zdroj: shutterstock.com
Většina z nás si éterické oleje spojuje s aromaterapií. Klasicky je používá do aromalampy na provonění domácnosti, někdo je přidává i do koupele pro relaxaci či osvěžení, do rostlinného tělového oleje pro jejich účinky i na provonění pokožky nebo pár kapek do pračky, kde zastanou voňavou funkci aviváže. Ale víte, že éterické oleje můžete užívat i vnitřně? Jako extrakty z rostlin v sobě nesou jejich koncentrovanou sílu a léčivé účinky. Díky tomu je můžete používat jako podpůrný prostředek či potravinový doplněk při různých onemocněních.
Éterické oleje však nejsou jen nosiči koncentrovaných vlastností rostlin. Nesou v sobě nejen jejich vůni, ale i chuť. Proto se báječně hodí i na vaření a neměly by chybět ani v žádné lékárničce a aromaterapeuticko-kosmetické taštičce, ale také jim můžete vyhradit čestné místo na kuchyňské poličce. Kvalitní éterické oleje se prostě v domácnosti neztratí.
Přejít na sekci článku:
Jaké éterické oleje používat?
zdroj: shutterstock.com
Kvalita je při vnitřním užívání opravdu důležitá. Při vnitřním užívání je o to víc důležité nenechat se oklamat syntetickou ovoněnou náhražkou éterického oleje, ale pořídit si pravý a přírodní éterický olej. Syntetické náhražky éterických olejů totiž nejen, že nemají požadovaný účinek, ale mohou vám naopak spíš uškodit. Dále je důležité poohlédnout se po éterickém oleji v bio nebo demeter kvalitě. Éterický olej totiž v sobě nenese jen koncentrované účinné látky, ale vše, co rostlina obsahuje. Takže pokud byly rostliny ošetřeny pesticidy nebo umělými hnojivy, dostanete do sebe i koncentrovanou dávku těchto škodlivých látek.
Jak éterické oleje používat?
Jsou oleje, které můžete neředěné klidně kápnout přímo do úst, například pomerančový, heřmánkový a další, pak jsou ale éterické oleje, které musíte používat naředěné nebo v kombinaci s jídlem, protože by vám mohly podráždit žaludek a poleptat sliznici. Mezi ty patří například skořice či hřebíček. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, proto ty, jenž je nutné naředit, je třeba smíchat s kvalitním rostlinným olejem, alkoholem či medem. Každopádně neriskujte a žádný z éterických olejů neužívejte na lačný žaludek, protože i ty mírné éterické oleje vám mohou prázdný žaludek podráždit.
Proč začít vařit s éterickými oleji?
Stejně tak jako používáte při vaření čerstvé či sušené bylinky, protože pokrmům dodají báječnou chuť i vůni a zároveň usnadňují trávení tučnějších pokrmů nebo pomáhají při dalších obtížích, podobně můžete využít i éterické oleje. Ty můžete mít doma pro jistotu do zásoby a použít je vždy, když vám dojde daná surovina v čerstvém stavu. Nebo si nakoupit exotičtější druhy éterických olejů a sáhnout po nich, pokud se chcete v kuchyni pořádně odvázat a zaexperimentovat.