Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jarní alergie

Jarní alergie Alergii je možné mírnit i přírodními prostředky.
Renata Ježková
3,3 5
3

Přejít na sekci článku:

Dýchejte

Dýchejte zdroj: shutterstock.com

U většiny lidí postižených pylovou alergií se vyskytují nějaké symptomy související s dýchacím traktem - kašel, rýma, dušnost… Většinu z nich nám můžou pomoci zmírnit éterické oleje, které můžeme použít buď k přímé inhalaci z lahvičky jako rychlou pomoc, kterou máme hned po ruce nebo jako soustavnou aromaterapii za použití aromalampy nebo difuzéru. Vzhledem k povaze alergických potíže je nejvhodnější používat buď chladivé a tonizující oleje, v případě astmatických projevů pak zklidňující, které prohloubí dýchání a uleví od potíží. Vždy ale platí, že vůně by nám měla být subjektivně příjemná, ať už vybereme jednodruhový olej nebo předem namíchanou směs. Zajímavou variantou může být případ, kdy existuje éterický olej z rostliny, která alergii způsobuje (například borovice). Vzhledem k tomu, že silice je de facto esencí dané rostliny, může éterický olej částečně přispět k desenzibilizaci. Můžete zkusit jeden z následujících:

  • Máta - vysoce chladivá, svěží, existuje ve více druzích, takže snadněji najdete tu vaši. Dokáže i zklidnit, odstraňuje nevolnost, bolest hlavy, některé druhy jsou vhodné i pro děti.
  • Bazalka - zklidní dech, působí antibakteriálně na dýchací cesty, zlepšuje trávení, podporuje nervový systém.
  • Kadidlo - silně zklidňující vůně, která prohlubuje dech a působí příznivě při záchvatech dušnosti.
  • Borovice - velmi dobře působí na veškeré dýchací potíže a je velmi tonizující a odstraňuje únavu.
  • Eukalyptus - posiluje dýchací cesty, pročišťuje a ulevuje při rýmě. Existuje více druhů, je možné použít i neředěný na pokožku, vynikající jako přírodní repelent.
  • Myrha - velmi zklidňující, až sedativní, pročišťuje dýchací cesty.
  • Oregano - silně protizánětlivý, uvolňuje a čistí dýchací cesty, působí antisepticky.
Související produkt
Oregano (Dobromysl) 10 ml
Nobilis Tilia / 214 Kč
Éterický olej z oregana se silnými antiseptickými, antimykotickými a antivirotickými účinky působí při infekcích dýchacích cest, ledvin a močového měchýře. 
Detail produktu