Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Je hypertenze běžným neduhem nebo civilizačním onemocněním?

Je hypertenze běžným neduhem nebo civilizačním onemocněním? Hypertenze je zařazena do skupiny civilizačních onemocnění.
Iva Lhotská
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Vysoký krevní tlak z přírodního hlediska

Vysoký krevní tlak z přírodního hlediska zdroj: pexels.com

Abychom si zachovali co nejdelší dobu pevné zdraví, buňky našeho těla se potřebují koupat v životodárné tekutině, jež jim přináší výživu a odstraňuje škodlivé látky. Jestliže tento proces brzdí špatný krevní oběh, organismus na to reaguje zvýšeným krevním tlakem, který dlouhodobě zatěžuje srdce. Skvělou prevencí na onemocnění srdce a cév je nízkokalorická dieta bohatá na vlákninu. A jak to lze řešit v praxi? Jednoduše užívejte např. rozmixované lněné semínko. V pořadí další nenahraditelnou složkou potravy jsou omega 3 nenasycené mastné kyseliny, jejichž nedostatek má vliv na celou řadu závažných chorob. Dále si zkuste preventivně zajistit dostatek vitaminu C a draslíku k udržení normálního krevního tlaku.

Také pohyb v podobě chůze a pravidelného cvičení nám pomáhají udržovat naše srdce aktivní a napomáhají očistě tepen od tukových usazenin. Pokud trpíte silnými bolestmi na hrudi, zrychleným bušením srdce, závratí či necitlivostí, nebo jestli se vaše žíly stávají temně rudými, určitě byste měli okamžitě kontaktovat odborníka.

V případě vysokého tlaku a při arterioskleróze vám mohou ulevit rostliny, které ředí krev, snižují tlak a povzbuzují krevní oběh. Výbornou účinnou prevencí je užívání česneku, který můžete jíst v množství 1-2 čerstvých stroužků denně. Přispívá k udržení zdravého krevního oběhu a rovnovážné hladiny krevního cukru. Taktéž snižuje krevní tlak a hladinu tuků v krvi a posiluje odolnost organismu. Je vynikající pro lidi ve vyšším věku. Dalšími přírodními prostředky jsou zázvor, který lze nastrouhat a užívat denně v množství čtvrt lžičky či jinan dvoulaločný. Z něj si můžete připravit čaj nebo brát tablety na základě doporučeného denního dávkování po dobu 2-3 měsíců. Jinan neboli ginkgo s vysokým obsahem antioxidantů zvyšuje průtok krve v tkáních, především v mozku a srdečním svalu a snižuje riziko krevních sraženin.

Krevní oběh povzbuzuje a náladu zlepšuje rozmarýn lékařský, který má zahřívací účinky. Stačí přidat pár kapek éterického oleje do teplé koupele. Další bylinou, která významně napomáhá při onemocněních srdce a reguluje krevní tlak, je hloh. Je velmi účinný, ale může trvat několik měsíců, než se projeví jeho účinky. Jelikož je hloh též silným antioxidantem, působí preventivně a zpomaluje degeneraci cévního systému. Ohledně tlaku hloh přispívá velkou měrou k jeho snížení. Umí však také tlak zvýšit. Odpovídající dávkování pomůže krevní tlak vrátit do normálu. Hloh je možné užívat v podobě odvaru či nálevu z květů i plodů, tabletách či jako tinkturu.

Ke snížení vysokého krevního tlaku na běžné hodnoty lze také brát tinkturu ze jmelí. Po 6 týdenní kúře dochází v 70 % případů k normalizaci krevního tlaku, a to většinou bez recidivy. Po skončení kúry si můžete připravovat po nějaký čas čaj z již zmíněného hlohu a střídat list a květ a květ s plodem.

K směsným tinkturám ovlivňujícím hypertenzi a funkci srdce patří ty, jež obsahují mj. jmelí bílé, hloh obecný, jírovec maďal, trnku obecnou a ostropestřec mariánský. Při hypertenzi sekundární způsobené ledvinami se užívá tinktura obsahující celík (zlatobýl) obecný, celík (zlatobýl) kanadský, svízel syřišťový, lichořeřišnici větší a hluchavku bílou. K bylinám, které omezují oxidaci, usazování cholesterolu a rozpouští usazeniny v cévách, náleží čekanka obecná, ibišek súdánský, přeslička rolní, medvědí česnek, tužebník jilmový, rozrazil lékařský a opět náš dobře známý hloh obecný. Na srdce dobře funguje tinktura složená z hlohu, srdečníku, meduňky, jmelí, maliníku a modřínu. Není-li určeno jinak, běžně se tinktury užívají po 20 kapkách 3x denně do vody či čaje. Tyto tinktury by neměly užívat malé děti a těhotné a kojící ženy. Po nějaké době užívání, cca po 1-2 měsících by se měla udělat přestávka. Dávkování a dobu užívání konzultujte s odborníkem.