Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kurkuma, Bohyně transformace a nádhery

Kurkuma, Bohyně transformace a nádhery Kurkuma, neboli indický šafrán, je oblíbeným kořením ajurvédy i tradiční čínské medicíny.
Iva Lhotská
4,9 5
8

Přejít na sekci článku:

Jak kurkumu užívat

Jak kurkumu užívat zdroj: shutterstock.com

V lidovém léčitelství se kurkuma používá jako první pomoc při nejrůznějších poraněních, a to akutních i chronických. Kurkuma má analgetické vlastnosti a mírně svíravý účinek, čehož se dá účelně využít např. v případě říznutí, nebo při pohmožděninách a modřinách. Kurkumou ránu klidně můžete zasypat. Zlepšuje totiž hojení a čistí poškozenou a odumřelou tkáň. Také podporuje růst nových buněk.

Kurkuma se dá stejně jako zázvor nastrouhat do čaje s medem a léčit jím např. nachlazení. Nebo si můžete vyrobit přírodní léčivý "lektvar" doma, a to tak, že smícháte prášek z kurkumy s medem. Vzniklá oranžová hmota se dávkuje dle potřeby. Sušenou kurkumu můžete používat buď přímo do jídla jako běžné koření, nebo ji podle potřeby užívat ve formě prášku.

A co takhle dát si silný čaj z kurkumy?

Kořen vařte asi 15 minut, poté slijte a odvar nechte vychladnout. Tento odvar můžete využít při teplotě nebo otocích. Může se s ním omývat i kůže. V Indii po uštknutí hadem či pavoukem připravují toto léčivo k pití i k obkladům: 3 polévkové lžíce nahrubo nasekaného kořene kurkumy s půl šálkem vody se vloží do mixéru a dvě minuty se mixuje. Pro zlepšení chuti se může přidat sklenice mrkvové nebo rajčatové šťávy. Když se do tohoto nápoje přidá mouka, vytvoří se pasta, jež se maže na místo kousnutí.

Co se týče kontraindikací, ty kurkuma téměř nemá. Každopádně byste to neměli přehánět s dávkováním, protože citlivější jedince by vyšší dávky mohly např. nutit k dávení. Kurkuma není vhodná pro lidi s obstrukční žloutenkou (to je žloutenka způsobená ucpáním žlučových cest), nebo pokud se člověk nachází v akutní fázi jaterně-žlučníkových zánětů. Ještě se kurkuma nedoporučuje užívat při poruchách srážlivosti krve v těhotenství a není vhodná pro malé děti.