Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Svízel syřišťový

Svízel syřišťový Svízel syřišťový dostal svůj název podle toho, že byl využíván jako syřidlo při výrobě kozích a ovčích sýrů. Čaj ze svízele syřišťového ulevuje zejména při ledvinových onemocněních. Svízel syřišťový má též skvělé účinky v oblasti kosmetiky.
Iva Lhotská
5,0 5
8

Svízel syřišťový zdroj: wikimedia.org

Se svízelem syřišťovým jsem se blíže setkala prostřednictvím jedné známé, která se jeden čas věnovala naplno pěstování bylin. Tuto bylinku mi doporučila na potíže s ledvinami a nazvala ji českým oolongem.

Svízel syřišťový, latinsky Galium verum, z čeledi mořenovitých je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 30-60 centimetrů. Má tuhou, ve spodní části dřevnatějící lodyhu, podlouhlé začpičatělé listy a zlatožluté květy silně vonící po medu. Kvete od června do srpna. Plodem je dvounažka. Často roste na suchých trávnících, křovinatých stráních, vřesovištích, pastvinách, mezích, ve světlých borových lesech a při okraji cest. Roste v mírném pásmu Evropy i Asie kromě těch nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, na Islandu a izolovaně v Japonsku.

Svízel dostal své jméno podle toho, že byl využíván jako syřidlo neboli srážedlo při výrobě ovčích a kozích sýrů. Listy a stonky se používaly na přibarvování másla a sýrů do žluté barvy, z květů se připravoval osvěžující kyselý nápoj. Existuje více druhů svízele, jako např. svízel povázka, svízel přítula apod. Pro svízel syřišťový se používají lidové názvy syřišťová bylina, syřidlo, husí tráva, věčné přátelství, sláma Panny Marie nebo květ svatého Jana. Sbírá se nať v době květu seřezáváním a suší se na stinných místech nebo na slunci. Při umělém sušení by neměla teplota přesáhnout 40 °C. Sušená bylina má nepříjemný zápach a ostře hořkou chuť.

V dnešní době bohužel svízel upadá v zapomnění. Přesto bychom této bylině, obzvláště v období s častým výskytem rakoviny, měli věnovat větší pozornost, neboť umí pomoci při zvláště těžkých onemocněních. Naše babičky svízel sušily a pro jeho silnou vůni dávaly do prádelníků. Svízel syřišťový je v lidové medicíně využíván už po staletí.

Jaké zdraví prospěšné látky svízel obsahuje a na co zabírá?

Svízel syřišťový

Svízel syřišťový obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, pryskyřice, enzymy, třísloviny, saponiny a minerály. Je využíván především v urologii, v podobě čaje má očistné účinky na ledviny, játra a slinivku, lymfatický systém, působí močopudně. Snižuje chuť k jídlu, proto ho lze použít při léčbě obezity. Rovněž působí proti revmatu, přičemž se kombinuje vnitřní a vnější aplikace. Svízel ulevuje oteklým kloubům, léčí nežity, vředy, špatně se hojící rány, kožní záněty či lehčí popáleniny. V těchto případech se používá ve formě kašovitého obkladu. Pokud v noci trpíte křečemi v nohou, můžete užívat svízel vnitřně jako čaj.

Nálev se připravuje tak, že na 1 litr vody dáte 1-2 polévkové lžíce sušené byliny a jen pár vteřin ji povaříte. Pro svou nepříjemnou chuť může svízel syřišťový u některých lidí vyvolat nutkání na zvracení. V takových případech je lepší bylinu podávat ve směsi s jinými bylinami. Svízel lze vnějším způsobem použít k omývání povadlé pleti. Také můžete potírat na kůži nemocná místa čerstvou šťávou a pak ji nechat zaschnout. Též je možné šťávu nakapat na obklad a postižené místo ovázat.

Lidové léčitelství svízel doporučuje užívat při hysterii, epilepsii, při nervových onemocněních, tanci svatého Víta, v případě zadržování moči a zvýšené tvorbě písku a kamínků. Snad odjakživa byl svízel využíván při bolestech kloubů a údů. Lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou, mohou s tím související strumu léčit kloktáním odvarem ze svízele. Kloktadlo ze svízele rovněž zabírá při obrně hlasivek či rakovině jazyka. Čaj ze svízele dále působí proti vodnatelnosti, chudokrevnosti a při píchání v boku. Velmi účinná při těžkých chorobách ledvin je směs ze svízele, pitulníku (hluchavky žluté) a zlatobýlu. Každopádně má silnější působení bylina v čerstvém stavu, proto bych doporučovala u závažných nemocí přednostně užívat čerstvý svízel. Čerstvá šťáva ze svízele smíchaná s máslem působí blahodárně při rakovině kůže. Kontraindikace u svízele syřišťového nejsou známy. Jeho užívání by mělo být zváženo a konzultováno v případě těhotných žen a malých dětí.

Využití svízele syřišťového v kosmetice a pár domácích receptů

Svízel syřišťový

Asi málokdo ví, že svízel má též vynikající účinky v oblasti kosmetiky. V Rusku se využíval v rámci domácí kosmetiky svízel smíchaný se smetanou - vyhlazoval vrásky a regeneroval pleť. Pokud chcete být zdraví a krásní, udělejte si omlazovací kúru, trvající 1,5 měsíce, která vyčistí a zlepší kvalitu vaší pleti. Doporučuje se pít 2x denně (ráno a večer) čtvrt litru čisticího čaje z 1 dílu kopřivy, 1 dílu lípy, 3/4 dílu vřesu a 1/2 dílu břízy. Čaj napomáhá vylučování. Vždy ráno a večer užívejte po 10 mg pyridoxin, vitamin B6, což zlepšuje metabolismus. Dále si udělejte vodní masáž obličeje - střídejte teplou a studenou vodu, nebo si napařte obličej pomocí horkých ručníků a poté ochlaďte studenou vodou. Vyčistíte si tak póry a prokrvíte pokožku. Po vodní masáži aplikujte na osušenou pleť (nejlépe cca po 20-30 minutách) svízelovou mast - tuto proceduru stačí opakovat 2-3x týdně.

Věděli jste, že jméno lotyšské značky Mádara znamená v překladu svízel neboli, jak se mu také říká, Madara plant? Proto ve většině kosmetických produktů Mádara najdete právě tuto zázračnou bylinku.

Čaj ze svízele

Na 1 šálek spařte 1 vrchovatou lžičku sušené bylinky a nechte asi 5-10 minut vyluhovat. Pak sceďte. Pít můžete až 2 šálky denně.

Šťáva ze svízele k potírání

Čerstvě natrhaný svízel vymačkejte v odšťavňovači a šťávou potírejte několikrát za den bolavá místa na kůži.

Obklad z čerstvých listů svízele

Čerstvě natrhané listy umyjte a ještě vlhké na válu rozmačkejte válečkem. Připravenou kaši z listů přikládejte na nemocná místa na těle.

Svízelové mazání

V hrnci rozehřejte 500 g tuku, naše babičky používaly vepřové sádlo. Do rozehřátého tuku nasypte 4 plné hrsti svízele a nechte zpěnit. Potom pořádně promíchejte a zakryté nechte přes noc vychladnout. Následující den mast znovu v hrnci zahřejte, aby byla dostatečně tekutá k propasírování přes čisté plátno. Byliny, které zůstaly v plátně ještě vymačkejte a mast nalijte do uzavíratelných nádob. Mast by se měla uchovávat v lednici.