Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak se zbavit hemoroidů přírodní cestou

Jak se zbavit hemoroidů přírodní cestou Hemoroidy dokáží člověka pěkně potrápit a neradi o nich mluvíme. Existují však přírodní prostředky, které nám od nich zaručeně pomohou.
Pavlína Klaudová
3,8 5
8

Jak se zbavit hemoroidů přírodní cestou zdroj: istockphoto.com

Hemoroidy jsou obtěžujícím a bolestivým problémem, o kterém lidé neradi mluví. Netýkají se jen určité věkové skupiny nebo pohlaví, mohou vznikat například v těhotenství. Týkají se krevního oběhu, jsou způsobeny zvýšeným tlakem na žilní stěny. Hemoroidy jsou poměrně rozšířeným onemocněním, v určité době života je zažije až 75% populace. Takže se nejedná o problém individuální a nebo banální, akorát se o něm lidé stydí mluvit nebo ho řešit. Pokud se stydíte jít za lékařem, zkuste nejdřív přírodní medicínu.

Hemoroidy a jejich projevy

Hemoroidy bývají vnitřní a vnější. V celostním pohledu se dočteme, že vznikají pod tlakem stresových situací, kdy se člověk z nějakého důvodu bojí projevit (např. strach o ztrátu zaměstnání) a městná v sobě ublížení, trpí pocitem těžkého břemene a v jaterní oblasti (pocitové) se hromadí přetlak. Hemoroidy jsou ve velké míře spojeny se zácpami. U hemoroidů se doporučují cviky na posílení pánevního dna a konečníku. V intervalu 2-3 sekundy se provádí 20-30 stahů konečníku několikrát denně.

Co jíst při hemoroidech a čemu se vyvarovat?

Lidé trpící hemoroidy by měli do svého jídelníčku zařadit více vlákniny. Dobrým zdrojem je chlorela, ale u té nesmíme zapomínat na dostatečný pitný režim, protože pokud ho zanedbáme, můžeme si způsobit zácpu. U hemoroidů se doporučuje detoxikace organismu a chlorela je pro ni ideální. Jezte hodně ovoce (jablka, banány), zeleniny, celozrnného pečiva, škodu neudělá ani konopný protein, který pomáhá udržovat dobrou kondici střev. Zaplňte svůj trávicí systém prospěšnými bakteriemi (laktobacily), velmi vhodný je pro tento účel např. kefír nebo raw jogurty. Celkově by se v našem jídelníčku mělo objevit více vitaminu C, E a bioflavonoidů (kvůli lepšímu hojení). Jsou jimi brokolice, černý rybíz, zelí, sušené meruňky, slunečnice, špenát, oves (kaše). Výborný je i gel z lněných semínek.

Skvělé jsou také pšeničné klíčky s vysokým obsahem vitaminu E. Pomáhají podporovat správné funkce krevního oběhu a poskytují prevenci vzniku krevních sraženin. Lidé trpící hemoroidy by se měli vyhýbat smaženým jídlům, alkoholu, kořeněným potravinám, kofeinu, cole, černému čaji, čokoládě a kakau (lze bez problému nahradit karobem). Ti, kteří jsou milovníky kávy, mohou pít ajurvédské kafe, kávovinové směsi s čekankou, obilné nebo lupinové kafe. Za to, abyste se zbavili hemoroidů, to přece stojí.

Jaké esenciální oleje lze použít při hemoroidech?

Jak fungují éterické oleje při hemoroidech? Snižují otok, zastavují krvácení, poskytují úlevu při svědění a pálení, napomáhají k lepšímu hojení ran (prasklé hemoroidy), posilují cévy a celkově oběhový systém, poskytují prospěšné hormony a působí antibioticky. Při hemoroidech se všeobecně doporučují stahovací oleje, které udržují zdravý oběhový systém jako jalovec, cypřiš, slaměnka, geránium, levandule, citron, tea tree, kadidlo, pačuli, niaouli, heřmánek římský, santal. Nejčastěji se používají v oleji získaném frakční destilací, běžném kokosovém oleji nebo se nakapou do čistě přírodní měsíčkové masti. Můžeme využít i jiné oleje - třeba mandlový. Protože je pro mnohé pohodlnější namíchat si směs přímo do lahvičky, je jim doporučován použít frakcionovaný kokosový olej, který netuhne.

