Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Má rozmarýna vůbec nějaké rozmary?

Přejít na sekci článku:

A co kosmetika?

A co kosmetika? zdroj: shutterstock.com

Rozmarýna nebo rozmarýn bývá důležitou neopomenutelnou složkou přírodní kosmetiky. Rozmarýnový olej se používá jako základ do parfémů a kosmetických přípravků. Může se přidávat do sprchových a koupelových olejů, mýdel, šampónů, tělových mlék, krémů, nebo též do vlasového tonika, protože prokrvuje vlasovou pokožku a tím posiluje i vlasy.

Rozmarýna bývá součástí květinových vod a používá se v aromaterapii. Vhodná je zejména pro mastné vlasy a mastnou pleť. Na jednu stranu prokrvuje a povzbuzuje, ale napomáhá navodit i hluboký relax či poté spánek. Indové ale i Japonci využívají přírodní esence při výrobě vonných tyčinek - kromě vanilky, santalového dřeva či levandule tedy i rozmarýnu. Tato čarovná bylinka - rozmarýna - se přidává rovněž do zubních past nebo čistících prostředků. Kloktání s přidáním pár kapek rozmarýnového oleje pomůže odstranit zápach z úst.

Takovou malou perličkou je, že vůni rozmarýny miloval Napoleon Bonaparte. A recept? Ten je na rozmarýnové víno :-) Jelikož je rozmarýna teplomilná rostlinka plná slunce od moře, ohně a vášně, je prohřívající a působí jako životabudič. Ve víně se její účinek ještě zesílí. Jak na to? Použít můžete kvalitní červené víno - jedním litrem tohoto vína přelijte dvě lžíce čerstvých listů rozmarýny. Nechte asi týden macerovat. Je potřeba dvakrát denně protřepat. Poté sceďte do čisté skleněné láhve. Nejlepší je užívat rozmarýnové víno po ránu - dejte si malého frťana, který povzbudí a rozproudí organismus. Tento léčivý "elixír" by se však neměl používat víc jak 4 - 6 týdnů.