Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vaření s éterickými oleji

Vaření s éterickými oleji Éterické oleje jsou skvělé nejen pro aromaterapii, ale můžete s nimi i vařit.
Jana Konečná
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Éterické oleje v kuchyni

Éterické oleje v kuchyni zdroj: shutterstock.com

Jak tedy éterické oleje v kuchyni používat? Používáte třeba při pečení extrakty? Vanilkový, mátový, citronový a další? Tak to to s éterickými oleji prakticky už umíte. Stejně jako tyto extrakty na vaření můžete použít i bio éterické oleje, protože ty jsou vlastně taky takové extrakty (většinou se liší ve způsobu extrakce) a fungují na podobném principu. Takže neváhejte tyto éterické oleje použít do těsta při pečení nebo do krému na dorty a další sladké dobroty.

Éterickými oleji můžete stejně tak ochutit rostlinný olej pro vaření či si z něj vytvořit originální zálivku na saláty pro studenou kuchyni. Takto ochucený olej určitě udělá radost i jako dárek. Na ochucení se perfektně hodí bylinkové éterické oleje – rozmarýn, máta, oregano, různé citrusové, ale zaexperimentovat můžete i s neobvyklejšími chutěmi a vůněmi, jako je například levandule či tonka. Rostlinný olej říznutý éterickým olejem můžete použít i jako marinádu na grilování.

Éterické oleje se stejně tak dobře hodí na dochucení omáček, polévek a dalších pokrmů. Využít je lze i do nápojů. Pár kapek můžete přimíchat do džbánu s vychlazenou vodou a vychutnat si osvěžující a zdravý nápoj. Podobně můžete experimentovat i s čaji. Třeba takový černý čaj s vanilkovým éterickým olejem nebo zelený s citronovým esenciálním olejem. Úplně nejvhodnější jsou však pro mixování éterických olejů míchané alkoholové nápoje. V nich se totiž éterické oleje díky obsahu alkoholu dokáží promíchat s ostatními surovinami, nezůstanou plavat na hladině a vy tak můžete vyzkoušet i ty, jenž se nesmí používat nezředěné. Při vnitřním užívání éterických olejů obecně si počínejte podobně jako při aromaterapii. Poprvé opatrně vyzkoušejte jeden, jestli vám sedne a potom postupně zkoušejte kombinaci dalších. Obecně se nedoporučuje kombinovat více než 3 éterické oleje, jak kvůli možnému překombinování chutí a vůní, tak kvůli účinkům.

Jednoduchý recept na zdravou mátovou zmrzlinu

Předem zmražené, na kolečka nakrájené banány rozmixujte ve výkonném mixéru spolu s matcha čajem a pár kapkami mátového éterického oleje. Matcha čaj dodá skvělou zelenou barvu a o mátovou vůni a chuť se postará éterický olej. Nebo můžete místo matcha čaje použít spirulinu, zelený ječmen nebo špenátové listy.