Studí vás Kapha?

Studí vás Kapha?zdroj: shutterstock.com

V minulém díle jsme si řekli o tom, že ajurvéda rozlišuje tři konstituční typy neboli dóši – Pittu, Kaphu, a Vátu. Dozvěděli jsme se také, že v každém člověku jsou tyto dóši zastoupeny v určitém poměru. Ideální situace nastává, pokud jsou všechny tyto typy ve vzájemné rovnováze. Tato situace však nastává velice vzácně. V minulém díle jsme se tedy trochu podrobněji věnovali konstitučnímu typu Pitta, tomu, jak ji posílit, případně trochu potlačit a prostě celkově zharmonizovat.

Dnes se podíváme blíž na specifika konstitučního typu Kapha. Pokud jste se tedy v dóše Pitta nepoznali, možná zjistíte, že máte vy nebo vaši blízcí nejvíce společného právě s typem Kapha. Pokud vám ani tento typ nesedne, počkejte si na poslední, třetí díl, kde si více přiblížíme dóšu Váta.

Přejít na sekci článku:

Jak se Kapha projevuje?

Jak se Kapha projevuje?zdroj: shutterstock.com

Kapha se skládá z prvků vody a země. Dává podklad pro působení energie Váty a Pitty. Na fyzické rovině se její zemitost a stabilita projevuje podporou pohybového aparátu, podílí se na tvorbě a obnově svalové, kostní a kloubní tkáně. Pokud je tato dóša v harmonii, člověk jejího typu se projevuje jako racionálně uvažující, stabilní, s velkou fyzickou odolností, vytrvalostí a dobrou schopností se přizpůsobit.

Vzhled a tělesné projevy

  • Chladnost a vlhkost – projevuje se na fyzické úrovni chladnou a lepkavou pokožkou.
  • Těžkost – těžkost je vyobrazena těžkou kostrou a celkovou mohutnější konstitucí. U typu Kapha bývá také dost častá nadváha.
  • Pomalost – se přenáší do pohybu, který je doslova želví a svým způsobem i těžkopádný.

Povaha

Kapha má klidnou povahu, má ráda stabilitu a nenese moc dobře změny. Nevyhledává konflikty, je velmi spolehlivá, chodí na smluvené schůzky přesně a nerada ruší daný slib. Má také velmi dobrou dlouhodobou paměť a výborné logické myšlení. Je i trochu puntičkářská a spořivá. Neutrácí za nepotřebné věci, ale ráda investuje do kvalitního jídla.

Zdravotní stav

Pokud je Kapha v nerovnováze, může se projevit právě obezitou a dalšími nemocemi s ní spojenými, jako je například cukrovka, kloubní potíže a onemocnění oběhového systému, zvýšená únava a celkový útlum, jež může přerůst až v depresi.