Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Chřipka, viróza a další jarní radovánky

Chřipka, viróza a další jarní radovánky zdroj: shutterstock.com

Jakmile začne svítit první sluníčko, které vypadá alespoň trochu jarně, všem se automaticky zlepší nálada. Bohužel už ne tak zdravotní stav, tato přechodová období jsou často poznamenána zvýšeným výskytem nejrůznějších virových onemocnění, klasickou chřipkou počínaje a všemožnými střevními podivnostmi konče. Vypadá to skoro revolučně, ale možná je skutečně možné se tomu vyhnout. Ale nejspíš vám nepomůže šumivý celaskon nebo pomeranče ze supermarketu. Ale i tak je toho, co mám pomůže skutečně, na výběr mezi přírodními prostředky docela dost.

Přejít na sekci článku:

Prevence aneb skutečně tu chřipku chcete?

Prevence aneb skutečně tu chřipku chcete? zdroj: shutterstock.com

Jarních nebo podzimních viróz je mezi lidmi tolik, že už je skoro takový folklór, že v toto období jednou či víckrát ulehneme a nikomu to nepřipadá divné. A málokdo řeší, jestli je to skutečně nutné a jestli opravdu musí platit, že když to chytili v kanceláři všichni, musím taky a basta. Protože virů a bakterií na nás útočí pořád miliony a rozhodně není náhoda, že zrovna tenhle a zrovna teď chytneme. Problém je v tom, že některé věci máme tak zafixované, že už náznak, že by to třeba mohlo být jinak, nás totálně vykolejí. Nevěříte? Tak zkuste někomu říct, že tu chřipku, s kterou leží, chytil schválně. Je skutečně málo lidí, kteří odpoví “Jasně, ale neříkej to v práci.” :-)

A ono to přitom není až tak podivné, jak to vypadá. Je naprosto nezpochybnitelné, že tu chřipku vám způsobil nějaký virus, který využil snížené imunity, o to se nikdo nepře. Ale jde o to, že tomu, než ulehneme s chřipkou, předchází mnoho psychických i fyzických pochodů, kterých si prostě nevšímáme, ignorujeme výstražná znamení tak dlouho, až najednou, stejně jako na silnici, skončíme pod koly vlaku, v tomto případě v posteli, což je trochu lepší, ale některé virózy jsou tak příjemné, že by člověk občas bral raději ten vlak. A přitom to není až tak složité a navíc celkem výrazně logické, nejde o žádnou vysokou magii pro kroužek zasvěcených.

Protože i když to tak vypadá, tak žádná nemoc nepřijde ze dne na den. A pokaždé začne lehoučkými náznaky, které můžeme nejlépe zaznamenat na psychické úrovni, protože tělo jsme zvyklí sledovat až ve chvíli, kdy přestává sloužit tak, jak bychom chtěli. V případě viróz a chřipek jde nejčastěji o stav, když už máte všeho trochu nad hlavu (“plnou hlavu”), cítíte se lehce podráždění (“našnupnutí”) a práce vám nejde moc dobře od ruky (raději byste si lehli). Téhle fázi skoro nikdo nevěnuje pozornost, prostě jen zkonstatuje, že jarní únava, od Vánoc daleko, do dovolené daleko, počasí hnus a tak vůbec. Zní to trochu rebelsky, ale pokud si v této fázi vezmete den volna nebo si alespoň uděláte velmi odpočinkový (hlavně fyzicky) víkend a začnete o sebe daleko lépe pečovat a odpočívat, kdy se dá, bez pocitů viny, tak je skutečně velká pravděpodobnost, že jste virózu úspěšně zažehnali. To je jedna ze základních zásad čínského léčitelství - pokud zachytíte problém hned na začátku, potřebujete daleko méně a menší prostředky, než v případě, že se problém rozjede. Pokud tyto pocity ignorujete, začne se hlásit tělo - hůř se vstává, stoupá spotřeba kávy, nechutná vám jíst nebo naopak máte stále hlad… Pokud ignorujete i tuto fázi, tak vám asi nezbude, než si přečíst i další kapitolu :-)