Přejít na sekci článku:
A na závěr pár receptů
zdroj: shutterstock.com
Pro přípravu čaje můžete jednu čajovou lžičku sušených šalvějových lístků na 1/4 litru vody spařit a krátce vylouhovat. Pokud si chcete připravit šalvějový ocet, naplňte skleněnou láhev až po okraj květy šalvěje luční a zalijte přírodním octem tak, aby byly květy zcela ponořeny. Nechte láhev stát dva týdny na slunci nebo na teplém místě. V případě sedací koupele vložte dvě vrchovaté dvojhrsti listů na noc do studené vody. Následující den svařte a přecezený odvar nalijte do vany a můžete jít do toho :-)
Na sirup ze šalvěje potřebuje 2 velké hrsti šalvěje, 500 g cukru, 600 ml vody a 1 citrón bez chemicky ošetřené kůry. Vodu s cukrem přivedeme k varu, přidáme na větší kusy nakrájenou šalvěj a krátce povaříme. Po odstavení z ohně doplníme plátky citrónu a přes noc necháme odležet. Druhý den ještě krátce povaříme, sundáme z vařiče a ještě horké přecedíme přes plátno do skleněných lahví. Jedna polévková lžíce ve sklenici horké vody spolehlivě zabírá při chřipce a napadení jinými bacily.
Jestli si občas rádi připravujete nějakou speciální dobrůtku, mohu vám vřele doporučit recept kuchařky Evy ze Svatojánu na stoprocentní vegan šalvějové pesto. Do mixéru dáme šalvějové lístky a rozmixujeme. Přidáme česnek, rozmixujeme, vlašské ořechy a slunečnicová semínka, se kterými učiníme totéž. Až nakonec přidáme sůl a olivový olej a vše rozmixujeme do hladka. Naplníme do skleničky a zalijeme olejem. Pesto skladujeme v chladničce a využíváme při přípravě těstovin.