Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak je to ve skutečnosti s alergií?

Jak je to ve skutečnosti s alergií? Alergie mohou mít mnoho příčin. Jedna z nich může být strach z rodičovské autority.
Iva Lhotská
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Byliny proti alergiím

Byliny proti alergiím zdroj: pixabay.com

Alergická rýma

Alergická rýma, která se projevuje téměř po celý rok jako reakce na dráždivé prvky, jako je prach nebo pyl a velmi často ji doprovází katar horních cest dýchacích, se dá samozřejmě léčit, ale chce to obrátit se na odborníka. Nejlépe na člověka, který kromě bylin a jiných prostředků alternativní medicíny, třeba i homeopatie, využívá i některou z duchovních metod. Je totiž zapotřebí vyladit nejen tělo, ale především duši a ducha, který vše zastřešuje. Pokud člověk vyléčí svou duši a potažmo své destruktivní emoce, uzdraví se i na těle.

Na alergickou rýmu se doporučuje pít čaj z kopřivy dvoudomé, nejlépe odvar z kořene, protože je menší pravděpodobnost alergické reakce. Pijí se 3-4 šálky denně po dobu 2 měsíců. Užívat můžete i odvar z šišáku bajkalského v podobě 2 šálků za den, který harmonizuje imunitní systém a detoxikuje organismus od balastních látek.

Senná rýma

Pokud trpíte sennou rýmou, při níž opuchnete, stále kýcháte či vám pořád teče z očí i nosu, popřípadě trpíte zánětem dutin, neustálým podrážděním očí a dokonce míváte dušnost podobnou astmatu, s výběrem bylin a celkové léčby byste se rovněž měli obrátit na odborníka.

Ještě několik měsíců před začátkem pylové sezóny se doporučuje nasadit přírodní léčbu z bezu černého, z kterého připravíte čaj a můžete popíjet 2-3 šálky nálevu denně. Květ bezu působí potopudně a močopudně, používá se i při běžném nachlazení. Opatrně, prosím, pokud právě na něj máte alergii.

Astma a dýchavičnost

Při astmatu a dýchavičnosti, které se většinou rozvinou z alergické reakce, případně je může vyvolat i předchozí infekce, se dá rovněž využít alternativní medicíny, ovšem mohou se pouze zmírnit příznaky. Léčení trvalejšího charakteru je lepší svěřit do rukou odborníka.

Z bylin se může zevně využívat heřmánku. Plnou hrst heřmánku přelijte jedním šálkem vroucí vody a nechte asi 10 minut přikryté vyluhovat. Poté víko zvedněte a inhalujte heřmánkové páry.

Při astmatu a dýchavičnosti je možné užívat čaj z tymiánu a kopřivy. Připravuje se běžným způsobem, tedy asi 10 gramů od každé byliny smíchejte a zalijte 750 ml horké vody. Popíjejte během celého dne. Vynikající je též tinktura z tymiánu, nebo tymiánové kapky obsahující kromě tymiánu rovněž echinaceu, lichořeřišnici, heřmánek, měsíček, fenykl, případně šalvěj.

Dýchací obtíže a tlak či tíže na hrudi

Pokud se dostaví dýchací potíže a tlak na hrudi, které mohou být způsobeny infektem horních cest dýchacích a prodělanou chřipkou, může vám k úlevě pomoci kopřiva, tymián, echinacea a kalina. Tinktura z kaliny se v případě těchto problémů první tři dny užívá až šestkrát denně po lžičce a potom se dávkování sníží na 1 lžičku třikrát za den po dobu 1 týdne.

Lze užívat též tinkturu z pupenů černého rybízu, kaliny a rozmarýny, která léčí alergie, sennou rýmu a ekzémy i v chronickém stádiu.

Bronchiální astma

Jestliže vás trápí bronchiální astma, které u vás propuklo po opakovaných infekcích horních cest dýchacích či z častého nachlazení, budete určitě potřebovat posílit imunitu. K tomu vám nejlépe poslouží echinaceová tinktura, která se užívá v množství půl čajové lžičky s trochou vody 2 - 3x denně.

Ekzémy

V případě ekzémů, jež se vyznačují zarudlou, zanícenou a svědivou pokožkou, případně i malými puchýřky, vám přinesou úlevu přípravky, které je vhodné užívat minimálně po dobu 1 týdne.

Na omývání pokožky si zkuste uvařit odvar z máty peprné - vrchovatou čajovou lžičku máty přelijte šálkem vroucí vody a nechte 10-15 minut louhovat. Pak přeceďte a nechte vychladnout. Dvakrát až třikrát denně omývejte postižené místo vychladlým odvarem. Na kůži je rovněž skvělý řepík a z cizích rostlin pupečník asijský známý též jako gotukola nebo centella. Zasažené místo lehce zasypte práškovou drogou nebo si smícháním s vodou připravte pastu vhodnou k mazání 2-3x denně.

Jaké tinktury pomáhají s alergiemi?

V případě akutního alergického projevu slouží k okamžitému zklidnění tinktura z perily.

U perily křovité, známé též jako shiso či japonská bazalka, byl viditelně prokázán protiastmatický a záněty tlumící účinek. Perila však působí též při zahlenění a kašli, nevolnosti, úpalu nebo se používá pro vyvolání pocení a snížení křečí.

Pokud jste někdy vyzkoušeli umebošky, což jsou v mořské soli naložené čínské švestičky, které blahodárně působí na překyselený organismus a učiní ho více jang, budete mít se shisem nejspíš zkušenosti. Lístky japonského shisa se přidávají jako ochucovadlo i barvivo.

Perilu využívá, například makrobiotický výživový systém, vycházející z japonské kuchyně.

Perilové listy se používají v tradiční čínské medicíně (TČM) k léčbě široké škály onemocnění. V běžné asijské kuchyni slouží jako obloha, případně jako protijed při otravě potravinami. Výtažky z listů mají antioxidační, antialergenní, protizánětlivé, antidepresivní a protinádorové vlastnosti.

Související produkt
Echinaceový extrakt - tinktura 50 ml
ESI / 164 Kč
Echinaceový extrakt je výborný k podpoře přirozené obranyschopnosti organismu a je vhodným doplňkem pro optimální činnost dýchacího systému a močových cest.  
Detail produktu