Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka Slunečnicová semínka jsou pro naše tělo hotovou zdravou a výživnou bombou.
Jana Konečná
4,9 5
8

Přejít na sekci článku:

Slunečnicová semínka v domácnosti

Slunečnicová semínka v domácnosti zdroj: shutterstock.com

Slunečnicová semínka v jejich celistvé podobě známe asi nejvíc z posypky na chléb či jiné pečivo. Mají však daleko širší využití. Můžete si z nich například umixovat slunečnicové máslo (podobné jako arašídové nebo jiné oříškové), které můžete lehce dosladit nebo dosolit podle preferované chuti a používat je místo másla nebo jako pomazánku. Lze s nimi také obohatit ovesnou kaši a výtečně chutnají i v různých zdravých semínkových a oříškových tyčinkách.

Lehce opražená nebo syrová semínka jsou výborná na zobání večer k televizi, když vás honí chuť na něco dobrého. Můžete je použít i místo krutonků z pečiva na posypání salátů nebo polévek. Hodí se i na ozvláštnění pomazánek a vitariáni si z nich dokonce vyrábějí raw slunečnicový salám. Slunečnicová semínka můžeme najít v kuchyních mnoha zemí. Asi nejznámější je však jejich úprava do podoby, zdravé chalvy, typické orientální sladkosti.

Nejspíš každý z nás se se slunečnicovými semínky každý den setkává v podobě oleje, který se z nich lisuje. Slunečnicový olej je asi nejpoužívanějším olejem na vaření. Pokud je lisován za studena a správně skladován, uchovává si všechny výše zmíněné výživné látky. Kromě kuchyně pak nachází kvalitní slunečnicový olej uplatnění i jako součást kosmetických přípravků. Používá se také pro maceraci různých bylin, od kterých pak přejímá jejich účinky. Velmi dobře se také míchá s ostatními rostlinnými a éterickými oleji, a to z něj dělá výborný základ pro výrobu masážního oleje, který si snadno namícháte i sami doma.

Související produkt
Slunečnicový olej, bio 250 ml
Saloos / 115 Kč
Slunečnicový olej využijete pro péči o pleť, pokožku celého těla i vlasy. Podporuje prokrvení pokožky a je vhodný jako základní olej pro přírodní kosmetické receptury.
Detail produktu