Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka Slunečnicová semínka jsou pro naše tělo hotovou zdravou a výživnou bombou.
Jana Konečná
4,9 5
8

Slunečnicová semínka zdroj: shutterstock.com

Slunečnicová semínka jsou ta, která v zimě sypeme ptáčkům do krmítek a která si s oblibou z ostatního krmení vybírají a vyzobávají hlavně sýkorky. Tato vybíravost není založená jen na nějaké mlsnosti – slunečnicová semínka jsou totiž super výživná, což se hodí nejen promrzlým a hladovým ptáčkům, ale můžeme z nich profitovat i my.

Velké žluté hlavy slunečnic se celé léto trpělivě otáčejí za sluncem a poctivě pro nás sbírají a uchovávají jeho energii v podobě velkého množství výživných látek obsažených v semínkách. Existuje více druhů slunečnicových semínek, nejvíce se však využívají ty s černou slupkou na lisování oleje, zatímco ta pruhovaná jsou obvykle určena k přímé konzumaci.

Přejít na sekci článku:

Co obsahují slunečnicová semínka

Co obsahují slunečnicová semínka zdroj: shutterstock.com

Slunečnicová semínka obsahují vysoké množství tuku. Ale neděste se. Jedná se o zdraví prospěšný tuk, ve kterém jsou fytosteroly – látky snižující hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, a také omega-3 nebo omega-6 polynenasycené mastné kyseliny, jež se taktéž podílejí na redukci cholesterolu. Dohromady tvoří účinné kombo pro boj proti vysokému krevnímu tlaku a kardiovaskulárním chorobám. Nenasycené mastné kyseliny navíc oplývají báječnými protizánětlivými účinky a pomáhají odbourávat tukové polštářky.

Dále můžeme ve slunečnicových semínkách najít vitaminy z řady B. Vitamin B1, který je důležitý pro správnou funkci svalových a nervových buněk, vitamin B2 nezbytný pro zdraví naší pokožky, vitamin B3 neboli niacin, který potřebujeme, aby nás nebolela hlava, nepřepadaly nás úzkosti a deprese a vyhýbaly se nám poruchy nervového systému. Vitamin B5 nebo jinak také kyselina pantothenová je přirozenou součástí každé buňky v našem těle a je tedy pro náš organismus nepostradatelný.

Kromě toho nesmíme opomenout další mikroživiny, jako je hořčík, vápník, selen a také vitamin E. Zejména na vápník jsou slunečnicová semínka opravdu bohatá, proto se doporučují na doplnění vápníku místo mléka pro alergiky na laktózu a pro vegany. Hořčík nám zase pomáhá zvládat negativní dopady stresu a je důležitý pro funkci nervové soustavy. Vitamin E je hotový regenerační zázrak a kromě toho, že má superschopnost urychlovat hojící procesy v těle, také působí skvěle i proti stárnutí organismu.

Související produkt
Tělový peeling mojito 140 ml
Saloos / 180 Kč
Letní svěží vůně limetky a máty provoní vaši pokožku jemně a smyslně. Solný peeling Mojito obrušuje odumřelé buňky kůže, zanechává ji jemnou a hebkou na dotek. Rostlinné oleje hydratují a pečují.
Detail produktu