z olivových listů lze pít také jako prevenci proti jmenovaným problémům, způsobeným viry a bakteriemi. Dalším pozitivním účinkem je podpora hojení lupénky. Ani při vyšších dávkách nebyly zjištěny žádné negativní účinky. Sušený olivový list můžete sehnat v řeckých obchodech nebo bioprodejnách.