Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Studí vás Kapha?

Studí vás Kapha? zdroj: shutterstock.com

V minulém díle jsme si řekli o tom, že ajurvéda rozlišuje tři konstituční typy neboli dóši – Pittu, Kaphu, a Vátu. Dozvěděli jsme se také, že v každém člověku jsou tyto dóši zastoupeny v určitém poměru. Ideální situace nastává, pokud jsou všechny tyto typy ve vzájemné rovnováze. Tato situace však nastává velice vzácně. V minulém díle jsme se tedy trochu podrobněji věnovali konstitučnímu typu Pitta, tomu, jak ji posílit, případně trochu potlačit a prostě celkově zharmonizovat.

Dnes se podíváme blíž na specifika konstitučního typu Kapha. Pokud jste se tedy v dóše Pitta nepoznali, možná zjistíte, že máte vy nebo vaši blízcí nejvíce společného právě s typem Kapha. Pokud vám ani tento typ nesedne, počkejte si na poslední, třetí díl, kde si více přiblížíme dóšu Váta.

Přejít na sekci článku:

Jak se Kapha projevuje?

Jak se Kapha projevuje? zdroj: shutterstock.com

Kapha se skládá z prvků vody a země. Dává podklad pro působení energie Váty a Pitty. Na fyzické rovině se její zemitost a stabilita projevuje podporou pohybového aparátu, podílí se na tvorbě a obnově svalové, kostní a kloubní tkáně. Pokud je tato dóša v harmonii, člověk jejího typu se projevuje jako racionálně uvažující, stabilní, s velkou fyzickou odolností, vytrvalostí a dobrou schopností se přizpůsobit.

Vzhled a tělesné projevy

  • Chladnost a vlhkost – projevuje se na fyzické úrovni chladnou a lepkavou pokožkou.
  • Těžkost – těžkost je vyobrazena těžkou kostrou a celkovou mohutnější konstitucí. U typu Kapha bývá také dost častá nadváha.
  • Pomalost – se přenáší do pohybu, který je doslova želví a svým způsobem i těžkopádný.

Povaha

Kapha má klidnou povahu, má ráda stabilitu a nenese moc dobře změny. Nevyhledává konflikty, je velmi spolehlivá, chodí na smluvené schůzky přesně a nerada ruší daný slib. Má také velmi dobrou dlouhodobou paměť a výborné logické myšlení. Je i trochu puntičkářská a spořivá. Neutrácí za nepotřebné věci, ale ráda investuje do kvalitního jídla.

Zdravotní stav

Pokud je Kapha v nerovnováze, může se projevit právě obezitou a dalšími nemocemi s ní spojenými, jako je například cukrovka, kloubní potíže a onemocnění oběhového systému, zvýšená únava a celkový útlum, jež může přerůst až v depresi.

Související produkt
Kubra, kapsle 60 ks, 30 g
Ecce Vita / 328 Kč
s kurkumou a dalšími bylinkami přispívá k normální činnosti jater a trávicí soustavy.
Detail produktu