Domácí směsi proti hemoroidům

  • Směs proti hemoroidům namícháte z: 40 kapek nosného oleje, 5 kapek geránia, 4 kapky levandule a 3 kapky citrónu nebo bergamotu.
  • Do 40 ml neparfemovaného aloe vera gelu (8 lžiček) se přidají 2 kapky esenciálního oleje cypřiše, 2 kapky heřmánku, 2 kapky geránia, může se nahradit levandulí. Vše se důkladně promíchá, nandá do sklenice a skladuje v chladu a temnu.
  • Čistou měsíčkovou mast bez parafínu (5 lžiček) smícháme s 6 kapkami řebříčku a 6 kapkami geránia. Do 50 ml měsíčkové masti lze nakapat také 3 kapky jalovce, 3 kapky levandule a 3 kapky citrónu, pokud by byla směs slabá, lze přikapat více levandule (2 kapky).
  • Na sedací koupel rozmícháme v nosiči (nejlépe mléku) 5 kapek myrhy, 3 kapky cypřiše a 2 kapky pačuli. Případně můžete použít směs 2 kapek heřmánku, 2 kapek jalovce, 2 kapek cedru nebo santalu.
  • Další recept obsahuje 40 kapek mandlového oleje, 3 kapky heřmánku, 4 kapky levandule, 5 kapek geránia. Smíchejte ingredience v samostnatné lahviče s kapátkem a používejte 2-3 kapky denně na postiženou oblast.

Hemoroidy během těhotenství

Samostatnou kapitolou jsou těhotenské hemoroidy, protože musíme dbát na to, aby esence, které používáme, neohrozily miminko a nevyvolaly předčasný porod. Do prázdné 5 ml láhvičky nakapejte 20 kapek nosného oleje (ideální je frakcionovaný kokosový, případně mandlový nebo jojobový), 2 kapky slaměnky, 2 kapky cypřiše, 2 kapky pelargónie (geránium), 2 kapky levandule a 2 kapky myrhy. Protřepejte lahvičku, aby se oleje smísily a aplikujte na postiženou oblast. Dávka vystačí na jeden den. Pokud by se vám zdálo, že je olej silný, před aplikací jej rozřeďte v nosném oleji.

Byliny vhodné při hemoroidech

Byliny používáme do sedacích koupelí (dubová kůra, svízel syřišťový a další byliny se svíravým účinkem) nebo jako tinktury. Doporučuje se také pít čaje určené přímo na hemoroidy či na posílení cévních stěn (byliny s obsahem rutinu).

Tipy na použití bylin:

  • Do sedací koupele potřebujeme 20 g květů heřmánku pravého, 20 g květů kaštanu a 20 g lnice obecné. Jedna lžíce se spaří v 1 litru vroucí vody, nechá se vyluhovat 10 minut a scedí se. Koupel se provádí 2x denně na 10 minut ve vlažném odvaru.
  • 10 g dubové kůry se svaří v 0, 5 l vody a nechá 15 minut vyluhovat. Ve vlažném výluhu se provádí 1-2x denně sedací koupele, které trvají 10 minut.

Lidé s hemoroidy by neměli při koupelích používat příliš horkou vodu a setrvávat dlouho ve vaně. Při sedacích koupelích se doporučuje 10 až 15 minut.

Upozornění: Nejste-li si jisti závažností hemoroidů, vyhledejte raději nejdříve lékařskou pomoc.

Na výrobu směsí
Mandlový olej 50 ml
Saloos / 135 Kč
Mandlový olej podporuje regeneraci pokožky, vyživuje ji a uzamyká v ní hydrataci. Je vhodný i pro citlivou pokožku, včetně té dětské.
Detail produktu