Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Cyklická žena: 1. část

Cyklická žena: 1. část Ženská měsíční cykličnost se dělí na čtyři fáze – reflektivní, dynamickou, expresivní a kreativní.
Jana Konečná
5,0 5
4

Cyklická žena: 1. část zdroj: shutterstock.com

Navzdory názvu není článek určený jen pro ženy. Pomůže vám pochopit určité zákonitosti, kterými si ženy měsíc co měsíc procházejí. Ženám pomůže lépe poznat sami sebe, pochopit, proč jim se jim někdy vůbec nedaří, zatím co v druhém období jim úplně stejná práce jde výborně od ruky. Mužům pak pomůže porozumět svým partnerkám – jejich změnám nálad a tomu, jak k nim v jednotlivých obdobích přistupovat a přestat se s nimi zbytečně hádat. Podle teorie cyklické ženy si každá fyzicky dospělá žena prochází během jednoho měsíce 4 různými fázemi. A mění se podobně jako měsíc od úplňku až po nov. Během měsíce se mění její schopnosti, energie, vůle, celková nálada i výdrž.

Fáze můžeme rozdělit na reflektivní menstruační fázi, dynamickou předovulační fázi, expresivní ovulační fázi a nakonec čtvrtou premenstruační kreativní fázi. Jako první se budeme věnovat reflektivní menstruační fázi, kterou sice ženský měsíční kruh podle teorie cyklické ženy končí, menstruační cyklus s ní však začíná. Navíc tuto fázi všechny ženy a nejspíše i muži vnímají nejvíce. A velkou radost z ní nemají. Pojďme se tedy podívat, jaký má tato fáze na ženy vliv, jak je obohacuje, ale také co jim toto období bere.

Přejít na sekci článku:

Reflektivní fáze

Reflektivní fáze zdroj: shutterstock.com

Začíná obvykle prvním dnem měsíčního krvácení a končí v šestý den menstruačního cyklu. Této fázi se také jinak říká stařena, nebo podle ročních období – zima. Jsou to velmi příhodná pojmenování. Je to totiž fáze, kdy tělo ženy svůj každoměsíční úkol už splnilo. Neoplodněné vajíčko odchází a spolu s ním se čistí celý ženský organismus. Podobně jako je ve stáří člověk více unavený a během zimy příroda odpočívá, stejně tak je i tato fáze charakteristická větší únavou a menší fyzickou výdrží. Tělo se čistí a nabírá sílu.

Pro ženu je v tomto období také typická větší uzavřenost. Může se tak stát, že jindy extrovertní žena nemá náladu se vybavovat a raději zůstává sama v pohodlí domova a společnost nevyhledává. V této fázi se celý její svět zpomalí. Pomaleji myslí i mluví a nedělá tak ukvapená rozhodnutí. Nechce se jí do sportování ani jiné fyzické práce. V reflektivní fázi se také žena víc zaměřuje na sebe a své potřeby a stává se trochu sobeckou. Je tak dost možné, že pokud celý měsíc velkoryse přehlížela nějaký opakující se prohřešky svého muže, v tomto týdnu mu je spočítá i s úroky. Což souvisí i se zbavováním se všeho špatného a starého. Na psychické úrovni se to projevuje tak, že se snažíme zbavit věcí, které v sobě delší dobu držíme a vyslovíme nevyřčené.

Fyzické aspekty reflektivní fáze jsou nejspíše většině žen známé (šťastné to ženy, kterým známé nejsou). Kromě menstruačního krvácení se v tomto období dostavují i křeče v břiše, bolí nás bedra, jsme hodně unavené, honí nás chutě na sladké a může nás i více bolet hlava. Protože se s reflektivní fází pojí i určitá manuální nešikovnost a roztržitost, všechno nám padá z rukou a máme pocit, že se nám prostě nic nedaří. Většina žen toto období nesnáší právě pro to, že si připadají neschopné a absolutně k ničemu. Tento pocit může přerůst až v lehčí depresi.

Související produkt
Menstruační kalíšek 1 (menší) Soft 1 ks
Yuuki / 419 Kč
Měkký menstruační kalíšek Soft v menší velikosti 1 je vhodný pro dívky a ženy, které doposud nerodily.
Detail produktu