zdroj: wikipedia.org
Jetel si většina z nás nejspíše spojuje s hledáním a sbíráním čtyřlístků pro štěstí. Jako děti jsme pak někteří také jedli nasládlé květy jetele, plné nektaru. Na sladkém nektaru si taktéž rády pochutnávají včely, čmeláci a motýli. Ne nadarmo patří jetel mezi nejvýznamnější medonosné rostliny. Pro nás je však důležitý hlavně pro své léčivé účinky. Mezi nejrozšířenější druhy jetele na našem území patří jetel luční neboli červený se světle červenými až růžovými květy a jetel plazivý s bílými květy.
Pro léčivé účely se pak používá především jetel červený. Jeho květy jsou bohaté na flavonoidy, fenoly, silice, vitaminy C a E a především fytoestrogeny, pro které je jetel nejvíce ceněný. Ty pomáhají přirozenou cestou harmonizovat hormonální soustavu u žen. Jetel roste skoro všude a tak si jej bez problému můžete natrhat a nasušit do zásoby a na zimu. Sbírá se v době květu, kvete po celé léto a sbírají se hlavně jeho květy.
Přejít na sekci článku:
Červený jetel pro ženy
zdroj: shutterstock.com
Květy červeného jetele jsou však známé především pro vysoké obsah fytoestrogenů. Ty se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony, které zjednodušeně řečeno mohou nejen za to, že ženy vypadají jako ženy, ale také mají na starosti další vyloženě ženské záležitosti, jako je menstruace, těhotenství, či samotný porod. S přibývajícím věkem se však produkce estrogenu snižuje a s jeho sníženou produkcí se také pojí příchod menopauzy.
Klimakterium však není jen konec plodného období a menstruace, ale často jej doprovázejí také velmi nepříjemné stavy a zdravotní obtíže, jako jsou návaly horka, silné pocení, nespavost, zvýšená únava, bolení hlavy, nadměrná rozladěnost a zpomalující se metabolismus. Tyto nepříjemné stavy způsobuje, podobně jako v pubertě, rozházená hladina hormonů, která se v tomto období neustále mění a tělo se s tímto stavem nemůže vyrovnat. A právě červený jetel pomáhá srovnat hormonální hladinu a doplnit chybějící estrogen. Na tomto základě funguje například i přípravek Gynex od firmy Energy.
Výtažky z červeného jetele podporují přirozený hormonální cyklus ženy, což se hodí, i pokud máte třeba nepravidelnou či velmi silnou a bolestivou menstruaci. Červený jetel pomáhá i ženám v období puberty a to nejen srovnat měsíční krvácení, ale také zlepšit poblázněnou pleť, či stabilizovat výkyvy nálad. K dostání je poměrně velké množství přípravků s obsahem výtažků z jetele, ale pokud si chcete vlastnoručně připravit třeba čaj, budete potřebovat 2 lžíce sušených květů jetele na půl litru vařící vody. Necháte zhruba 10 minut odstát, přecedíte a můžete popíjet.