Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Antibiotika z přírody, 2. část

Antibiotika z přírody, 2. část Mezi přírodní antibiotika patří třapatka nachová, zázvor, skořice, lichořeřišnice, ale i propolis a koloidní stříbro.
Iva Lhotská
5,0 5
3

Antibiotika z přírody, 2. část zdroj: shutterstock.com

V první části tohoto seriálu jsme se dozvěděli o přírodních látkách, koření a hlavně bylinkách, které přirozeně působí jako antibiotika. Patří mezi ně například třapatka nachová, zázvor, skořice, lichořeřišnice, ale i propolis, koloidní stříbro a spousta dalších.

Dnes si povíme, jakým způsobem tato přírodní antibiotika užívat, jestli je lepší čaj nebo tinktura a na závěr přidáme pár osvědčených receptů, podle kterých si můžete bylinné tinktury vyrobit sami doma.

Přejít na sekci článku:

Čaj nebo tinktura?

Čaj nebo tinktura? zdroj: shutterstock.com

Lidé se často ptají, co je lepší čaj, odvar nebo bylinné kapky? Nejrychleji zabírají tinktury, což jsou v podstatě bylinky vylouhované v alkoholu. Tam se totiž bylinka "odevzdala" úplně celá. Navíc alkohol umožní rychlejší vstřebávání do krve. Komu alkohol nějakým způsobem vadí, může tinkturu užívat také, ale tak, že si dá kapky do teplejší vody (ne do vařící, aby se účinek nesnížil) a nechá alkohol vytěkat. U bylinné léčby se doporučuje vždy tři týdny nasadit léčbu a pak týden udělat pauzu. Většinu bylin by neměly užívat těhotné nebo kojící ženy, pouze po poradě s kvalitními léčiteli či bylináři. Existuje spousta nemocí, na které je dobré brát antibiotika přírodního původu. I přírodní antibiotika však mohou v těle zanechat některé "zbytky", které je zapotřebí z organizmu vyloučit, a to nejlépe detoxikací a úpravou stravy.

Antibiotika z přírody

Hned na začátku prvního dílu, kde jsem vyjmenovala různá přírodní antibiotika, jsem se zmínila o esenciálních olejích z oregana, tymiánu, bazalky či levandule. Např. oregánový olej se lisuje za studena. Olej z této středomořské silně aromatické rostliny je používán v léčitelství po generace. Nejenže má silné antimikrobiální účinky, ale je vynikajícím přírodním antibiotikem, které napomáhá léčit gastrointestinálního infekce (záněty žaludku a střev), působí na dýchání a klouby. Oregánový olej byl podroben zkoumání a výsledky potvrzují, že díky svému složení a obsažené látce carvacrol napomáhá hubení bakteriálních či plísňových původců onemocnění a celé řady nebezpečných mikroorganismů. Oregánový olej obsahuje kromě carvacrolu i další esenciální oleje, thymol a borneol, dále kyselinu rozmarýnovou, terpenoidy, vitamin A a C, flavonoidy, steroly. Doporučuje se užívat dvakrát denně půl čajové lžičky ráno a večer. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti. Tento velmi zdraví prospěšný přírodní poklad si můžete vyrobit i doma z kvalitního olivového, slunečnicového či oříškového oleje a čerstvých lístků oregána.

Dalším zmiňovaným antibiotickým zázrakem je olej z černého kmínu. Někdy bývá také nazýván faraónským zlatem. Semeno černuchy, černého kmínu, bylo údajně nalezeno v Tutanchamonově hrobce. Historické anály tvrdí, že olej ze semen černého kmínu používala i Kleopatra. Černucha je po dlouhá staletí součástí tradičního přírodního léčitelství. Z byliny se používá především plod - černý kmín, ve formě odvaru, prášku, ale hlavně za studena lisovaný olej. Tento olej se řadí mezi přírodní zázraky. Obsahuje vitaminy A, B - B1, B2, B3, B6, kyselinu listovou, vitamin D, E a F, minerály a stopové prvky, nenasycené mastné kyseliny Omega 3 a 6 či fytosteroly, které posilují odolnost organismu. Olej z černého kmínu je možné užívat mj. při těchto problémech: při virových a bakteriálních onemocněních, při překyselení žaludku, žaludečních i dvanácterníkových vředech, při chorobách slinivky břišní, bolestech hlavy, kloubů, vysokém tlaku, při srdečně-cévních nemocech, zánětech dásní a ústní dutiny, při chronickém únavovém syndromu, žloutence, při alergiích či astmatu, stresu či depresích... Jako prevence se užívá 1 čajová lžička oleje z černého kmínu vmíchaná do 1 polévkové lžíce medu, a to 1x denně před snídaní. Dále, například při překyselení žaludku, se užívá šálek vlažného mléka s 1 polévkovou lžící oleje z černého kmínu, a to 3x denně po dobu 5 dnů. Dávkování v případě dalších zdravotních problémů konzultujte s příslušnými léčiteli či bylináři.