Přejít na sekci článku:
Přírodní druhy léčení krčních neduhů
zdroj: shutterstock.com
Je mi naprosto jasné, že si někdo ťukáte na čelo, nebo přinejmenším kroutíte hlavou a říkáte si, jak bych mohl/a angínu a zánět mandlí či podobné choroby vyléčit pomalu zaříkáváním nebo kameny? Že je to tak? Pokud v tyto metody nevěříte, asi vám nepomohou. Ale zkuste se nad některou z nich alespoň pozastavit a přidat ji ke "klasické" léčbě. Jen ne, proboha, antibiotika! Pokud to opravdu není bezpodmínečně nutné. Ostatně jestli máte angínu pětkrát do roka, i to o něčem svědčí.
Jestli jste ve fázi, kdy vás ještě občas krční nemoci zastihnou, zkuste je zachytit hned v zárodku. Pokud už cítíte takové to pálení nebo mírnou bolest, začněte hned kloktat a pít léčivé čaje. Dezinfikujte krk šalvějovou tinkturou. Dá se naředit vlažnou vodou a kloktat. Každopádně hned při prvních symptomech bolesti, si upravte jídelníček a pitný režim.
Pokud už tedy onemocníte angínou, je zapotřebí zahájit klidový a odpočinkový režim spojený s dostatkem tekutin. Aspoň bude možnost se zastavit a trochu popřemýšlet ;-) Nejlepší je popíjet teplé čaje, dělat si zábaly a třeba zázvorové obklady na krk. Zázvor je skoro všemocný kořen, ze kterého si můžete připravit čaj - nastrouhejte zázvor nebo nakrájejte na malé kousky, zalijte horkou vodou a po lehkém vychladnutí popíjejte. Právě v horkém zázvorovém nálevu si lze namáčet nejlépe bavlněné plátýnko a to pak spolu se šátkem přikládat na zduřelý krk. Prosím opatrně, zázvor skutečně velmi prohřívá. Vhodné je obklad po vychladnutí na krku, alespoň 2 - 3x vyměnit. A také pozor, abyste to s teplotou nálevu nepřehnali a nespálili si krk!
Jako další nápoj, když už na vás angína sedla, si můžete vařit čaj z 20 gramů květů černého bezu a 20 gramů květů z lípy obecné - 1 lžíci přelít cca 250 - 300 ml vroucí vody a po 15 minutách scedit. Osladit se dá medem. Mezi další té, která ulevují při bolestech v krku, patří čaj z anýzu - 1 lžička anýzu na 1 hrnek 250 ml se spaří horkou vodou, nechá 10 minut vyluhovat a pije až 3x denně. Lze si připravovat i šípkový čaj a pít ho 3 - 4x denně, nebo čaj z květu bezu černého, květu lípy, květu divizny a máty peprné - v poměru - 25:25:15:15 gramů. Opět se 1 lžíce této směsi spaří vroucí vodou a nechá 10 minut vyluhovat. Poté se scedí a pije 3x denně.
Při angíně můžete 5 - 6x denně kloktat mořskou solí - 1 čajová lžička na sklenici vody. Nebo si připravte kloktadlo ze šalvěje lékařské - 1 čajovou lžičku přelijte šálkem vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat a pak sceďte. Vlažným nálevem se může kloktat klidně každé 2 hodiny.
Obklady se dají dělat z vařeného lněného semene (4 polévkové lžíce semene vařte asi 25 minut ve 300 - 350 ml vody), které se po uvaření rozmačká na kaši a poté se ještě teplé nanese na plátno a ováže kolem krku šátkem. Nechá se působit asi 2 hodiny. Tento teplý obklad lze opakovat 2x denně.