Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hořčík – drahokam mezi minerály

5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Kde hořčík najdete?

Kde hořčík najdete? zdroj: shutterstock.com

Ořechy a semínka – zejména mandle, vlašské ořechy a slunečnicová semínka. Obohatí také vaše tělo nenasycené mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro krásnou pleť, správnou funkci mozku a vůbec zdraví celého organismu.

Čokoláda – nebo přesněji kakao. Vybírejte si proto čokoládu s vysokým podílem kakaa nebo vyzkoušejte nepražené kakaové boby.

Špenát – dodá navíc i karotenoidy, které vám kromě pleti zlepší i zrak.

Pomeranče – vám navíc doplní i vápník, vitamin C a kyselinu listovou.

Fíky – pozvednou hladinu magnesia v organismu a také zkvalitní střevní peristaltiku.

Banány – vám jako bonus vylepší i náladu a pomůžou zmírnit depresi. Jsou totiž bohaté na tryptophan, protein, který se v těle přetváří na serotonin – hormon štěstí.

Datle – nejlepší jsou sušené, protože ty mají koncentrovanější obsah hořčíku, mědi, železa a vitaminu B3.

Maliny a ostružiny – kromě hořčíku jsou bohaté i na antioxidanty, které zpomalí stárnutí vašeho těla.

Mořské řasy – mimo hořčík vás zásobí také vápníkem, fosforem a jódem, který vám může být nápomocný při problémech se štítnou žlázou.

Zloději, kteří nás okrádají o hořčík

Stres – ve stresu stoupá spotřeba hořčíku, protože je potřebný pro přenos nervových vzruchů.

Menstruace – dochází k jeho zvýšené spotřebě hlavně při bolestivých měsíčkách. Zmírňuje totiž bolestivé stahy dělohy.

Těhotenství, kojení – během tohoto období má žena až trojnásobnou spotřebu vitaminů a minerálních látek.

Drastické diety a nízká váha – drastické diety ochuzují organismus nejen o přísun hořčíku, ale i dalších makro i mikro živin.

Alkohol – zvyšuje vylučování hořčíku z organismu. Jeho nedostatek je také jednou z příčin neustálého podráždění u alkoholiků.

Nedostatek vitaminu B6 – vitamin B6 je důležitý pro vstřebávání a využití hořčíku.

Nadbytek vápníku a kyseliny šťavelové – při tomto stavu se vyplavuje z organismu nadměrné množství hořčíku, které se snaží obě tyto živiny naředit a zabránit tomu, aby se usazovaly ve formě ledvinových či žlučníkových kamenů.

Nadměrná spotřeba živočišných produktů – nadbytek živočišných bílkovin a tuků zhoršuje vstřebávání hořčíku a jeho následnou využitelnost.

Užívání hormonální antikoncepce – zvýšená hladina ženských hormonů má na svědomí nejen úbytek hořčíku, ale i dalších minerálů i vitaminů.

Přehnaná pohybová aktivita – pokud máte náročné sportovní tréninky, doplňujte ztracené vitaminy a minerály po výkonu iontovým nápojem.

Související produkt
Hořká čokoláda 88 % kakaa 70 g
Dolfin / 81 Kč
Kvalitní belgická čokoláda s vysokým 88% obsahem kakaa  zbystří všechny vaše smysly. Její delikátní chuť a jemně nahořklé aroma rozplývající se na jazyku obohatí vaše chvíle relaxace.
Detail produktu