Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Růže šípková pro krásu i zdraví

Růže šípková pro krásu i zdraví Šípková růže vás v létě upoutá krásnými růžovými květy a na podzim sytě červenými květy.
Iva Lhotská
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Jaké je využití šípku?

Jaké je využití šípku? zdroj: shutterstock.com

Ze šípků si můžete připravit čaj na posílení organismu, působící při nachlazení a proti infekcím. Čaj rovněž napomůže zpevňování cévních stěn a příznivě ovlivňuje křečové žíly. Uklidňuje, zlepšuje schopnost soustředění a je vynikajícím prostředkem k zahánění jarní únavy. Slabý nálev ze šípků můžete občas podávat i kojencům.

Ovocný čaj s vitaminy

Ingredience: 4 díly šípků, 2 díly jeřabin, 1 díl plodů černého rybízu a 1díl plodů nebo listů borůvky. Dvě polévkové lžíce ovocné směsi nechte asi 1 hodinu macerovat v půl litru vlažné vody. Poté ji zahřejte cca na 70 °C a přikryjte. Nechte čtvrt hodiny vyluhovat. Pak sceďte, ochuťte citronovou šťávou a medem. Tak je lahodný a léčivý ovocný nápoj připraven k popíjení. Doporučuje se pít vlažný i ve větším množství po celý den.

Šípkové víno

Šípky umelte v mlýnku s velkými otvory. Použijte 1 litr vody na 1 kg šípků. Přidejte trochu vinných kvasinek a týden nechte kvasit. Je potřeba denně promíchat. Po přecezení přidejte na 1 litr šťávy asi 150 - 200 gramů cukru a opět nechte kvasit, nejlépe ve skleněné nádobě s korkovým špuntem. Jakmile víno přestane kvasit, přelijte ho do lahví. Po usazení ještě jednou sceďte.

Tinktura z hálek

Na keřích šípkové růže můžete pozorovat hnědočervené chlupaté chomáčky, to jsou tzv. hálky. Lidové označení pro ně je větrné růže. S pravými květy růže však nemají nic společného. Ve vláknitých novotvarech se ukrývají larvy žlabatky růžové. Hálky se sbírají koncem léta nebo koncem podzimu a připravuje se z nich léčivá tinktura. Jen opatrně, protože když hálky nastřihané na malé kousky dáte do mísy, nezapomeňte odstranit malé bílé červíky. To jsou právě larvy žlabatky.

Do skleněné lahve až po okraj nasypte pokrájené růžové hálky. Zalijte 40% alkoholem. Ponechte 3 - 4 týdny macerovat, jen občas protřepejte. Po této době přeceďte do tmavých lahviček. Tinkturu lze užívat vnitřně 3x denně v množství 1 čajové lžičky, přidávat do čajů, nebo jí můžete mazat spáleniny či používat při kožních problémech. Nejlépe pomáhá tato tinktura při chřipkách a angínách spojených s horečkami.

Růžový olej z okvětních plátků

Nejlépe je natrhat plátky růže během dopoledne. Pak jimi naplňte sklenici a zalijte panenským za studena lisovaným olivovým, slunečnicovým či jiným kvalitním olejem. Je potřeba, aby byly květy zcela ponořeny v oleji. Sklenici dobře uzavřete a ponechte 2 - 3 týdny macerovat na slunném místě. Občas protřepejte. Poté slijte a dobře vymačkejte. Olej ochlazuje, zpevňuje a čistí pokožku.

Sušené okvětní plátky růže se dobře hodí do nejrůznějších směsí, které zkrášlují a zjemňují. Přidávají se do parfémů a mýdel. Velmi silný kosmetický účinek má olej lisovaný ze šípkových semen. Jen trochu barví a tónuje pleť do oranžova. Kvalitní šípkový olej má velmi intenzivní působení na vrásky, léčí a vyhlazuje jizvy, při pravidelném používání dokonce i ty staršího data. Dobře regeneruje suchou a zralou pleť a pomáhá jí navracet mladistvý vzhled. Obsahuje totiž vitamin A a nenasycené mastné kyseliny, zejména gama-linolenovou. Díky vitaminu C podporuje tvorbu kolagenu. Dá se použít i místo krému nebo jako přísada do domácích pleťových masek. Ty jsou vhodné hlavně na problematickou a suchou pleť. Pro unavenou pokožku můžete smíchat lžičku šípkového oleje s pár kapkami oleje mandlového nebo avokádového.

Představte si, že šípkový olej se dá využít i vnitřně. Tedy ten bio a skutečně panenský. Pomáhá odstraňovat žlučníkové kameny a celkově má dobrý vliv na žlučník, ledviny, krev a srdce. Také se doporučuje užívat jej v období zvýšeného stresu a na posílení imunity.

Související produkt
Šípkový olej, extra bio 20 ml
Saloos / 232 Kč
Bio šípkový olej má oproti tomu běžnému vyšší obsah karotenoidů a antioxidantů. Je vhodný pro všechny typy pleti, urychluje hojení, redukuje viditelnost jizviček i pigmentových skvrn.
Detail produktu