Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Je libo babské ucho? Nebo snad raději šalvěj?

Je libo babské ucho? Nebo snad raději šalvěj? Šalvěj lékařská je oblíbenou léčivou bylinkou, která si podle bylinkářů dokáže poradit snad se všemi nemocemi.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

A na závěr pár receptů

A na závěr pár receptů zdroj: shutterstock.com

Pro přípravu čaje můžete jednu čajovou lžičku sušených šalvějových lístků na 1/4 litru vody spařit a krátce vylouhovat. Pokud si chcete připravit šalvějový ocet, naplňte skleněnou láhev až po okraj květy šalvěje luční a zalijte přírodním octem tak, aby byly květy zcela ponořeny. Nechte láhev stát dva týdny na slunci nebo na teplém místě. V případě sedací koupele vložte dvě vrchovaté dvojhrsti listů na noc do studené vody. Následující den svařte a přecezený odvar nalijte do vany a můžete jít do toho :-) 

Na sirup ze šalvěje potřebuje 2 velké hrsti šalvěje, 500 g cukru, 600 ml vody a 1 citrón bez chemicky ošetřené kůry. Vodu s cukrem přivedeme k varu, přidáme na větší kusy nakrájenou šalvěj a krátce povaříme. Po odstavení z ohně doplníme plátky citrónu a přes noc necháme odležet. Druhý den ještě krátce povaříme, sundáme z vařiče a ještě horké přecedíme přes plátno do skleněných lahví. Jedna polévková lžíce ve sklenici horké vody spolehlivě zabírá při chřipce a napadení jinými bacily.

Jestli si občas rádi připravujete nějakou speciální dobrůtku, mohu vám vřele doporučit recept kuchařky Evy ze Svatojánu na stoprocentní vegan šalvějové pesto. Do mixéru dáme šalvějové lístky a rozmixujeme. Přidáme česnek, rozmixujeme, vlašské ořechy a slunečnicová semínka, se kterými učiníme totéž. Až nakonec přidáme sůl a olivový olej a vše rozmixujeme do hladka. Naplníme do skleničky a zalijeme olejem. Pesto skladujeme v chladničce a využíváme při přípravě těstovin.