Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Ekzém a sebedůvěra

Ekzém a sebedůvěra Ekzém je nepříjemné kožní onemocnění, které nám komplikuje život. Nabízíme několik možností, jak ekzém zmírnit.
Anna Nádvorníková
5,0 5
7

Léčení ekzému zdroj: unsplash.com

Ekzémů je mnoho druhů a mají různé příčiny, stejně jako je široké spektrum jejich závažnosti a léčby. Holistická medicína, která příčiny nemoci spatřuje v kombinaci s genetickou predikací a psychickým stavem člověka, má pro tyto stavy kůže také několik zdůvodnění. Neexistuje tedy jeden univerzální lék, který by zabral všem, kteří jsou ekzémem postiženi, ale zároveň nejde o nemoc, která by ohrožovala náš život.

Ekzém (dermatitida) je společný termín pro neinfekční záněty kůže, které nejsou nakažlivé. Jeho původ může být alergický a logicky také nealergický. Častějším je však ten alergický, kontaktní, atopický. Zánět kůže způsobuje svědění, vytváří mokvající puchýře, pokožka je při něm zarudlá a podrážděná. Pro jeho chronickou formu je typické zhrubnutí pokožky a její barevné změny.

Spouštěče ekzému

Pro nemoci kůže můžeme mít genetické sklony, ale i když je máme, nemusí se nám celý život ekzém spustit. Kromě dědičných dispozic mají na jeho vznik vliv různé látky v okolním prostředí, které přijdou do styku s pokožkou, vdechneme je, nebo požijeme. Vyrážky někdy trvají pár dní, jiné probíhají dlouhodobě a opakovaně se vrací, takže trápí člověka od dětství do dospělosti a dlouhodobě ovlivňují kvalitu jeho života. Nejde o závažné či život ohrožující onemocnění, ale často velmi nepříjemné a náročné pro naši psychiku.

K uvedeným příčinám však musíme přidat také souvislost s naším rozpoložením. Je dobré si uvědomit, v jakém období jsme se s ekzémem setkali poprvé, co jsme v té době řešili, s kým a jak jsme žili a kde jsme hledali naplnění. I v této oblasti může být příčin spoustu. Prevence je poměrně obtížná. Jde o to skloubit zdravý životní styl a život bez stresu. Hračka, že?

Bambucké máslo na ekzém

Pokud se ekzém objeví, je důležité co nejrychleji zahojit zanícená místa a snažit se průběžně obnovovat přirozenou kožní bariéru. Důležité je pokožku promazávat. A to nejlépe něčím naprosto čistým, co kůži zvláční a nepodráždí. K utlumení projevů se hodní například bambucké máslo. Má přirozeně antibakteriální účinky a urychluje hojení. To od Purity Vision má krémovou hladkou konzistenci a voní skoro jako bílá čokoláda. (Samozřejmě není ničím parfemované.)

Na pokožku obličeje je skvělý krém z bambuckého másla od Martiny Gebhardt. Výživné složení plné pečujících olejů a rostlinných másel dodává potřebné živiny a zároveň chrání před dalším podrážděním. Krém kromě bambuckého másla obsahuje také máslo kakaové, olivový olej a růžovou květovou vodu. Takové složení dodá pleti nenasycené mastné kyseliny, vitaminy a antioxidanty.

Konopí přinese úlevu

Konopný olej je vhodný pro problematickou pokožku, která trpí na vyrážky, akné i ekzémy. Pokožku vyživuje a zjemňuje a je skvělý také pro malé děti. Obrovským přínosem konopí je, že obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin. Konopný olej ve spojení s bambuckým máslem a mandlovým olejem najdete v krému od značky Libebit. Během náročných klimatických podmínek kůži ochrání před vysoušením a spolu s vitaminem E podporuje její pevnost a pružnost. Krém neobsahuje žádnou parfemaci a neucpává póry.

Slovinská značka HempTouch vyrábí konopnou kosmetiku s obsahem CBD. Jejich masti jsou úžasnou variantou nejen na promazání a zvláčnění kůže, ale také k její léčbě. Základem je bambucké a mangové máslo s konopným olejem. Mast na podrážděnou pokožku obsahuje ještě heřmánek a zinek. Je vhodná také pro malá miminka, například jako péče o citlivou pokožku zadečku a prevence opruzenin. V sortimentu HempTouch naleznete také mast na problémovou pokožku. Obě masti se mohou používat dlouhodobě bez jakýchkoli vedlejších účinků. Mají čistě přírodní složení, nedráždí pokožku, naopak ji zklidňují a celkově regenerují.

Psychická pohoda je důležitá

Kožní problémy nám mohou říkat, že v sobě ukrýváme polarity, potýkáme se s protiklady. Ekzému se také říká psychická vyrážka – jsou situace a životní období, na které bychom rádi zapomněli. Můžeme je mít nezpracované, anebo zasunuté kdesi hluboko v duši. Ony tam ale čpí a dráždí nás, narušují naši duševní harmonii. A tak vnitřně bojujeme. Kožní vyrážka může vyjadřovat náš nesoulad s tím, jaké hodnoty vyznáváme a jakým způsobem žijeme, po čem toužíme a jak si své sny realizujeme.

Na fyzické úrovni je dobré posílit játra, slinivku, žlučník a ledviny. Svůj stav můžeme podpořit vhodnými doplňky stravy (čaga sibiřská, graviola, vitamin B12, D3 ad.), energeticky nabitými tinkturami od Energy, nebo třeba Bachovými esencemi. Ucelený systém z esencí květů třiceti osmi rostlin Dr. Bach utvořil do podoby, která dokáže vyladit disharmonické stavy člověka i zvířat. Po užití esencí bychom se měli nenásilně a jemně dostat do stavu, který nám umožní nadhled nad naše bolesti a trápení. Začíná tak sebeléčivý proces vedoucí k uzdravení.

Vyladit si život

Sebevědomí může být naprosto nestabilní a opírat se pouze o výsledky, postavení ve společnosti, finanční jmění a podobně. Pokud podlehneme tlaku okolí, vzniká nerovnováha, kterou můžeme zajídat, zapíjet, můžeme se nezdravě zaměřit na jednu složku našeho života a hned se hlásíme o narušený stav našeho těla a tím pádem i naší kůže. Píše se to snadněji než žije, ale zkusme se mít hezky. Odpočívejme, žijme v souladu se svým svědomím, eliminujme stres a zaměřme se na to, čím se sytíme. Je to nejlepší prevence čehokoli. A pokud se už ekzém rozjede, není nutné panikařit. Zásadní je používat k promazávání co nejčistší produkty a zkusit třeba s pomocí psychosomatického lékaře najít příčinu.

K tomu je zásadní vyhnout se konvenční kosmetice plné látek, které našemu tělu rozhodně neuleví, spíše naopak. Přírodní kosmetika neobsahuje ropné deriváty, škodlivé sulfáty, PEGy a podobné složky, které dermatitidu taktéž způsobují. Přednost přírodní kosmetiky spočívá v její šetrnosti, čistotě a vysoce kvalitním složení.