Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kaštan

Kaštan Kaštan má široké spektrum využití od ošetření žil, kloubů a svalů až po péči o problematickou pleť.
Jana Konečná
3,8 5
4

zdroj:

Kaštan je další z řady léčivých stromů, na které se dnes podíváme. I když jej většina z nás zná pod jménem kaštan koňský, správný název je však jírovec maďal. Vysvětlení vzniku jeho lidového druhového jména je dvojí. Podle jednoho vzniklo proto, že se dříve kaštan podával jako posilující prostředek koním. Druhé vysvětlení říká, že plod kaštanu připomínal lidem koňské oko. Jako malé děti jsme se nejspíš všichni kaštanů nasbírali, ať už jsme si z nich vyráběli zvířátka nebo je vozili do sběru na vylepšení kapesného. Podle lidového léčitelství bychom si na podzim měli pár kaštanů nasbírat i teď v dospělosti a nosit je v kapsách. Během zimy nám pak budou dodávat energii, kterou celé jaro a léto do sebe střádaly.

Léčivé účinky mají však nejen plody, ale také květy a kůra. Na květy musíte brzy na jaře, kdy kvetou. Kaštany se pak sbírají, když jsou zralé. Jejich sezona začíná právě teď v září a trvá až do října. Kaštan se profiluje jako specialista na žilní potíže, má však i mnohé další léčivé, ale i zkrášlující účinky.

Proti křečovým žilám

Jak už bylo zmíněno výše, kaštan je skvělý především na žilní potíže. Najdete jej proto snad v každém přípravku, který je určen k ošetření křečových žil. Poradí si však i s bércovými vředy a je vhodný i při potížích s hemoroidy nebo při nadměrné tvorbě modřin. Zlepšuje celkově průchodnost žil, posiluje jejich stěny a podporuje prokrvování. Což ocení také ti, které trápí neustále studené nohy. Urychluje taktéž tok lymfy. To se hodí nejen při celulitidě, ale také při nadměrném zadržování vody v těle.

Na svaly a klouby

Výtažky z kaštanu mají skvělé účinky i na naše klouby a svaly. Uvolňují svalové napětí, urychlují jejich regeneraci a preventivně působí i proti případným zánětům. U namožených kloubů zmírňuje jejich bolestivost a ocení jej i ti, které trápí revma či dna. Protizánětlivé účinky kaštanu se využívají u různých kožních onemocnění. Pomáhá zmírňovat příznaky ekzémů i akné. Navíc i zlepšuje pevnost a pružnost pokožky.

Kaštany v Bachově květové terapii

Výtažek z poupat květů kaštanu se používá i v Bachově květové terapii. Je vhodný pro všechny, kteří opakují neustále ty samé chyby a nejsou schopní se z nich poučit. Celý život tak víceméně prožívají ty samé situace a nejsou schopni se posunout dál. Esence Chestnut Bud pomáhá vidět své chyby a vzít si z nich ponaučení. Je vhodná i pro lidi, kteří holdují špatným zlozvykům, jako je kouření, nadměrná konzumace alkoholu a podobně.

Kaštan v kuchyni

Pokud si rádi v zimě pochutnáváte na pečených horkých kaštanech, tak se nejedná přímo o tento klasický kaštan, ale o kaštanovník jedlý. Ale i tyto kaštany se v kuchyni dříve používaly. Za druhé světové války, kdy byl velký nedostatek potravin, usušené a rozemleté kaštany nahrazovaly díky svému vysokému obsahu škrobů mouku.

Kosmetické účinky kaštanu

Kaštan je díky svým protizánětlivým účinkům vynikající na aknózní pleť. Dokáže i lehce zesvětlit pihy a jiné pigmentové nerovnosti. Je skvělý taktéž na citlivou pokožku s popraskanými žilkami, které pomáhá vyspravit. Obsahuje látku eskulin, která působí jako přirozený ochranný filtr, a pokožku tak navíc chrání před poškozením vlivem slunečního záření.