zdroj: shutterstock
Najdeme ho v každé buňce našeho těla. Podílí se na důležitých životních procesech, a tak bez něj nemůžeme žít. Jeho nedostatek se projevuje plíživě. Při delším strádání však může napáchat velké škody. Jak jim předcházet a kde ho hledat?
Jak se projevuje nedostatečné množství?
Míváte křeče, pociťujete svalový třes, trápí vás silné menstruační bolesti? Pálí či brní kůže? Buší srdce? Dostihly vás migrény nebo špatně spíte? Jste extrémně unavení? Možná vám chybí hořčík! Toto jsou totiž typické projevy jeho nedostatku. Neměli bychom je přehlížet. Nejen že zhoršují kvalitu našeho života, ale když se nám hořčíku dlouhodobě nedostává, jsme ohroženi cukrovkou, srdečními chorobami, vysokým tlakem, mohou nám řídnout kosti a v neposlední řadě můžeme podléhat úzkostem. Přitom více než třetině Čechů tento minerál chybí. Naštěstí není nijak složité ho doplnit. Stačí sáhnout po oříškách, semínkách, vhodné minerálce atd. Za jeho nedostatkem totiž často stojí špatný jídelníček.
Kdo by si především měl dát pozor
Denně bychom měli v dospělosti přijmout cca 300 (ženy) až 350 mg (muži) hořčíku. Ještě více by se na něj měly zaměřit těhotné a kojící ženy. A to hned z několika důvodů. Pomáhá jak samotné nastávající mamince, tak plodu, jehož vývoj magnézium zásadně ovlivňuje. Pokud se ho nedostává, hrozí nízká porodní váha, ale také silnější těhotenské nevolnosti. Hořčík se doporučuje jako prevence před preeklampsií. Na jeho dostatečný příjem by měly dbát i ženy po porodu, protože maminka miminku hořčík předává výhradně mateřským mlékem.
Výrazně by průměrnou dávku měli navýšit také sportovci. Při větší fyzické zátěži vylučujeme velkou dávku hořčíku. Když ho tělu nedodáme, bude se špatně regenerovat, při tréninku se lehce můžeme zranit, hrozí i poškození svalů.
Jak nám pomáhá a kde ho doplnit
Cítíte se oteklí? Je možné, že vaše tělo kvůli nedostatku hořčíku zadržuje vodu. Máte rádi kávu? Dopřáváte si denně několik šálků? Pak vězte, že i vy jste ohroženi jeho větší spotřebou. Tak na to pamatujte. Hořčík pomáhá i při nadmíře alkoholu. Jestli jste to přehnali a dostihla vás kocovina, hořčík vám pomůže. Doporučuje se také podávat při oslabené imunitě. Zkrátka i když hořčík sám o sobě není lékem, je to takový všelék. Posiluje kosti i svaly, podporuje mozkovou i srdeční činnost, předchází infekcím.
Kde ho hledat? Takovou TOPkou jsou dýňová semínka, která ve 100g obsahují 974 mg hořčíku. Významným zdrojem jsou take chia či slunečnicová semínka, para ořechy nebo pohanka. Najdete ho ve špenátu, obsahuje ho halibut nebo fazole, ale také banány, datle, mořské řasy, celozrnné pečivo či maliny. Doplnit ho můžete i minerálními vodami. Při oslabení organismu, nemoci či větších potížích je vhodné ho užívat ve formě doplňků stravy.
Blahodárné účinky
Tak na to myslete. Hořčík totiž zlepšuje stav kostí i zubů, preventivně předchází zubnímu kazu. Posiluje koncentraci, zrychluje metabolismus, což ocení i dietáři. Je důležitý pro vstřebávání dalších minerálních látek, jako je vápník či draslík. Na druhou stranu, abychom z hořčíku získali vše a dobře ho naše tělo vstřebalo a využilo, potřebuje k tomu také dostatek vitamínu B6. Neměli bychom to také přehánět s velkým množstvím masa a tuků, protože jejich nadměrná spotřeba zabraňuje vstřebávání magnézia. A ačkoliv je sport přínosný, extrémní zátěž je naopak na škodu. Zkrátka všeho s mírou.