Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vyrážka a otoky z pohledu tradiční čínské medicíny

Vyrážka a otoky z pohledu tradiční čínské medicíny Alergická vyrážka a otoky pokožky mohou dle tradiční čínské medicíny poukazovat na oslabené plíce a játra.
Michaela Kaplanová
4,8 5
4

Vyrážka a oteklý obličej vás snadno vyděsí v zrcadle zdroj: shutterstock.com

Jak se postupně venku otepluje a přichází letní období, náš organismus je opakovaně vystavován teplu a vlhku. Navíc se ve vzduchu od jara až do podzimu objevuje spousta alergenů ve formě pylů z trav, bylin a dřevin. Přichází tak dvojitý útok na naše tělo, na sliznice působí pyly a na pokožku horké vlhko. A pokud nepracujeme jako plavčík na místním koupališti nebo neodcestujeme na celé léto mimo sluncem zalitou oblast, pak i vrstvy oblečení a městská hromadná doprava přispějí svým dílem.

Pokud nemáme dostatečnou imunitu, naše tělo na koktejl alergenů a horka zareaguje popsanými symptomy (jedním i více současně):

  • suchá svědivá vyrážka na obličeji, na rukou a nohou, případně na břiše a v tříslech
  • proměnlivá mokvavá vyrážka na obličeji, na rukou a nohou, případně na břiše a v tříslech
  • suchý dráždivý kašel
  • hojná vodnatá rýma postupně se měnící na klasickou zbarvenou rýmu
  • otoky uzlin

S čím to souvisí?

Vnitřní a vnější prostředí nás prostě ovlivňuje, nežijeme v teráriu, nemáme stále ty samé podmínky kolem sebe, a naše tělo má geneticky a současně stylem života dané jisté předpoklady. Proč tedy mluvím o pokožce i o alergii zároveň? Obojí souvisí s plícemi a plicní drahou v těle člověka a také s játry a jaterní drahou (jak popisuje tradiční čínská medicína). Pokud mají plíce málo energie, pak je naše pokožka suchá a svědí nebo trpíme na dráždivý suchý kašel. Pokud naše játra nejsou v harmonii, nedokáží dobře regulovat teplo a chlad v těle, které jsou přítomny uvnitř, natož pak i zvýšenou zátěž z vnějšího prostředí.

Vyrážka a oteklý obličej vás snadno vyděsí v zrcadle

V případě suchého kašle a suché vyrážky proběhlo ‘napadení’ teplem zejména na úrovni plic. Pokud vás trápí mokvavá proměnlivá vyrážka, horko vadí vašim játrům. Proč to popisuji jako napadení? Nejedná se o přirovnání k bezpečnosti na našich ulicích po setmění, ale o invazi vlivu, který nedokážeme odrazit, proniká dovnitř a citlivé tělo, aby nám to patřičně se vší parádou oznámilo, zareaguje symptomy.

A co teď s tím?

Pokud ještě žádný viditelný symptom nepropukl, máte jen takový ten pocit, že se něco klube, nezoufejte a posilujte imunitu. Výborným pomocníkem jsou čínské houby, vzhledem k dostupnému výběru je nejvhodnější volbou Cordyceps, protože působí na dráhu plic i ledvin. Většina hub působí totiž pouze na ledviny. Dá se úspěšně nasadit i v případě kašle.

Pokud se vyrážka již objevila, použijte například měsíček lékařský v nejrůznějších podobách (krém v případě suché vyrážky, sérum, tonikum či gel v případě mokvavé vyrážky).