Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč a jak odemykat ořechy a semínka

Proč a jak odemykat ořechy a semínka Pokud semínka či ořechy projdou takzvaným odemykacím procesem, můžete z nich vytěžit mnohem více výživných látek.
Jana Konečná
5,0 5
5

Proč a jak odemykat ořechy a semínka zdroj: pixabay.com

Všichni víme, že jsou ořechy a semínka zdravé a měli bychom si s nimi pravidelně zpestřovat jídelníček. Víte ale, že by se měly odemykat? A co že to takzvané odemykání vlastně je? Semínka i ořechy v přírodě slouží k tomu, aby z nich vyrostla nová rostlina. Mají v sobě uskladněných spoustu výživných látek, které rostlina pro svůj růst potřebuje. Tyto látky jsou ale takzvaně uzamčené a čekají na splnění určitých podmínek, které jsou nezbytné k tomu, aby rostlina začala růst. Pokud tyto podmínky splníme, výživné látky „odemkneme“ a můžeme ze semen i ořechů vytěžit ještě více.

Naprosto esenciální podmínkou pro vyklíčení semen je voda. Ostatní, jako jsou živiny z půdy či světlo, jsou důležité až pro následný růst rostlinky. Semínka dále ocení i teplo a tmu. Proto je nedávejte aktivovat třeba do ledničky, ale misku se semínky či ořechy zavřete spíš třeba do skříně v kuchyni. Potřebné množství ořechů či semínek dejte do misky, zalijte vodou a nechte namáčet 6-24 hodin podle druhu. Pokud je necháte namáčet déle, semínka už začínají klíčit, což také není k zahození, ale o klíčení si povíme jindy. Aktivovaná semínka můžete pak rovnou sníst. Díky namáčení nabobtnají, změknou, jsou lépe stravitelné a jsou i mnohem lahodnější. Semínka nebo oříšky můžete naodemykat i do zásoby a pak je usušit v sušičce, abyste je měli vždy po ruce už připravené. A co nám vlastně mohou jednotlivé ořechy a semínka nabídnout?

Ořechy

Lískové oříšky jsou, díky vysokému obsahu vitaminů z řady B, skvělé proti stresu. Mohou vám také pomoci s problematickou menstruací. Vlašské ořechy posilují funkci mozku (na to ostatně odkazuje i jejich tvar) a funkci celé nervové soustavy. V mandlích najdete spoustu hořčíku a také regeneračního vitaminu E. Jsou proto skvělé nejen na pleť, ale i na nervy. Mandle by si měly dopřávat hlavně těhotné a kojící ženy, protože podporují zdravý vývoj plodu a také tvorbu mateřského mléka.

Makadamiové oříšky jsou charakteristické tím, že mají nevyšší obsah (zdravého) tuku ze všech ořechů. Uvádí se až 80 %. Jsou také výborným zdrojem vápníku a železa. Para ořechy obsahují velké množství bílkovin a mají v sobě zastoupenu i celou řadu minerálních látek. Nejvýznamnější z nich je selen, který se v rostlinných zdrojích vyskytuje jen velice vzácně. Selen je důležitý nejen pro regeneraci organismu, ale také pro správnou činnost štítné žlázy.

Kešu ořechy jsou díky svému univerzálnímu využití velmi oblíbené mezi vitariány i vegany. Vyrábí se z nich oříškové sýry, „sýrové“ omáčky i různé sladké krémy na ozdobu dezertů. Kešu ořechy jsou mnohem méně tučnější než ostatní ořechy. Jsou skvělé na posílení nervové soustavy a taktéž výborným doplňkem stravy proti depresím. Kešu ořechy pomáhají i proti mužské neplodnosti – podporují totiž tvorbu spermií.

Semínka

Lněná semínka jsou velmi bohatá na obsah nenasycených mastných kyselin a také vlákniny. Jsou skvělým zdrojem zdravého tuku. Abyste však z lněných semínek dostali maximum živin, je třeba je rozmixovat. Mají totiž velice tuhou slupku, se kterou si naše střeva neporadí, a tak by jimi jen bez porušení prošla. Pokud lněná semínka navíc na pár hodin namočíte, zlepšíte tak nejen jejich využitelnost, ale kolem semínek se vytvoří gel, který pak i se semínky můžete použít na pečení místo vajíčka. To se může hodit, pokud vám třeba zrovna doma vajíčka chybí nebo se je snažíte nepoužívat.

Proč a jak odemykat ořechy a semínka

Podobně fungují i chia semínka, která mají schopnost natáhnout do sebe vlhkost a zahustit tak prakticky jakoukoliv kapalinu. Slouží pak jako skvělý zdroj hydratace pro naše tělo a jsou také zásobárnou dlouhodobé energie. Na chia semínka nedají dopustit běžci na dlouhé trati, kteří tento tip přebrali od indiánských běžců. Chia semínka můžete dát přes noc namočit do rostlinného mléka, ráno přidáte ovoce a máte skvělý puding/kaši ke snídani. Rostlinná mléka jsou obecně hodně zdraví prospěšná, protože se prakticky vždy připravují z rozmixovaných aktivovaných semínek či ořechů. Takto si můžete vyrobit třeba mléko z konopných semínek nebo makové mléko, v němž získáte dokonalou výživovou náhradu za klasické mléko.

Slunečnicová semínka obsahují množství nenasycených mastných kyselin a jsou výborným zdrojem energie. Posilují srdce a celý kardiovaskulární systém. Dýňová a sezamová semínka jsou velmi bohatá na zinek, který je díky svým dezinfekčním účinkům důležitý nejen pro krásnou a zdravou pleť, ale také pro dobře fungující imunitu. Zinek má také silnou regenerační funkci. Jeho nedostatek můžeme pocítit na pomalém hojení různých zranění.