Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Čekanka obecná

Čekanka obecná Čekanku obecnou bezpečně poznáte podle krásných sytě modrých květů.
Ina Havránková
3,3 5
3

Přejít na sekci článku:

Použití čekanky

Použití čekanky zdroj: shutterstock.com

Čekanku je možné použít do salátu a dělá se z ní velmi známá cikorka. Kromě toho se ale čekanka obecná hlavně užívá jako nálev nebo v podobě tinktury, kde jsou její účinky nejsilnější. Čekanka se v čajových směsích kombinuje s řadou dalších bylin. Může jít o pampelišku, heřmánek, třezalku, ale i další bylinky podle toho, na co je směs určená. V jaterních bylinných směsích bývá čekanka doplněna o pampelišku spolu s rozrazilem nebo svízelem vonným. Žlučníkovou směs s čekankou a třezalkou zase doplňuje řebříček, vlaštovičník nebo máta. Čekanku a mátu pak obsahuje spolu s přesličkou, borůvkou nebo celíkem směs ledvinová. Čekanka nemá vedlejší účinky ani kontraindikace, takže je možné ji užívat dlouhodobě.

Silnější odvar z čekanky se uplatňuje i k hojivým obkladům. Čekanka dokáže léčit ekzémy, kožní záněty, opruzeniny nebo vředy a obklady pomáhají také při otocích kloubů. Jako přírodní recept pro podporu růstu vlasů zase slouží šťáva z kořene čekanky.